تماس با ما امریکا هم اکنون دو هزار نیرو در سوریه دارد. - پایگاه خبری ماهین نیوز
سفارش تبلیغ
صبا

سخنگوی کاخ سفید می‌گوید «ماموریت ایالات متحده در سوریه تغییری نکرده» و رئیس‌جمهوری «خواستار بازگشت هرچه سریع‌تر نیروهای آمریکایی به خانه» است. این بیانیه پس از آن منتشر شده که رئیس‌جمهوری فرانسه گفت ترامپ را «قانع کرده» نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج نکند.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید، به خبرنگاران گفته است دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده «به روشنی گفته که خواستار بازگشت هرچه سریع‌تر نیروهای نظامی آمریکا به خانه است».

خانم سندرز در ادامه افزوده است «ما به [ماموریت] برای نابودی کامل داعش، و ایجاد زمینه‌هایی که جلوی احیای این گروه را بگیرد، پایبند هستیم. همچنین ما انتظار داریم که متحدان و شرکای منطقه‌ای ما مسئولیت بیشتری را، چه از نظر نظامی و چه از منظر اقتصادی، برای ایجاد امنیت در منطقه، برعهده گیرند».

آقای ترامپ، نهم فروردین ماه، در جریان یک سخنرانی در ایالت اوهایو، با اشاره به ازبین رفتن گروه موسوم به حکومت اسلامی، داعش،‌ در سوریه و عراق گفت:ما به زودی از سوریه خارج خواهیم شد.

دونالد ترامپ افزوده بود «اجازه دهیم دیگران ادامه کار را به دست بگیرند. خیلی زود،‌ خیلی زود از سوریه خارج می‌شویم».

کم‌تر از یک هفته پس از آن سخنرانی رئیس‌جمهوری ایالات متحده بار دیگر تاکید کرد «تا جایی که مسئله سوریه مطرح است، ماموریت اصلی ما، از میان بردن کردن گروه داعش بود. ما این ماموریت را انجام داده‌ایم و در هماهنگی با طرف‌های دیگر در منطقه، خیلی زود تصمیم‌گیری خواهیم کرد».

سخنان آقای ترامپ در مورد «خروج هرچه سریع‌تر» نیروهای آمریکایی از سوریه در حالی بیان شد که مقام‌های دولت او، پیش‌تر، بر ماندن در سوریه تا زمانی که پشتیبانی از شبه‌نظامیان مورد حمایت آن‌ها ضروری باشد، تاکید کرده بودند.

این گفته‌ها واکنش‌هایی را نیز همراه داشت، از جمله در خود منطقه خاورمیانه که کشورهایی مانند عربستان سعودی خواستار تدوام حضور نیروهای آمریکایی در سوریه شدند.

ژنرال کنت مک کنزی، یک مقام وزارت دفاع آمریکا، نیز اندکی پس از گفته‌های ترامپ تاکید کرد سیاست نظامی آمریکا در جنگ علیه گروه حکومت اسلامی در سوریه تغییر نکرده است، و جدول زمانی برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه تعیین نشده است.

امانوئل مکرون نیز روز یک‌شنبه گفت دونالد ترامپ را «قانع کرده‌است» که نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج نکند و تعهد «درازمدت» به آن کشور داشته باشد.

آقای مکرون در مصاحبه‌ای با سه شبکه رادیویی، تلویزیونی و اینترنتی در فرانسه، گفته است «ما او را قانع کردیم که لازم است در آنجا [سوریه] ماند».

فرانسه، در کنار آمریکا و بریتانیا، سه کشوری بودند که اخیرا در واکنش به گزارش‌های مربوط به حملات شیمیایی در دوما که دمشق متهم به انجام آن‌ها شده، دست به حملات موشکی به اهدافی در سوریه زدند.

خبرگزاری فرانسه و رویترز تاکید کرده‌اند که بیانیه تازه کاخ سفید، پس از انتشار سخنان امانوئل مکرون، منتشر شده‌است.

 
تاریخ : دوشنبه 97/1/27 | 6:54 عصر | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر