تماس با ما رئیس حقوق بشر سازمان ملل قاتل روزنامه نگار - پایگاه خبری ماهین نیوز
سفارش تبلیغ
صبا

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در گفتگویی با برنامه 60دقیقه شبکه سی بی اس در پاسخ به سوال مجری این برنامه در باره واکنش آمریکا به احتمال کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی گفت که ریاض چنین چیزی را رد می کند، ولی اگر روشن شود روزنامه نگار ناپدیدشده عربستانی در سفارت آن کشور در ترکیه کشته شده، تنبیه سختی در انتظار عربستان سعودی خواهد بود.

رئیس حقوق بشر سازمان ملل قاتل روزنامه نگار

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به پرسش دیگر مجری که گفت آیا کاخ سفید همانطور که گروهی از سناتورهای هر دوحزب در مورد تحریم عربستان سخن گفته اند، ریاض را تحریم خواهد کرد؟ پاسخ داد که بستگی دارد که چه چیزی تحریم شود. او گفت نمی خواهد با تحریم نظامی عربستان به شرکت ها و مشاغل آمریکا آسیب بزند.

او در این مصاحبه که بخش هایی از آن روز شنبه منتشر شد، گفت اصل ماجرا ناپدید شدن خاشقجی روشن خواهد شد و «هنوز کسی چیزی نمی داند، ما احتمالا خواهیم فهمید» که آیا محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان دستور قتل خاشقجی را داده است یا خیر. این مصاحبه روز یکشنبه از سی بی اس پخش می شود.

دونالد ترامپ، همچنین روز شنبه، در کاخ سفید خطاب به خبرنگاران گفت در مورد وضعیت ناپدیدشدن خاشقجی، شنبه شب و یا روز یکشنبه، با ملک سلمان، پادشاه عربستان، تماس خواهد گرفت.

گزارش های تایید نشده رسانه ای می گویندکه لحظ? بازجویی، شکنجه و قتل آقای خاشقجی در حافظ? ساعت مچی اپل که وی هنگام مرگ در دست داشته ضبط شده است.

گزارش ها می گویند خاشقجی پیش از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول در تاریخ 10 مهر (2 اکتبر) قابلیت ضبط صدا در ساعت اپل خود را به کار انداخته بود.

گزارش شده که این ساعت به iCould (سرویس شرکت اپل برای ذخیره اطلاعات در فضای آنلاین) و تلفن همراهی که نزد نامزدش پیش از ورود به کنسولگری گذاشته بود، متصل بود.

نامزد خاشقجی می گوید که بیرون ساختمان کنسولگری منتظر خاشقجی ماند اما این روزنامه نگار سعودی هرگز از آن خارج نشد. پیشتر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در گفتگویی با خبرگزاری بلومبرگ گفته بود خاشقجی بعد از مدت کوتاهی ساختمان کنسولگری را ترک کرد.

خاشقجی برای دریافت مدارک مربوط به ازدواج به کنسولگری عربستان در استانبول رفته بود. این روزنامه نگار کهنه‌کار مدت ها قبل عربستان را ترک کرده بود و مقالات انتقادی از سیاست های عربستان در روزنامه واشنگتن پست منتشر می کرد. وی در آمریکا اقامت داشت.

واشنگتن پست، چند روز پیش گزارش داده بود که دولت ترکیه به مقامات آمریکایی گفته است که تصاویری ویدیویی در اختیار دارد که ثابت می کند خاشقجی داخل کنسولگری عربستان به قتل رسیده است.

مقامات عربستان اتهام کشتن و قطعه قطعه کردن جسد خاشقجی را رد کرده اند. عبدالعزیز بن سعود بن نایف آل سعود، وزیر کشور عربستان، 11 روز پس از ناپدید شدن خاشقجی، گزارش های رسانه ای مبنی بر اینکه دولت عربستان دستور قتل این روزنامه نگار را صادر کرده است «دروغ های بی اساس» توصیف کرد.

خاشقجی پس از آنکه ملک سلمان، در ژوئن 2017 پسر جوانش محمد بن سلمان را به جای پسرعموی بزرگتر او، محمد بن نایف، ولیعهد عربستان کرد، از این کشور خارج شد.

بسیاری از شرکت ها و مدیران آنها به اتهام دست داشتن عربستان در ناپدید شدن خاشقجی واکنش نشان داده اند. از جمله دارا خسروشاهی، مدیرعامل ایرانی‌تبار شرکت اوبر در آمریکا که گفته است در یک کنفرانس عمده سرمایه گذاری که قرار است ماه جاری میلادی در عربستان برگزار شود، شرکت نخواهد کرد. ریچارد برانسون، میلیاردر بریتانیایی نیز روز جمعه اعلام کرد فعالیت های تجاری با عربستان را به حال تعلیق در می آورد.
تاریخ : یکشنبه 97/7/22 | 12:14 صبح | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر