تماس با ما رظریف با برجام دفن می شود تا در روز قیامت با برجام محشور شود - پایگاه خبری ماهین نیوز
سفارش تبلیغ
صبا

چرا دکتر صالحی طرفدار ادامه برجام با اروپایی ها شده است 

 علی اکبر صالحی درصحن علنی مجلس و در دفاع از برجام : « شهادت می‌دهم والله در مسائل هسته‌ای با کندی و توقف مواجه نخواهیم بود و تحقیقات و غنی‌سازی سرجای خودش باقی خواهد ماند». 

? این اظهار نظر صالحی در حالی انجام شد که نه‌تنها شتاب رشد برنامه هسته‌ای ایران گرفته شد بلکه برنامه هسته‌ای ایران حداقل به 6 سال قبل برگشت. کاهش شدید تعداد سانتریفیوژها از 19 هزار به 5 هزار، کاهش کیفیت سانتریفیوژها از سانتریفیوژهای نسل هشتم به سانتریفیوژهای نسل اول که موجب کاهش و کندی سرعت غنی‌سازی می‌شود، کاهش ذخایر اورانیوم از 8 هزارکیلوگرم به 300 کیلوگرم، کاهش سطح غنی‌سازی از 20 به 5/3 درصد، تبدیل تقریبی ماهیت رآکتور اراک و جلوگیری از تکمیل و راه‌اندازی آن، بازرسی‌های بی‌سابقه و به قول یوکیا آمانو یک رژیم ویژه بازرسی از ایران که تاکنون در هیچ کشوری صورت نگرفته و ده‌ها تعهد دیگر باعث شدکه مقامات آمریکایی صراحتا اعلام کنند برجام دستاوردهایی برای آمریکا داشته که آنها در صورت آغاز یک جنگ علیه ایران نیز به این دستاوردها نمی‌رسیدند!.

این تعهدات درکنار موارد دیگری که در برجام اتفاق افتاد و آقای صالحی در تحقق آنها نقش بسیار تاثیر گذاری داشته است درحالی به طرف مقابل داده شد که با خطوط قرمز تعیین شده نظام در تضاد کامل بوده است.

 اما مواضع جناب صالحی قبل وبعد از خروج آمریکا ازبرجام قابل تامل است. ایشان در دیدار نوروزی خود با کارکنان سازمان انرژی اتمی ودر پاسخ به تهدیدات ترامپ گفت : "دشمنان باید بدانند که در شرایط برگشت‌پذیری برجام - علی‌رغم این‌که هیچ‌گاه به‌دنبال چنین شرایطی نیستیم - شرایط ویژه‌ای رقم خواهد خورد و زمانی که مسئولین بلندپایه نظام اراده کنند، ضرب شست ویژه‌ای برای برهم‌زنندگان این توافق خواهیم داشت.

صالحی افزود: در صورت خارج شدن آمریکا و عقب‌نشینی اروپا و قدرت‌های بزرگ دیگر از این توافق، قطع به یقین به‌ گونه دیگری عمل خواهیم کرد."

واما این مواضع آتشین بلافاصله فروکش کرده و جناب صالحی روز گذشته در حاشیه نشست با کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت : " امیدواریم اروپایی‌ها بتوانند، خروج آمریکا را جبران کنند و به تعهدات خود عمل کنند. اگر اروپایی ها تضمین های لازم را بدهند، ضرورتی بر برگشت پذیری نخواهد بود."

این تغییر رویکرد آقای صالحی از تهدید به خروج ایران از برجام در صورت خروج آمریکا و تاکید برماندن در برجام و ادامه آن با دیگر اعضا و ابراز امیداری به نقش آفرینی بیشتر و جبران خروج آمریکا توسط اروپا، یک دلیل بیشتر ندارد و آن هم چیزی نیست جز اینکه آقای صالحی نیک می داند چه بلایی برسر توان هسته ای ایران آورده و این را هم می داند که اگر ایران تصمیم به باز گشت به دوران قبل از برجام بگیرد، نه تنها این امر در چند روز ادعایی جناب صالحی عملی نخواهد شد بلکه با تحمیل هزینه های فراوان به کشور وبعد از چندین سال محقق خواهد شد . آقای صالحی نمی خواهد در آن شرایط قراربگیرد تا وعده های خلاف واقعش برای همگان روشن شود. به همین دلیل و برخلاف سخنان قبلی خود و تهدید به خروج از برجام در صورت خروج آمریکا، طرفدار ادامه برجام با حضور سایر اعضا شده است. البته خبرهای غیر رسمی نیزحکایت از استعفای جناب صالحی از ریاست انرژی اتمی دارد که فعلا درباره صحت وسقم آن اظهار نظری نمی کنم چراکه واقعی یا خلاف واقع بودن آن درآینده نزدیک روشن خواهد شد. درانتهای این نوشته امیدوارم جناب صالحی بیدارشده باشد و به ناپسندبودن اقدام خود در یاد کردن قسم جلاله برای امر باطل پی ببرد و از درگاه خداوند متعال ومحضرملت ایران عذرخواهی کند.

?? @talangorsiyasi

 

?? نورالدین قدیمی
تاریخ : جمعه 97/2/28 | 3:34 عصر | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر