تماس با ما استقرار سامانه موشکی آمریکا در لهستان؛ هدف ایران یا روسیه؟ - پایگاه خبری ماهین نیوز
سفارش تبلیغ
صبا

خبرگزاری مهر، سرویس بین الملل- شقایق لامع زاده: جنگ سرد سبب شد تا فضای امنیتی اروپا تحت تاثیر تعامل دو سویه با شوروی و آمریکا قرار گرفته شود که در این میان آمریکا توانست نقش ناجی را از آن خود کرده و نگاه اروپا را به سمت خود جلب کند.

البته باید به این نکته اذعان داشت که آمریکا زمانی به عنوان فاکتور تضمینی برای اروپا بشمار آمد که اروپای شرقی با بحران هایی مانند جنگ بوسنی و کوزوو، بحران بالکان دست و پنجه نرم می کرد و سیاست های دفاعی اروپا دیگر پاسخگوی شرایط بوجود آمده نبود. چنین شرایطی باعث شد تا ناتو نیز به شرق اروپا گسترش پیدا کرده و همکاری نظامی مشترک میان اروپا-ناتو-آمریکا مهمترین پدیده نوظهور پس از دوران جنگ سرد شود.

از آنجایی که کشورهای اروپای شرقی به لحاظ موقعیت جغرافیایی میان کشورهای صنعتی و غربی اروپا و از سویی دیگر نزدیک به روسیه قرار گرفته اند، سبب شد تا پس از جنگ جهانی دوم در زمره حکومت های کمونیستی قرار بگیرند. بدنبال فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و پیمان ورشو کشورهای غربی استراتژی محدود کردن نفوذ مسکو در شرق اروپا را در پیش گرفتند.

همزمان بحث گسترش ناتو به شرق اروپا نیز مطرح شد، در حالی که فدراسیون روسیه پس از فروپاشی و بحران اقتصادی پیش آمده از قدرت لازم برای خودنمایی در مسائل جهانی برخوردار نبود و به یک بازیگر منفعل در عرصه بین الملل تبدیل شده بود تا جایی که در برابر دریافت کمکهای مالی و اقتصادی غرب در ازای پیشروی ناتو به اروپای شرقی چاره ای جز سکوت نداشت.

عدم حضور موثر و موفق روسیه در عرصه بین المللی سبب شد تا آمریکا بواسط ابزاری مانند ناتو، اروپای شرقی را به جولانگاهی برای خود تبدیل کند. اما باید گفت که شرایط به همین منوال طی نشد و روسیه بواسطه افزایش قیمت نفت توانست قدرت گذشته خود را بازیافته و دیگر دلیلی برای تداوم حضور پر رنگ ناتو در شرق اروپا نبیند. تمام این موارد باعث شد تا امروزه در تحولات اروپای شرقی شاهد مناقشه میان دو قدرت روسیه و آمریکا باشیم. دو کشوری که بر حضور نظامی در اروپای شرقی اصرار دارند.

ایجاد سپر موشکی آمریکا در شرق اروپا یکی از دستاوردهای بازگشت روسیه به قدرت بود. آمریکا برای کنار زدن روسیه دست به استقرار سامانه های موشکی در کشورهای اروپای شرقی زد.
تاریخ : پنج شنبه 97/3/24 | 10:24 عصر | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر