تماس با ما ادامهی اعتراضات گسترده در فرانسه - پایگاه خبری ماهین نیوز
سفارش تبلیغ
صبا

بلوار شانزه لیزه درروز شنبه، 8 دسامبر

روز شنبه، 17 آذر (8 دسامبر) بار دیگر معترضان موسوم به "جلیقه‌زرد" اعتراض خود نسبت به سیاست اقتصادی دولت فرانسه را به‌ نمایش گذاشتند. خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات دولتی گزارش داد که تا ظهر شنبه حدود 31 هزار نفر در سراسر فرانسه دست به حرکت‌های اعتراضی زده‌اند.

در چند نقطه‌ی پاریس هزاران تن از معترضان راهپیمایی یا تحصن کردند. به گفته‌ی پلیس پایتخت فرانسه، تنها در حوالی بلوار شانزه‌لیزه یکهزار و 500 "جلیقه‌زرد" گرد‌‌آمدند.

ماموران از ساعت‌ها پیش راه‌های منتهی به بلوار را بسته یا کنترل کرده بودند. بیش از پنج هزار مامور پلیس برای کنترل اوضاع در خیابان‌های مرکزی پاریس مستقر شده‌اند.

خیابان‌های منتهی به کاخ الیزه، اقامتگاه ریاست جمهوری هم با خودروهای زرهی بسته شده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، شماری از تظاهرکنندگان خواستار اشغال کاخ الیزه شده‌اند. 

روز شنبه مغازه‌های شانزه‌لیزه و اماکن گردشگری، از جمله برج ایفل و موزه لوور تعطیل هستند.

شمار دستگیرشدگان در پاریس تا ظهر شنبه 548 نفر گزارش شده است. در گزارش خبرگزاری فرانسه آمده است که بازداشت‌شدگان سلاح سرد از جمله چوب بیسبال، توپ فلزی پتانک و چکش با خود حمل می‌کرده‌اند.

شعار استعفا

به گزارش خبرگزاری آلمان "جلیقه‌زردها"َ در صدها منطقه‌ی دیگر فرانسه به راهپیمایی و بستن جاده‌ها و خیابان‌ها پرداخته‌اند. اتوبان اصلی A6 در بخش شمالی لیون از ساعت 5/ 4 صبح شنبه در اشغال معترضان بوده است. 

"جلیقه‌زردها" در تظاهرات مناطق گوناگون شعارهایی علیه رئیس‌جمهور فرانسه سر داده و خواستار استعفای ماکرون شده‌اند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

پلیس برای متفرق کردن آنان از گاز اشک آور استفاده کرده است.

در سراسر فرانسه حدود 89 هزار مامور پلیس به خیابا‌ن‌ها اعزام شده‌اند.

دولت فرانسه در واکنش به اعتراضات گسترده "جلیقه زردها" طرح افزایش بهای سوخت را که قرار بود از ابتدای سال 2019 اجرایی شود، لغو کرده و آمادگی خود را برای برآورده‌کردن خواست ناراضیان اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه 72 درصد از شهروندان فرانسوی از اعتراضات جلیقه‌زردها حمایت می‌کنند. از آغاز اعتراضات تاکنون چهار نفر کشته و شمار زیادی زخمی شده‌اند.
تاریخ : شنبه 97/9/17 | 11:8 عصر | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر