تماس با ما خبرنگاران ورزشی با عدم انتقادپذیری مسوولان دچار خودسانسوری شدهان - پایگاه خبری ماهین نیوز
سفارش تبلیغ
صبا

غلامحسین زمان آبادی

غلام‌حسین  زمان آبادی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به 12 جولای، روز جهانی خبرنگاران ورزشی درباره مشکلات و دغدغه‌های ورزشی نویسان، اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که متاسفانه رسانه‌ها و خبرنگاران ورزشی را تهدید می‌کند، انتقاد پذیری نبودن مسئولان است. در ‌عین ‌حال که همه معتقد به انتقاد پذیری هستند. در عمل هیچ کس زیر بار انتقاد نمی‌روند و در نتیجه‌ همین مساله سبب شده تا  مطبوعات و خبرنگاران دچار نوعی خودسانسوری شوند و رسالت مطبوعاتی و خبرنگاری درست عمل نشود.

وی گفت: امام صادق (ع)می فرماید؛ بهترین دوستان‌ ما کسانی هستند که عیب‌های ما را به ما هدیه می‌کنند. متاسفانه ما هیچ وقت بر اساس این خطرات عمل نکردیم و هر زمان خبرنگار خواست انتقاد کند، سعی کردیم از طریق مسائل مالی و یا با برگزاری و جلسات دوستانه خبرنگار را ساکت کنیم. در حقیقت این امر بلای جان جامعه شده است و موجب شکل‌گیری اختلاس و حقوق‌های بالا گردیده است بدون این که اشکالات اجرایی خود را ببینیم.

زمان آبادی اضافه‌ کرد: وقتی به خبرنگار اجاره نمی‌دهم که از طریق انتقاد کردن بعضی از مسائل را شفاف سازی کند. در نتیجه‌ خبرنگار در پرده حرف خود را می‌زند که خیلی اثرگذار نیست.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: بسیاری از مسئولان ما سعی می‌کنند مشکلات را از طریق شبکه های اجتماعی حل کنند، در حالی که این شبکه‌ها انتقاد را به مسئولان تزریق و اخبار کذب را به خبرنگاران تحمیل می‌کنند. در حقیقت ورود شبکه های اجتماعی نوعی تهدید برای مسئولان است، زیرا زمانی که مسئولان اجازه نمی‌دهند رسانه‌های  مکتوب و نوشتاری حرف خود را به صراحت بزنند. آنها را دور می‌زنند و سبب می‌شود تا اخبار به صورت کذب یا درست از طریق شبکه‌های اجتماعی پخش شود در حالی که مردم تشنه اخبار درست هستند نه کذب.

این روزنامه‌نگار ورزشی در ادامه عنوان کرد: زمانی که خبرنگار ورزشی به دنبال شفاف سازی و انتقاد است با مسئولان اجرایی مواجه می‌شود و در نتیجه‌ به خاطر انتقاد امنیت شغلی خود را از دست می‌دهد، این دردی است که تمام خبرنگاران ورزشی دچار آن هستند و گاهی وقت‌ها درمانی نیز برای آن وجود ندارد. ما متاسفانه جلوی دهن خبرنگار را می‌گیریم، اما به شبکه‌های اجتماعی اجازه می‌دهیم که به راحتی افشاگری کند. اخبار دروغ و کذب را منتشر کند و جامعه دچار نوعی سردرگمی ‌شود.

وی تصریح کرد: اگر صدا و سیما و رسانه‌های مکتوب و نوشتاری رسالت خود را به درستی انجام دهند، آسیب‌ها و التهاب هایی که در شبکه های ورزشی پیش می‌آید، دیگر تاثیر مثبتی نخواهد داشت و جامعه دچار بحران و خبرنگار دچار خود سانسوری نمی‌شود و مسئولان نیز به سمت خطا و اشتباه نمی‌روند.

زمان آبادی در ادامه گفت‌وگوی خود با ایسنا همچنین با این که انجمن ورزشی نویسان در برهه کنونی مهم‌ترین تشکل و حامی خبرنگاران ورزشی است، افزود: انجمن ورزشی نویسان اگر در گذشته توسط یکسری خبرنگاران با تجربه و به صورت سنتی اداره می‌شد در این دوره با جوانگرایی و تحولی که در انجمن صورت گرفت، تسهیلات بهتری در اختیار خبرنگاران قرار داده و سعی کرده تنها خبرنگارانی را به رسمیت بشناسد که مورد تایید وزارت ارشاد است. در حقیقت با ساماندهی که در انجمن انجام شد و با شکل‌گیری کمیته‌ بانوان و ارتقا سطح تحصیلات خبرنگاران تا مقطع ارشد و دکترای مدیریت رسانه، سبب شد تا انجمن از حالت سنتی بودن خارج شود و بیشتر در جریان مشکلات و دغدغه‌ خبرنگاران حوزه ورزشی قرار گیرد. این تحول بزرگی است که در طی یک دهه آینده می‌تواند جایگاه بهتری را برای ورزشی نویسان رقم بزند.

 

وی همچنین با بیان این که با تشکیل کمیته‌ حقوقی انجمن ورزشی نویسان مشکلات و دغدغه‌ خبرنگاران به حداقل رسیده است، خاطر نشان کرد: تشکیل این کمیته‌ در انجمن ورزشی نویسان سبب شده تا خبرنگاران مشکلات خود را به راحتی در این کمیته‌ بازگو کنند و کمتر با مشکل عدم امنیت شغلی  در کار خود مواجه شوند. بدون شک حضور افرادی با اسم و عنوان خبرنگار به جامعه لطمه می‌زند و شان و منزلت خبرنگار را زیر سوال می‌برد. انجمن ورزشی نویسان و بالطبع آن انجمن صنفی با پالایش خبرنگاران واقعی عرصه خبر، به دنبال حمایت از جامعه ورزشی نویسان هستند.
تاریخ : یکشنبه 97/6/25 | 8:20 عصر | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر