سفارش تبلیغ
صبا ویژن

پایگاه خبری ماهین نیوز

نظر

 

 

علل ریزش مو در کودکان
علل ریزش مو در کودکان

علل ریزش مو در کودکان

علل ریزش مو در کودکان

یکی از مواردی که ممکن است برای کودکان اتفاق بیفتد، ریزش مو است. که باعث نگرانی بسیاری از والدین شده است و دنبال چرایی و همچنین راه درمان برای ریزش موی فرزندشان هستند. در این مقاله ما دلایل ریزش موی کودکان و همچنین روش های درمان ریزش موی کودکان را گردآوری نموده ایم با آگاهی بیشتر با ما همراه باشید.

دلایل ریزش موی کودکان:
ریزش مو در کودکان اتفاق نادری نیست اما دلایل رخ دادن آن از جمله مواردی است که علل بیشماری دارد در ابتدا لازم است بدانید تا حدی از ریزش مو در شش ماهه اول عمر کودک طبیعی است. موهای نوزاد در بدو تولد موقتی است و لذا برای رشد موی دائم، ریزش بخشی از مو منطقی به نظر می رسد. اما ریزش مو بعد از شش ماهگـی یا ریزش موی قابل توجه تا شش ماهگی می تواند نشانگر وجود اختلالی در بدن کودک باشد.

ریزش مو در کودکان بیشتر به وضعیت جسمی کودک مربوط است که باید به موقع تشخیص داده شده و درمان شود. البته والدین باید توجه داشته باشند که برخـی از نوزادان با موهای بسیار کم و سری صاف و براق به دنیا می آیند. بنابراین چنین وضعیتی نباید باعث نگرانی آنها شود زیرا قرار نیست این نوزادان در آینده طاس شوند.

1- بیماری خود ایمنی و ریزش مو در کودکان:
در کودکان مبتلا به بیماری خود ایمنی علاوه بر ریزش موی سر، معمولا ابرو و مژه ها نیز دچار ریزش می شوند، در این کودکان سیستم ایمنی به اشتباه به سلول های بدن و از جمله ریشه موها حمله می کند و موجب از بین رفتن ریشه موها و ریزش تارهای مو می گردد. علت این بیماری به طور واضح در پزشکی مشخص نیست.

در آزمایش خون CBC این کودکان معمولا میزان گلبوهای سفید(WBC) و زیر ساختارهای آن بیش از حد طبیعی است که نشان از فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی بدن دارد.

2- ریزش مو ناشی از استرس شدید
نوع دیگری از ریزش مو در کودک وجود دارد که به دلیل استرس شدید و ناگهانی می باشد مانند تب شدید، جراحی، تحت بیهوشی عمومی، مرگ فردی که بسیار مورد علاقه است.

آسیب های جدی و شدید استفاده از داروهای خاص که این موارد ممکن است منجر به توقف رشد طبیعی موهای کودک شود و با توقف رشد فولیکول های مو وارد مرحله استراحت و عدم رشد می شوند. بین 6 تا 16 هفته بعد موها می ریزند و کودک به طور جزئی یا کامل کچل می شود.

برای این نوع از ریزش مو، روش تشخیصی و راه درمانی وجود ندارد. البته ممکن است با به پایان رسیدن شرایط بحرانی، رشد موها طی شش ماه یا یک سال آینده برگردد.

3- بیماری آلوپسی
بیماری آلوپسی به صورتی است که در طی آن، موی کودک به صورت تکه تکه و در یک  الگوی دایره ای  یا بیضی شکل به طور ناگهانی شروع به ریزش می کند. این ریزش مو در عرض چند روز اتفاق می افتد. هنگامی که سیستم ایمنی کودک  به طور اشتباهی به فولیکول های موی خود حمله می کند،  آلوپسی رخ می دهد.

این وضعیت نسبتا نادر است و در هر زمان معین حدودا بر  1 در 1000 کودک تاثیر می گذارد. هیچ آزمایش خاصی برای آلوپسی وجود ندارد و معمولا  پس از بررسی پوست سر و با رد شدن شرایط دیگر، تشخیص داده می شود. معمولا این بیماری درمان خاصی ندارد اما متخصصین پوست می توانند  داروهایی را  برای  رشد مجدد مو  تجویز کنند.

 

علت ریزش مو در کودکان,ریزش مو در کودکان,دلیل ریزش مو در کودکان

ریزش مو سکه ای در کودکان

4- ریزش مو بر اثر ابتلا به سندرم آناژن
عارضه ی سندرم آناژن از حدود 6 ماهگی تا 6 سالگی ممکن است کودک را درگیر کند. سندرم آناژن در کودکان با موهای طلایی و روشن بیشتر دیده می‌شود. والدین فرزندان مبتلا به این سندرم ابراز می‌کنند موهای فرزندشان خیلی راحت و بدون درد به شکل دسته‌ای کنده می‌شود.

به نظر می‌رسد مو‌ها در این اختلال در قسمت پشت سر و در ناحیه نزدیک گردن رشد نکرده‌اند و بیشتر باعث ریزش موی منطقه‌ای می‌شوند. بنابراین ممکن است با بیماری‌هایی مانند ریزش موی سکه‌ای و تریکوتیلومانیا اشتباه شود.

 

درمان سندرم آناژن تنها توسط پزشک متخصص و استفاده از داروهای مخصوص انجام می‌شود. اما به طور کلی چندان نگران‌کننده نبوده و درمان کامل اتفاق می‌افتد.

5- سوءتغذیه عاملی برای ریزش مو
گاهی کمبود مواد غذایی و معدنی باعث ریختن موها می شود. بیوتین یکی از ویتامین های گروه B است که به بدن در تبدیل کربوهیدرات به گلوکز، برای سوخت رسانی بدن، کمک می کند. روی (Zn) نیز یک ماده آلی است که از جنبه های مختلف به متابولیسم سلول های بدن کمک می کند همچنین باعث بهبود روند رشد در دوران کودکی و نوجوانی می شود پس به رشد سلول های سازنده مو هم کمک می کند.

کمبود این مواد در بدن، باعث ریزش مو می شود. گاهی اوقات کمبودهای غذایی از جمله کمبود روی، آهن و ویتامین های گروه B در ریزش موی کودکان بسیار اثر گذار هستند. البته در برخی موارد ریزش مو می تواند به دلیل مصرف بیش از حد ویتامین A هم باشد.

6- عفونت پوست سر
عفونت های پوستی که شامل عفونت های قارچی که باعث ریزش مو یا کچلی می شوند، می توانند باعث ریزش مو در کودکان شوند. این ریزش مو می تواند در آینده منجر به ایجـاد طاسی در پوست سر گردد.

7- ریزش مو در اثر اختلالات هورمونی
کودکانی که از اختلال عملکرد تیروئید رنج می برند، اغلب به ریزش مو دچار می شوند. وقتی که غده تیروئید کودک پرکار یا کم کار است، سوخت وساز بدن نامنظم می شود.

8- کم خونی و ریزش مو در کودکان:
در کودکان مبتلا به کم خونی، خون که حاوی مواد مغذی و اکسیژن است کمتر به ریشه موها رسیده  و سبب تضعیف آن ها می گردد. کودکان مبتلا به کم خونی معمولا ریزش شدید مو را تجربه نمی کنند و صرفا دارای موهای نازک و شکننده می باشند. خستگی زودرس، رنگ پریدگی، نفس نفس زدن با فعالیت های بدنی، عدم تمرکز فکری و زودرنجی از علائم کم خونی می باشند.

 

علت ریزش مو در کودکان,ریزش مو در کودکان,دلیل ریزش مو در کودکان

علت ریزش موی کودکان

علائم ریزش مو در کودکان چیست؟
1- وقتی موهای کودک خود را شانه یا برس میزنید تعداد  زیادی از موها کنده میشوند.

2- روی بالشت و یا مکانی که کودک مشغول بازی کردن است تعداد زیادی مو دیده میشود .

3- نبود مو به صورت تکه ای در قسمت های از پوست سر

4- هنگامی که کودک خود را نوازش میکنید و دست در لابلای موهایش میکنید تعداد زیادی مو در دستان شما می آید.

روش های درمانی ریزش مو در کودکان:
– اگر ریزش مو در حد یکی دو تکه کوچک باشد و تکه‌ها به هم متصل نشده و ناحیه وسیعی را در برنگرفته باشند، به راحتی قابل درمان است اما در صورتی که این ریزش منتشر شده باشد و موهای ابرو و مژه و بدن را نیز درگیر کرده باشد، درمان به سختی انجام می‌شود اما به طور کلی با درمان مناسب درصد بالایی از بیماران تمامی موهای از دست رفته خود را ظرف مدت یک سال باز‌می‌یابند. البته در برخی بیماران این بازگشت زودتر اتفاق می‌افتد. این کودکان باید فقط و فقط تحت نظر متخصص پوست درمان شوند.

– برای درمان کچلی قارچی سر، معمولاً از داروهای خوراکی ضد قارچی و شامپوهای درمانی استفاده می‌شود. بسته به صلاح‌دید پزشک داروهایی مانند گریزئوفولوین، تربینافین، ایتراکونازول یا فلوکونازول به مدت 4 تا 6 هفته برای بیمار تجویز می‌شود. شامپوهای درمانی نیز باید دو بار در هفته و به مدت 4 تا 8 هفته مورد استفاده قرار بگیرند. برخی از این شامپوها عبارت‌اند از: کتوکنازول، پیریتیون روی و سلنیوم سولفید

– اگر ریزش مو به خاطر استرس است نباید کودک را شماتت و سرزنش کنید بلکه به دنبال علت استرس و رفع آن باشید

– اگر علل ریزش موی فرزندتان سندرم آناژن هست تنها توسط پزشک متخصص و استفاده از داروهای مخصوص انجام می شود. اما به طور کلی نگران کننده نیست و درمان کامل اتفاق می افتد.

– بیماری عفونت قارچی با یک داروی ضد قارچ به مدت هشت هفته به علاوه شامپوی مخصوص قابل درمان است. این شامپو دو تا سه بار در هفته باید استفاده شود. این بیماری متاسفانه مسری است، بنابراین کودک بدون درمان نمی تواند به مدرسه یا مهدکودک وارد شود. اگر کودک به مدرسه می رود و البته تحت درمان دارویی قرار دارد، نیازی به ممانعت از ورود او به مدرسه نیست.

 

علت ریزش مو در کودکان,ریزش مو در کودکان,دلیل ریزش مو در کودکان

ریزش موی کودکان

“ریزش مو در کودکان” تا چه حد طبیعی است؟
چرخه رشد مو در کودکان مانند بزرگسالان بوده و قابل پیش بینی است. هر رشته موی کودک  به مدت دو تا شش سال فعالانه رشد می کند. پس از آن مو، به  چرخه استراحت به نام فاز تلوژن می رود. پس از حدود سه ماه در این مرحله ، موها از بین می روند و موهای جدید رشد می کنند.

ریزش مو در کودکان مانند بزرگسالان به صورت روزانه نیست، یعنی همانطور که می دانید موی بزرگسالان به صورت طبیعی به تعداد 50 تا 100 عدد در روز ریزش دارند، اما در کودکان این طور نیست. واقعیت این است که ریزش موی روزانه از سنین کمی بزرگتر از کودکان شروع می شود.


نظر

عکس و دیدنی های تاریخی کوفه

کوفه یکی از شهرهای کشور عراق است .مسجد کوفه که در قرن 7 میلادی ساخته شده است از بناهای مهم این شهر و زیارتگاه شیعیان است.

کوفه مدتی پایتخت علی بن ابیطالب بود و به همین علت به همراه سامرا، کربلا، کاظمین و نجف جایگاه ویژه ای در پیش شیعیان دارد.
«کوفه» نخستین شهری است که بعد از ظهور دین اسلام در منطقه عراق ساخته شد. محل بنای این شهر را دو صحابی جلیل القدر رسول‌الله، سلمان فارسی و حذیفه یمانی در سال 17 هـ.ق و در دوره خلافت عمر برای تجمع سپاهیان انتخاب کردند. و مسجد کوفه نخستین بنایی بود که در آن ساخته شد. در سال 36 هجری امیرالمومنین (ع) این شهر را بعنوان پایتخت خویش انتخاب کردند و از آن هنگام این شهر در تاریخ دین اسلام نقش عمده ای پیدا نمود.

موقعیت جغرافیایی کوفه
کوفه در هشت کیلومتری شرق نجف اشرف بر کرانه رود فرات قرار دارد. این سرزمین 22 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و در شرق آن رود فرات، در غرب آن صحرا، در جنوب غربی آن شهر باستانی حیره (شش کیلومتری آن) و در شمال شرقی آن ذی الکفل واقع شده است. به دلیل همین نزدیکی به فرات که در سه کیلومتری شرق آن قرار دارد و همچنین جاری بودن یکی از شاخه های فرات در شرق آن، زمین های پیرامون شهر حاصل خیز است.

موقعیت تاریخی کوفه
به هنگام حمله سپاه اسلام به ایران و تسخیر مداین، این شهر آب و هوای مطلوبی برای حضور دائمی نیروهای جنگجو و غازیان نداشت و چون فتح دیگر بخش های ایران وابسته به ماندگاری نیروی نظامی یا ایجاد اردوگاهی برای حضور مستمر نیروهای جنگجو بود خلیفه دوم فرمان داد تا سرزمینی مطلوب پیدا کنند و سلمان فارسی محل کوفه را برای این مدنظر انتخاب کرد. در آن زمان کوفه را به دلیل وجود ریگ زاری از شن قرمز« سهله» می گفتند.

سعد بن ابی وقاص که این مکان را برای ایجاد اردوگاه مناسب دید، به احداث آن مبادرت کرد.1 در سال انتخاب این منطقه بعنوان اردوگاه اختلاف نظر وجود دارد. مورخه آنرا از پانزدهم تا هجدهم هجری گفته اند، امّا پیشامد منابع تاریخی برهفدهم هجری است.2 جایی که بعدها در آن شهر کوفه احداث شد ، ریگزار و صحرای شن بود و بنظر میرسد تا پیش از اسلام منطقه مسکونی نبود.

ولی با اتکا به بعضی از روایت های ایرانی، اینجا شهری بود که هوشنگ پیشدادی، از شاهان افسانه ای ایران باستان، آنرا ساخت و سعد آن جا را تجدید بنا کرد.3 آن چه که روشن است در این مکان درزمان حکومت ساسانیان قلعه و دژ وجود داشت و بنابراین آنرا پیش از دین اسلام« سورستان» می نامیدند و سور در فارسی به مفهوم دیوار و حصار است.4 بهرحال ، سعد بن ابی وقاص این مکان را محل تمرکز و جمع شدن سپاهیان دین اسلام قرار داد.

 

کوفه,شهر کوفه کجاست,شهر کوفه

 

 کوفه مدتی پایتخت علی بن ابیطالب بود

مقصود اصلی از همزمانی ساخت کوفه و بصره این بود که در جانب غربی شط فرات اردوگاهی ثابت برای سپاهیان باشد.5 اول مسجد بزرگواری در آن ساختند بعد بازارها و منازل در کنار آن بنا کردند و کم کم این منطقه به شهر بزرگی مبدل شدو محله هایی در آن ایجاد گردید که هریک به قبیله ای خاص اختصاص داشت.6

برای شهر کوفه حاکمانی از طرف خلیفه تعیین می شد که اولین آن سعد بن ابی وقاص، فاتح ایران، بود. بعد از آن، خلیفه، عمار بن یاسر و چندی بعد ابوموسی اشعری را والی این شهر کرد تا این که در 36 ق، بعد از جنگ جمل و شکست سپاه ناکثین، امیرالمومنین ( (ع) ) پایتخت را از مدینه به کوفه منتقل کرد و از آن پس، مرکز خلافت اسلامی حدود پنج سال به این شهر منتقل شد.

کوفه بعد از صلح امام حسن، برای همیشه از پایتختی افتاد. ولی حالت استراتژیکی خود را به دلیل حضور نیروهای جنگجو حفظ کرد و در بین شهرهای عراق همچنان بعنوان مرکزیتی دربرابر شام قرار داشت و شاهد حادثه ها زیادی شد. یاران و صحابه امیرالمومنین ( (ع) ) ندای حق طلبانه خود را از این شهر به گوش دمشق و معاویه رساندند.

کسانی همچون حجر بن عدی، میثم تمار، کمیل بن زیاد، عمروبن حمق خزاعی و… تا پای جان در تدافع از علی( (ع) ) و اهل بیت ایستادند. امروزه آرامگاه باشکوه بعضی از آنان حاکی از آن ایثارها و فداکاری ها است.

با این حال، کوفه در تاریخ خود کارنامه ای درخشان برجای نگذاشته است، مزاج رنگانگ مردم این شهر، عهدشکنی ها و پیمان شکنی های آنان در دوره های گوناگون، سست عنصری و نادانی آنها ، که در عصر امیرالمومنین ( (ع) ) سبب ظهور جریان انحرافی خوارج و هم واگذاری خلافت به بنی امیه گردید، مدعای این سخن است.

و فراتر از آن، دعوت نامه های زیاد مردم این شهر و بعد بی وفایی به عهد خویش در هنگام قیام امام حسین( (ع) ) و عدم حمایت جدّی از نماینده ایشان، مسلم بن عقیل، و عاقبت اهل بیت رسول الله، چهره ای نه آنقدر مناسب از این سرزمین و مردم آن رسم کرده است. با وجود این، بعضی از شیعیان و دوست داران اهل بیت در این شهر کوشیدند تا وفاداری خویش را به ارمان هایشان نشان دهند. توابین افرادی بودند که خود برای امام حسین( (ع) ) نامه نوشتند و وی را به کوفه دعوت کردند ولی نتوانستند به وی بپیوندند و در کربلا حضور یابند.

 

کوفه,شهر کوفه کجاست,مسجد کوفه

 

 مسجد کوفه

بنابراین در سال 65 ق در یک قیام، جان خویش را با خدای خود معامله کردند و برای قبولی استغفار خویش از این کوتاهی عظیم، آنرا با خون خویش مُهر کردند. یک سال بعد، مختار ابن ابی عبیدة ثقفی، که یکی از هدف های قیام خویش را ستاندن انتقام خون شهیدان کربلا اعلام کرده بود، کوفه را تسخیر کرد. مردم این شهر و دوست داران اهل بیت جوانمردانه در کنار وی ایستادند.

بیش تر آنان از موالی و یا عجم بودند و بیست هزار تن از آنان در سپاه مختار حضور یافتند. گفته اند که در سپاه وی کسی جزء به فارسی حرف نمی زد. مختار موفق شد با سعی ابراهیم بن مالک اشتر، فرمانده سپاهش، سپاه عبیدالله بن زیاد را در نزدیکی کوفه شکست دهد و تمامی مسببان و عاملان شهادت امام حسین( (ع) ) و اهل بیت وی را به قتل برساند؛ هرچند یک سال بعد، با شکست مختار، مصعب بن زبیر، انتقام سختی از مردم کوفه گرفت و بسیاری را قتل عام کرد.

در شروع دعوت عباسی، کوفه یکی از مراکز استراتژیک و مهم دعوت بود و سفاح، اولین خلیفه عباسی، مدت کوتاهی در آن جا اقامت گزید تا این که شهر هاشمیه را بعنوان پایتخت پادشاهی اسلامی انتخاب کرد.

از آن به بعد کوفه اهمیت خویش را از دست داد و تنها در آغاز این زمان به دلیل آشکار شدن قبر مقدس امیرالمومنین ( (ع) ) در پشت شهر، رونق گذشته خویش را بازیافت و به دلیل توجه حاکمان و شاهان شیعی یا بعضی از خلیفه ها به آرامگاه امیرالمومنین ( (ع) )، به کوفه هم توجه خاصی شد و این شهر هم شبیه دیگر شهرهای عراق محل حضور، سکونت و زیارت شیعیان گردید. امروزه، کوفه شهری نسبتاً آباد است و موقعیت تجاری و اقتصادی چشمگیر دارد. محصولات این شهر عبارت است از خرما، برنج، گندم و جو.

مکان های زیارتی شهر کوفه
1. مسجد کوفه
2. آرامگاه یاران اهل بیت: از جمله: مسلم بن عقیل؛ هانی بن عروه؛ مختار بن ابی عبیدة ثقفی
3. دیگر مسجدهای معروف کوفه: از جمله مسجد سهله؛ مسجد حنانه؛ مسجد صعصة بن صوحان؛ مسجد زید بن صوحان؛ مسجد حمراء؛  مسجد جُعفی؛  مسجد بنی کاهل
4. خانه امیرالمومنین (ع)
5. دارالاماره
6. مرقد زید بن علی (ع)

 

—————————————–
پی نوشت ها:
1? بلاذری، فتوح البلدان، 38؛ طبری، همان، 14؛ یاقوت حموی، همان، 4/491?
2? مقدسی، احسن التقاسیم فی معرفة الاقالیم، 161?
3? مصاحب، دایرة المعارف فارسی، 2/2358؛ ژان اوتر، سفرنامه ژان اوتر، 255?
4? یاقوت حموی، همان، 4/490؛ بلاذری، همان، 388?
5? لسترنج، جغرافیای تاریخی سرزمین های خلافت شرقی، 81?
6? طبری، همان، 3/148، 149؛ یاقوت حموی، همان، 4/491


نظر

بک لینک و رپورتاژ دائمی

 

رپورتاژ دائمی | خرید بک لینک فالو | بک لینک با کیفیت|بک لینک دائمی

 

بک لینک دائمی یا رپورتاژ دائمی یکی از روش های دریافت بک لینک بوده که می تواند بصورت پایدار به جایگاه سایت شما و بهبود در رتبه های جسجو گوکل و سایر موتور های جسجوگر کمک نموده و تاثیر بسزایی در سئو داشته باشد.

بک لینک دائمیبک لینک دائمی

شما هم مشکل افزایش رتبه در گوگل دارید؟

امروزه قرار گرفتن در نتایج بالای گوگل میتواند کسب و کار شما را متحول کند. خوب است بدانید گاها حتی فقط یک رتبه نسبت به رقیب خود بالاتر بودن میتواند ماهانه میلیونها تومان سود بیشتری را نصیب شرکت شما نماید.

ما در شرکت عصر رایانه دارای یک تیم تخصصی بهینه سازی سایت و سئوی بسیار مجرب و با دانش به روز هستیم که امکان ارائه برترین خدمات در زمینه سئو از کوچکترین سایتها تا بزرگترین سایتهای تجاری را داریم.

اگر فکر میکنید کسب و کار شما جایگاه مناسبی در موتورهای جستجو ندارد سرویسهای سئوی ما میتواند بهترین انتخاب برای شما باشد. اگر شما هم از قدرت بک لینکها در سئو و رتبه گوگل اطلاع دارید، ما سرویسهای ویژه خرید بک لینک دائمی و رپورتاژ دائمی با کیفیت را به شما توصیه میکنیم.

بک لینک های ارائه شده توسط ما بصورت دائمی بوده و هرگز حذف نخواهند شد و شما نیاز به پرداخت ماهانه و … ندارید

رپورتاژ دائمیرپورتاژ دائمی

بک لینک چیست ؟

بطور کلی به هر لینکی که از خارج از سایت دریافت میکنید بک لینک گفته میشود .

قطعا دریافت بک لینک دائمی برای بهبود رتبه سایت در گوگل و سئو سایت بسیار موثر است . اما نکته قابل توجهی در  این موضوع هست :

همه وبمستران میدانند که منظور از بک لینک در حقیقت همان تبلیغاتی متنی هست که در ستون کناری سایتهای مختلف ( بیشتر مجله های خبری زرد و کم بازدید ) قرار میگرد و به سایت تبلیغدهنده لینک فالو میشود .

ایا خرید بک لینک و یا فروش بک لینک باعث پنالتی و جریمه نمیشود؟

اولین سوال وب مستران همیشه این بوده است که آیا خرید بک لینک باعث پنالتی و جریمه میشود؟

خیر اینگونه نیست و لینک گیری هنوز یک فاکتور مهم در راستای بهبود سایت و ارتقائ کلمات کلیدی برای هر سایتی میباشد!

پس چرا باید از لینک خریدن ترسید ؟

√ خرید لینک باید تخصصی باشد و یک متخصص توانایی انجام این کار را داشته باشد.

√ گرفتن لینک با کلمات کلیدی خود چالش های بسیار بزرگی دارد و هرگز خود این ریسک را نکنید.

خدماتی که ما ارائه میدهیمبه صورت تخصصی و به دست خودمان انجام می شود و از رباط ها و نرم افزار مختلف استفاده نمی شود .

در زیر شما می توانید پکیچ ها ما را مشاهده کنید

لینک باید مطابق قوانین جمهوری اسلامی باشد و لینک سایت های غیر مجاز قابل قبول نیست و اگر از فلیترینگ اختار داده شود حذف خواهد شد

http://citywebmaster.ir/backlinks-reportage/


نظر

 

پاورپوینت کلیات کارت گرافیک

این پاورپوینت با موضوع کلیات گرافیک با 65 اسلاید با عناوین
مقدمه
کارت گرافیک چیست
اسامی یا نام های دیگر کارت گرافیک
انواع کارت ها
محل نصب
اجزای کارت گرافیک
نکاتی دررابطه با تهیه کارت گرافیک
منابع
مقدمه
برای این که بتوان در صفحه نمایش رایانه تصویرهای مربوط به داده ها را دید باید ارتباط بین نمایشگر و مادر برد رایانه برقرار شود.برای این کار هر رایانه برای هر نمایشگر یک کارت دارد که در یکی از شکاف های توسعه (گسترش)ما دربرد قرار می گیرد وبا کابلی که به آن وصل می شود جریان نمایش اطلاعات بر روی صفحه نمایش را کنترل می کند.
بنا براین کارت گرافیکی قطعه ای سخت افزاری است که نمایش تصویرها ومتن ها را بر روی نمایشگر رایانه کنترل می نماید.کلیه ی اطلاعات ارسالی از پردازنده به کارت گرافیکی انتقال داده می شود ودر آن جا ترجمه وبرای نمایش به نمایشگر ارسال می شود
•کارت گرافیک با نام های زیر شناخته می شود
•1-کارت ویدویی.
•2-کنترلگر گرافیکی یا ویدویی.
•3-آداپتور گرافیکی یا ویدویی.
•4-شتاب دهنده گرافیکی یا ویدویی.
کارت گرافیک چیست
یک کارت گرافیک پیشرفته یک برد مدار چاپی به همراه حافظه و یک پردازنده اختصاصی است.
پردازنده با هدف انجام محاسبات مورد نیاز گرافیکی طراحی شده است.
اکثر پردازنده های فوق دارای دستورات اختصاصی بوده که به کمک آنها می توان عملیات گرافیک را انجام داد.
اسامی یا نام های دیگر کارت گرافیک
•کارت ویدئو
• برد ویدئو
• برد نمایش ویدئوئی
• برد گرافیک
• آداپتور گرافیک وآداپتور ویدئو است.
استانداردهای گرافیک
•اولین کارت کرافیگ در سال 1981 عرضه گردید.
کارت فوق بصورت تک رنگ و با نام MONOCHROME ارائه گردید.
صفحات نمایشگری که از کارت فوق استفاده میکردند ,متنی بودند. رنگ نوشته سفید یا سبز وزمینه سیاه بود.
استانداردهای گرافیک
در ادامه کارتهای چهار رنگ HGC ارائه گردیدند.
سپس کارت های هشت رنگ CGA و کارت های شانزده رنگ EGA ارائه گردیدند. تولید کنندکانی دیگر نظیر کمودور کامپیوترهائی را معرفی کردند که دارای کارتهای گرافیک از قبل تعبیه شده و ساخته شده در سیستم بودند…
زمانیکه در سال 1987 کارت VGA معرفی شد استاندارد جدیدی دراین راستا مطرح گردید. نمایشگرهای VGA قادر به ارائه 256 رنگ و وضوح تصویر400*720 بودند.
یک سال بعد استاندارد SVGA مطرح گردید.
استاندارد فوق قادر به ارائه16/8 میلیون رنگ با وضوح تصویر1024*1280 است
استانداردهای گرافیک
کارتهای گرافیک از استانداردهای متفاوتی پیروی می نمایند.تولید کنندگان کارت گرافیک همواره سعی در افزایش تعداد رنگ و وضوح تصویر با توجه به راهکارهای اختصاصی خود دارند. کارت های گرافیک می بایست قادر به اتصال به سیستم باشند.
کارت های گرافیک قدیمی اغلب از طریق اسلاتهای ISA ویاPCI به سیستم متصل می شوند.اغلب کارتهای گرافیک جدید از پورت AGP برای اتصال به کامپیوتر استفاده می نمایند.
تفاوت VGAبا کارت گرافیکهای قدیمی EGA & CGA
در کارتهای قبلی از سیگنالهای قیاسی (آنالوگ)برای ارسال اطلاعات از کارت به نمایشگر استفاده می شود.
ولی در خانواده وگا از سیگنالهای پیوسته رقمی (دیجیتال)برای این کار استفاده می شود.
از روی نوع درگاه پشت کارت می توانید این خانواده را از انواع قدیمی ایگا , سگا و… تشخیص دهید .چرا که درگاه کارتهای خانواده وگا از نوع سه ردیفه ودارای 15 سوراخ به صورت مادگی هستند در صورتی که در انواع قدیمی, درگاه دارای دو ردیف سوراخ به صورت مادگی است.
انواع کارت ها
کارت های وگا :
این نوع کارتها تا به حال متداول ترین کارتهای مورد استفاده بوده اند.
بنا براین یک نمایشگر جدید تک رنگ به کارت وگا نیاز دارد .
کارت های 8514 ای
این کارت نخستین استاندارد گرافیکی با دقت بسیار زیاد بود .
1- A-8514
کارت های زگا(ایکس جی ای)
این کارتها بسیار بهتر از کارتهای وگا بود .
2-XGA
کارتهای سوپر وگا(سوپر وی جی ای
معروف ترین نوع کارت گرافیکی که امروزه در رایانه های شخصی مورد استفاده قرار می گیرد این نوع کارت ها هستندکه درهر سطر 1024 نقطه ودر هر سطر 768 نقطه را نمایش می دهند.در حالی که کارتهای وگا در هر سطر صفحه نمایش 640 ودر هر ستون آن 400 نقطه را نمایش می دهند.
SVGA-
کارتهای سرخود
در برخی از مادر بردها این امکان وجود دارد که از کارت گرافیکی مستقل استفاده نکرد .
دراین صورت می توان از تراشه گرافیکی روی مادر برد استفاده کرد که مانند یک کارت گرافیکی سر خود عمل می کنند.باید توجه داشت معمولا نمی توان دو کارت گرافیکی از خانواده وگا را با هم به کار برد .بنا براین اگر بخواهید از کارت گرافیکی مستقل وقوی تر استفاده کنید باید با استفاده از جامپر پردازنده گرافیکی روی مادربرد را از کا ربیندازید.
1-Onboard graphic card
*کارت های گرافیکی به طور اغلب از نظر محل نصب به دو دسته زیر تقسیم می شوند:
1- کارت های گرافیکی از نوع کارتهای توسعه قابل نصب در شکاف های توسعه.
2- کارت گرافیکی از نوع سرخود قابل نصب بر روی مادر برد
*_تقسیم بندی کارت گرافیک نوع اول برحسب شکاف توسعه ای
•1- انواع آیزا :
این گذرگاه 16 بیتی بوده وباسرعت 8مگا هرتز کار می کند .در نتیجه قادر به انتقال سریع داده ها بین کارت گرافیکی وپردازنده نیست.
•2-انواع ویزا:
وظیفه انتقال اطلاعات بین کارت گرافیکی وپردازنده را با سرعتی در حدود 50 مگا هرتز به صورت 32 بیتی به عهده دارد
*انواع ای جی پی
داده ها را تا 266مگا بایت در ثانیه انتقال دهند. دارای سرعت انتقال بیش از 500 مگابایت در ثانیه هستند.
در نتیجه رایانه های جدید مجهز به فن آوری ای جی پی به استفاده از شکاف های پی سی ای ادامه می دهند ودر آینده گذرگاه -های پی سی ای به عنوان گذرگاه ورودی – خروجی اصلی کار خواهند کرد.
اجزاکارتهای گرافیکی امروزی
1- رم داک(واگردان رقمی به قیاسی )
کارتهای سوپر وی گای پر رنگ جدید می توانند هزاران رنگ را در آن واحد نمایش دهند زیرا دارای یک نوع تراشه مخصوص برای تبدیل جریان دیجیتالی به جریان آنالوگ هستند که به آن رم داک می گویند.کیفیت تصویر ها به رم داک بستگی دارد .وظیفه این قطعه تولید علایم الکتریکی برای نمایشگر از روی مقادیر عددی ذخیره شده در حافظه کارت گرافیکی است.یعنی اطلاعات دیجیتالی رایانه را به سیگنالهای آنالوگ تبدیل می کنند.این تبدیل برای ارسال اطلاعات به صفحه نمایش لازم است.همچنین این وسیله می تواند تفنگهای الکترونی وانحراف دهنده های پرتو الکترونی نمایشگر را راه اندازی کند.
1-RAM DAC (RAM digital to analog convertor)
•رم داکها به دو دسته زیر تقسیم می شوند:
1-1 )رم داکهای مجزا :
این نوع رم داکها مواردزیر را مشخص می کنند:
1-1-1) زمان بندی تصویرها.
2-1-1) وضوح وتکرار تصویرها


نظر

مقاله در مورد بوقلمون

مفهرست مطالب :

عنوان :                                                                           صفحه :

مقدمه…………………………. 1

تاریخچه……………………….. 2

جوجه کشی بوقلمون ………………. 3

مدیریت پرورش بوقلمون …………… 4

حرارت ………………………… 5

تهویه و رطوبت …………………. 5

بهداشت و بهسازی ……………….. 6

فضای لازم………………………. 6

وسایل نگهداری ویژه بوقلمون………. 6

استفاده از نور ………………… 6

پرروش جوجه بوقلمونها …………… 7

آشنایی با دو نوع بوقلمون ……….. 10

پرورش و تکثیر………………….. 11

بوقلمون سفید ………………….. 12

اطلاعات ویژه مراقبتی ……………. 14

خصوصیات بوقلمون های تجارتی ……… 14

نکات مهم در جوجه ریزی بوقلمون تجارتی 15

واکسیناسیون …………………… 16

تغذیه بوقلمون …………………. 22

تغذیه جوجه بوقلمون …………….. 22

تغذیه بوقلمونهای در حال رشد …….. 23

تغذیه بوقلمونهای اصلاح نژادی …….. 24

طبقه بندی بوقلمون………………. 24

اندام شناسی …………………… 25

ویژگیهای ژنتیکی ……………….. 26

نور رسانی …………………….. 27

وسایل دان خوری ………………… 27

آبخوری ……………………….. 28

تغذیه 1……………………….. 28

تغذیه 2 ………………………. 29

منابع ………………………… 32

 

مقدمه ای بر بوقلمون

منشع اصلی بوقلمون از آمریکای لاتین و مکزیک بوده و در حال حاضر نیز بوقلمونهای وحشی که قادر به پرواز هستند در مناطق جنگلی وجود دارند . اصلاح نژاد بوقلمون از چندین دهه گذشته در کشورهای صاحب نام صورت گرفته و در حال حاضر به اسامی تجاری مختلفی در نقاط مختلف دنیا عرضه میگردد که هر کدام دارای خصوصیات جداگانه میباشد و عموما به سه دسته متوسط ،نیم سنگین و سنگین تقسیم میشوند .

پرورش بوقلمونهای گوشتی و رسانیدن به وزن ایده ال در زمان مقرر مستلزم ارائه مدیریت صحیح،جیره بالانس شده از حیث سطح انرژی و پروتئین و مکمل های ویتامین و معدنی متناسب با سن پرنده میباشد .

 

تاریخچه پیدایش بوقلمون :

نخستین بار بوقلمون در مکزیک توسط جهان گردان اروپایی مشاهده شد و آنرا با خود به اروپا بردند پس از آن تا سال 1500 میلادی در ایتالیا فرانسه و انگلستان بوقلمون پرورش داده میشد با کشف آمریکا مهاجران به خوبی با این پرنده و مزه آن آشنائی داشتند لذا به سرعت پرورش و مصرف بوقلمون در آمریکا گسترش یافت به طوری که هم اکنون ایالات متحده و اتحادیه از اروپا به ترتیب اولین و دومین تولید کننده  و نیز مصرف کننده گوشت بوقلمون در دنیا میباشند در ایران نیز تا پیش از دوره صفویه بوقلمون یافت نمیشد اولین بار ارامنه ای که برای تجارت از ایران به اروپا رفتند بوقلمون اهلی را به ایران آوردند و آن را به شاه عباس تقدیم کردند چون شاه خیلی خوشش آمد دستور داد تا تخم بوقلمون را در خانه های ارامنه تقسیم کنند زیرا آنها بهتر از جوجه ها مراقبت میکردند در عوض میبایست سالی یک عدد بوقلمون به شاه تقدیم میکردند . ارامنه چون دیدند قبول پرورش بوقلمون ماند پرورش خروس اخته (که بیشتر به پرورش و تکثیر آن پرداخته بودند )برای آنها مالیات جدیدی خواهد داشت لذا در پرورش آن مسامحه کردند و بدین ترتیب مقدار زیادی از آنها تلف شدند . پیشرفت علوم ژنتیک ,تغذیه و مدیریت و تاثیر آنها بر پرورش بوقلمون سبب شد تا پرورش بوقلمون از حالت سنتی خارج شده جدیدی از بوقلمون های صنعتی بو جود آید که گوشت آن حاوی پروتئین زیاد و چربی و کلسترول کمی میباشد.

 

جوجه کشی بوقلمون

تهیه جوجه بوقلمون

n    جوجه بوقلمون را می توان مانند جوجه مرغ به وسیله جوجه کشی طبیعی یا جوجه کشی مصنوعی تهیه کرد در پرورش صنعتی بوقلمون معمولااز جوجه کشی مصنوعی استفاده میشود

n    تخم ها باید دارای اندازه مناسب برای جوجه کشی باشد .

n    حرارت نا مناسب ،نگهداری طولانی وبالاخره دستکاری وتکان شدید تخم باعث نابودی جنین  داخل تخم میشود .

n    مدت جوجه دراوری در بوقلمون 28 روز است . معمولا جوجه ها از روز 27 شروع به نوک زدن و      درآمدن از تخم میکنند .

n    تشکیلات جوجه کشی باید از سطح بهداشتی بالایی برخوردار باشد .

n    ضدعفونی دستگاه وتخم ها باید قبل و بعد از هربار جوجه کشی انجام شود

n    حرارت لازم برای جوجه کشی 37-38 درجه سانتیگراد میباشد

n    رطوبت نسبی باید در حدود 60درصد در 24 روز اول و 70 درصد در 4 روز آخر باشد .

  • عمل چرخاندن و تهویه نیز باید بصورت مطلوب انجام شود .

نکات مهم در جوجه ریزی

n      بستر با ضخامت 8 سانتی متر از تراشه و چوبهای تمیز اشباع ، خشک و عاری از آلودگی های خارجی و گرد و خاک .

n     مادر مصنوعی با 38 درجه سانتی گراد و حرارت سالن 22 تا 26 درجه سانتی گراد و گارد محافظ  بقطر 4 متر جهت 250 قطعه جوجه یکروزه بمدت یک هفته تعداد 4 عدد آبخوری داخل گارد .

n   یک ساعت استراحت در صورت انتقال از یک سایت طولانی و سپس جوجه ریزی و دادن آب و دادن خوراک یک ساعت بعد از جوجه ریزی .

n    دادن خوراک یک ساعت بعد از جوجه ریزی

n    توجه خاص به درجه ها و معرفی منابع حرارتی ، آب و خوراک ،جلوگیری از ورود موش و سایر پرندگان وحشی

n   ساختمان اداری و مسکونی داخل مزرعه احداث شود ،ایجاد حوضچه ضد عفونی به ابعاد و عمق مناسب در مدخل درب ورودی سالن ها استفاده از چکمه و لباس مناسب

n   فضای مورد نیاز جوجه یک روزه تا 8 هفته ،8قطعه در هر متر مربع و از 8 هفته تا پایان دوره پرورشی ، حد اکثر تا4 قطعه در هر مترمربع.

 

مدیریت پرورش جوجه بوقلمون

نگهداری بوقلمون در سنین جوجگی، یکی از مشکلترین مراحل پرورش بوقلمون است . بوقلمون های جوان نیز در مقابل عوامل بیماری زا کاملا حساسند از اینرو باید توجه فراوانی به آنها مبذول داشت . امروزه در اغلب کشورها بوقلمون را بصورت تجارتی و به تعداد زیادی نگه داری میکنند وتعداد معدودی از شرکتهای اصلاح نژادی ، سویه های تجارتی مخصوص به خود را ارائه میدهند که از ضریب تبدیل و قدرت رشد بسیار بهتری نسبت به دیگر نژادها برخوردارند .در طریقه پرورش به صورت صنعتی، باید با تحت نظر گرفتن شرایط محیطی تمامی نیازهای بوقلمون را در نظر گرفت تا با تنظیم حرارت ، تهویه ، بهداشت و بالاخره جایگاه حداکثر نتیجه مطلوب حائز شود

حرارت : حرارت در هفته های مختلف باید به قرار زیر باشد :

اواخر هفته اول 32 درجه – اواخر هفته دوم 29 درجه – اواخر هفته سوم 26 درجه – در اواخر هفته چهارم 24 درجه ( در تمام این مدت حرارت سالن نباید از 24 درجه سانتی گراد کمتر گردد ) اواخر هفته پنجم 21 درجه و اواخر هفته ششم 18 درجه سانتی گراد .

در روزهای اول جوجه ها نباید از منبع حرارتی دور شوند چون ممکن است سرما بخورند . اگر از دستگاه مادر مصنوعی استفاده میشود باید دور دستگاه مادر حصاری کشید تا از آن دور نشوند و یا اگر از هیتر استفاده میشود باید تمامی سالن حرارت یکنواخت و مناسب ( 32 درجه سانتی گراد ) داشته باشد .

تهویه و رطوبت: برای رشد معمولی جوجه بوقلمون هوای تازه و تمیز ضرورت دارد . به وسیله استفاده از پنجره های تهویه ای و همچنین هواکشهای برقی میتوان تهویه را کنترل کرده که البته تهویه نباید سبب سرد شدن سالن گردد . هنگام ورود به سالن میتوان وضعیت تهویه را بخوبی تشخیص داد  ، زیرا وجود هرگونه بوی نامناسب دلیل عدم و نقص تهویه است . تهویه نامناسب از طرفی سبب کم کردن رطوبت میشود ، وجود رطوبت در داخل سالن نیز یکی از نشانه های نقص تهویه است . سالن نگهداری جوجه ها همیشه باید خشک نگهداری شود و اگر خشکی هوا بیش از حد لازم باشد رشد پرها کم شده و وضعیت پرها نامناسب میگردد .

 

بهداشت و بهسازی: جلوگیری و پیش گیری از بیماری مستلزم رعایت اصول بهسازی و بهداشت است . از اینرو باید لانه و همچنین وسائل را قبل از ورود و پایان هر دوره به خوبی شست و ضد عفونی نمود .