تماس با ما محوطه های اشکانی - پایگاه خبری ماهین نیوز
سفارش تبلیغ
صبا

مطالعه و بازنگری باستان شناختی محوطه های اشکانی دشت مشهد 

مطالعه و بازنگری باستان شناختی محوطه های اشکانی دشت مشهد در شهرهای مشهد،چناران،قوچان و فریمان انجام شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، علی اکبر عشقی سرپرست هیأت باستان شناسی امروز « دوشنبه  »  با اعلام این خبر گفت: دوره اشکانی ، یکی از مقاطع طولانی  تاریخی ایران است که متاسفانه کاستی های فراوانی در  شناخت باستان شناسی و تاریخ آن وجود دارد.

او با اشاره به توجه بسیاری از پژوهشگران به استان خراسان رضوی به عنوان بخشی از سرزمین جغرافیایی پارت که به عنوان خاستگاه  اشکانیان مطرح شده است تصریح کرد: با این وجود به دلیل کمبود پژوهش های بنیادی، شناخت باستان شناسی دوره اشکانی در منطقه  با محدودیت های فراوانی روبروست.

این باستان شناس با ابراز خرسندی از اجرای برخی کاوش های باستان شناسی سال های اخیر، بویژه در شهر تپه درگز واقع درشمال دشت مشهد گفت: در این شرایط لزوم بررسی های دقیق تر و شناخت هر چه بیشتر محوطه ها و گونه شناسی سفال دوره اشکانی دشت مشهد بیش از پیش ضروری به نظر می رسد.

به گفته وی ، هیأت باستان شناسی در این طرح  با استفاده از مواد فرهنگی حاصل از پژوهش های صورت گرفته در منطقه  (موجود در آرشیو موزه بزرگ خراسان) و همچنین استفاده از تصاویر هوایی، ماهواره ای و بررسی های میدانی  فعالیت خود را آغاز کرد .

عشقی اظهار داشت:دشت مشهد، یک دشت میان کوهی است که از شمال به کوه های هزار مسجد واز جنوب به کوه های بینالود محدود می شود و رودخانه کشف رود از میان دشت در جهت غرب به شرق جریان دارد.

سرپرست هیأت باستان شناسی  با اشاره به اینکه یکی از دلایل شکل گیری محوطه های باستانی راههای ارتباطی  است تصریح کرد: دسترسی به فلات ایران و شهر صد دروازه از این  منطقه به دلیل  وجود رشته کوه های  مرتفع از گذرگاه های طبیعی محدودی صورت می گرفته که منجر به پدیدآمدن محوطه هایی از دوره اشکانی در این محدوده شده است.

او گفت: تپه نادری مشهد و محوطه  کبیر چناران از محوطه های مهم مورد بررسی هیأت باستان شناسی می باشد  که تا کنون آثار دوره اشکانی در آنها شناسایی شده است.

مطالعه و بازنگری باستان شناختی  محوطه های اشکانی دشت مشهد (شهرهای مشهد،چناران،قوچان و فریمان ) با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد .

 

 
تاریخ : دوشنبه 97/1/27 | 7:4 عصر | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر