تماس با ما روسیه میخواهد بازیگر اصلی آفریقا شود؟ - پایگاه خبری ماهین نیوز
سفارش تبلیغ
صبا

هیات‌های نظامی خارجی از تجهیزات نظامی ساخت روسیه دیدن می‌کنند

Image captionهیات‌های نظامی خارجی از تجهیزات نظامی ساخت روسیه دیدن می‌کنند

فعالیتهای اخیر روسیه در سودان و جمهوری آفریقای مرکزی سوژه گمانهزنیهای زیادی بوده است.

دلیل این گمانه زنی‌ها این است که به موازات تجدید مناسبات اقتصادی، مقاطعه کاران نظامی خصوصی روسیه نیز در هر دو کشور فعال هستند.

این پدیده به خصوص در مورد سودان موضوع بسیار حساسی است چون در این کشور تظاهرات مخالفان دولت، گسترده و غالبا با خشونت همراه بوده.

مسکو به طور فزاینده‌ای توجه خود را به کشورهای جنوب صحرای آفریقا معطوف کرده و مناسبات بازرگانی، امنیتی و دفاعی خود با این کشورها را افزایش می‌دهد.

اما در باره فعالیت های روسیه در آفریقا و گسترش آن چه اطلاعاتی در درست است؟

مزدوران روسی؟

چندین هفته است که در سراسر سودان معترضان به خیابان‌ها رفته و دولت را به سوء مدیریت اقتصادی متهم می‌کنند.

در میان این جو تنش آلود، برخی از تظاهرکنندگان و نیز رسانه‌ها مقاطعه کاران روس را متهم می‌کنند که به نیروهای امنیتی سودان کمک کرده یا آنها را راهنمایی می‌کنند.

در جریان تحقیقاتی که سال گذشته بخش روسی سرویس جهانی بی بی سی انجام داد، منابعی که با دستگاه های دفاعی مرتبط بودند، به وجود مزدوران جنگی در سودان اشاره کرده بودند.

در جمهوری آفریقای مرکزی که همسایه سودان است مسکو روابط امنیتی رسمی خود را با دولت درگیر در جنگ سودان که از حمایت سازمان ملل متحد برخوردار است، افزایش داده.

ولی تشدید اظهار نظرها در باره ابعاد فعالیت های روسیه در جمهوری آفریقای مرکزی، ماه ژوئیه گذشته و پس از مرگ سه روزنامه نگار روسی بود که برای تحقیق در باره فعالیت مزدوران به این کشور رفته بودند.

مقامات روسیه اخیرا گزارش‌های مربوط به حضور گسترده مزدوران در جمهوری آفریقای مرکزی را بی اهمیت خواندند.

ولی به عقیده تحلیلگران در مناطقی که روسیه می‌خواهد نفوذش را حفظ کرده یا افزایش دهد-حتی اگر اعلام نشده باشد-نیروهای خصوصی نظامی نقش مهمی بازی می‌کنند.

هنگامی که در دسامبر گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در باره گروه‌های مزدور سئوال شد وی گفت آنها حق دارند " در هر گوشه کره زمین به دنبال منافع بازرگانی خود باشند."
تاریخ : یکشنبه 97/10/23 | 11:34 عصر | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر