تماس با ما بهمن 1387 - پایگاه خبری ماهین نیوز
سفارش تبلیغ
ابزار بهینه سازی سایت
ابزار بهینه سازی سایت

با فرا رسیدن ماه محرمو آغاز مراسم سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) در اقصا نقانط کشورمان ، در روستای زیبای ماهین نیز این مراسم با سنت زیبا و احساس بر انگیز علم گردانی که پیش در آمدی           بر عزاداری های اهالی روستا آغاز می گردد . این سنت زیبا و     که ریشه در اعتقادات دیرینه ی اهالی روستا دارد از دیر باز در روستا رایج بوده و با فرا رسیدن اولین روزهای ماه محرم دلهای عاشقان عزاداری ابا عبدالله الحسین را به پرواز در می آورد و شورو حالی وصف ناپذیر ایجاد می کند بگو نه ای که بسیاری از اهالی که در اقصی نقاط کشورمان اللخصوص تهران مقیم می باشند خود را آماده می کنند و سعی می کنند جهت شرکت کردن و دیدن این سنت زیبا و       هر چه زودتر خود را به روستا برسانند. لازم به ذکر است که مراحل اجرای این سنت         به این شکل است که تعدادی از شبیه خوانان پیش کسوت همراه با سایر شبیه خوانان و جوانان و علاقمندان روستا علم مخصوصی را به دست گرفته و محله به محله و کوچه به کوچه به سر در منازل روستاییان رجوع می کنند و زمانی ولو اندک  در آنجا  اجتماع کرده  و اشعار و جملات موزون و مقدس و احساس بر انگیزی را بر زبان جاری می سازند که نظر می رسد این اشعار و جملات موزون اغلب رنگ و بوی اشعاری را می دهند که شبیه جوانان و یا نوحه جوانان بر زبان می آورند.قابل توجه است که پیش کسوتان در این سنت ،ضمن جمع آوری نذورات مردم برای سلامتی و سایر حاجات شرعی آنان دعا و از خداوند متعال طلب حاجت می نمایند .

پس از اتمام این سنت حسنه از اولین روزهای ماه محرم مراسم بسیار زیبای شبیه خوانی آغاز می گردد.چرا که گفته می شود این مراسم نیز از دیر باز در این روستا مرسوم بوده و تاریخ آن به زمانی بر می گردد که صفویان برای متحد کردن ایرانیان مذهب تشیع را به عنوان مذهب رسمی آنان تبلیغ و تزویج نمودند که نقش شبیه خوانی در آن قابل توجه بود. اجداد و نیاکان ما در روستا همواره سعی در برگزاری هر چه با شکوه تر و زیباتر این مراسم داشته اند .بنا به این هر سال به میزان حضورشان افزوده و امکانات  بیشتری را برای برگزاری هر چه بهتر آن دیده اند . در خصوص این مراسم باید گفت اجرای شبیه خوانی در این روستا به دو شکل متمایز از هم صورت میگیرد .اول اینکه از اولین روزهای ماه محرم ، نحوه ی شهادت تک تک یاران ابا عبدالله الحسین به طور کامل و مجزا به نمایش در آمده و شبیه خوانی می شود و سپس در روز دهم ماه محرم (عاشورا) نحوه ی شهادت امام حسین و یارانش بطور خلاصه و با هم به نمایش در می آید . در نحوه ی بر گزاری شبیه خوانی باید بگوییم گاهی ترتیب شبیه خوانی به ترتیب شهادت یاران امام حسین در تاریخ یعنی اول شهادت حرابن یزید ریاحی و یاران و غلامش و نهایتا امام حسین می باشد و لیکن گاهی این ترتیب در 9 روز اول رعایت نمی گردد و لیکن در روز عاشورا این ترتیب با دقت بیشتری رعایت می شود . لازمه به ذکر است که در اجرای مراسم شبیه خوانی در روستای ماهین از هر گونه امکانات لازم و موجود از جمله اسب و تفنگ (بجای تیر و کمان ) و علم و طبل و دهل و لباسهای مخصوص شبیه خوانی ، کلاه خود و شمشیر و نیزه و سپر و غیره استفاده می شود .

همچنین مراسم خیمه سوزانی بر گزار می گردد که جلوه خاصی به مراسم بخشیده و عواطف و احساسات تماشاگران را بر می انگیزد . چنانکه تماشاگران پس از مدتی احساس می کنندکه گویی هم اکنون واقعه ی کربلا در تکیه ی روستا تکرار گردید ، به همین دلیل علت بی اختیار اشک از چشمانشان سرازیر می گردد چنانکه زار زار گریه می کنند و مصیبتهای ابا عبدالله الحسین (ع) را به یاد می آورند.

در خصوص متون مندرج در مجاورت بین شبیه خوانان باید بگویم که این اشعار احساس بر انگیز معمولا از کتب شاعران ترک زبان محلی خصوصا مرحوم مجرم و قمری وغیره که آثارشان قابل استفاده بوده استخراج گردیده و دهن به دهن رد و بدل می گردد . همچنانیکه همین متون به شکل های دیگری اعم از نوحه و مصیبت خوانی در مجالس عزاداری مشاهده می شود که البته باید بگویم نقش  مرحوم مجرم در این خصوص                 و ستودنی وقابل تقدیر می باشدذ چرا که این شاعر محلی اشعار بسیار دقیق و احساس برانگیزی را که گاها نمونه های آن کم نظیر می باشد جهت استفاده در شبیه خوانی و نوحه خوانی سروده است که اشک هر بیننده ای را بی اختیار جاری می سازد . لازم به ذکر است که شبیه خوانان اغلب از پیش کسوتان روستا و جوانان بومی می باشند. از دیگر مراسم سوگواری تشکیل رشته های عزاداری است که معمولا به صورت عمومی برگزار می گردد . این دسته ها با اجرای  مراسم نوحه خوانی محله به محله و کوچه به کوچه روستا را دور می زنند و به سر در بعضی از منازل روستایی رجوع و اظهار ارادت می نمایند . که در این راستا اهالی نیز ضمن کشتن قربانی و اهدا سایر نذورات به استقبال آنها می آیند که البته در این راستا زیارت قبور شهدا در اولویت قرار دارد .

همچنین از سایر مراسم ایام سوگواری گستردن  سفره های احسان و پذیرایی از اهالی و مهمانان عزاداری ابا عبدالله الحسین (ع) می باشد که گاها در اماکن عمومی مثل مسجد یا منازل روستایی انجام می پذیرد. پس از انجام این مراسم و دور زدن روستا همه شب در مسجد روستا مراسم نوحه خوانی و مصیبت خوانی و روضه خوانی توسط مداحان اهل بیت و روحانی محل صورت می پذیرد که جلوه ی خاصی به مراسم عزاداری می بخشد . پس از اتمام عزاداری در پایان دهه ی اول ماه محرم اهالی روستا طبق سنت       و زیبای خودشان که از سالیان قبل رائج بوده ، در یک شب نخصوص اقدام به جمع آوری کمک های نقدی و غیر نقدی اهالی جهت صرف در امور خیریه ی روستا اعم از عزاداری و هزینه های مسجد و غیره می نماید .                                حسین اشتری ماهینی (کارشناس حقوق)

                                                                                           


تاریخ : شنبه 87/11/26 | 5:9 عصر | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر

ایران بزرگترین ابر قدرت دنیا

      رییس جمهور ایران گفت ایران بزرگترین ابر قدرت دنیا است . البته این حرف از همان ابتدا باید گفته میشد ولی تعلل ویا کم توجهی مسئولین در گذشته باعث شده بود تا تمام قدرتها را به حساب بیاورند الا قدرت خود ایران را ما در این سی سال شاهد بودیم آمریکا یا انگلیس یا فرانسه وحتی هند وچین ومالزی وکره ابرقدرت حساب شدند ولی ایران اصلا به حساب نیامد البته از زبان دیگران بود اشکالی نداشت ولی این از زبان مسئولین ما بود! ما را سفارش می کردند از کره یاد بگیریم یا از مالزی الگو بگبریم یا شعار میدادند ما ژاپن اسلامی باید بشویم ! اما در همه این سالها ما شاهد بودیم که همه آنها فقط از ایران تغذیه می کردند: آمریکا کلیه حسابهای ایران را مسدود کرد و آنها راخرج نمود! انگلیس و اروپاییان دیگر  فقط از قرادادهای ایرانی سود می بردند زیرا در شرایط تحریم بالاترین قیمتها را ایران پرداخت می کرد کره جنوبی از موقعیکه ایران از آن کشور خریداری می کرد به ابرقدرت اقتصادی تبدیل  وبلافاصله باقطع خرید دوو وپراید وکیا وغیره اقتصاد آن سقوط کرد چین نیز تا موقعی که بازار ایران را از اجناس خود پرمیکرد رشد اقتصادی داشت ولی با مقاومت ایران در مقابل اجناس بی کیفیت ناگهان در سراشیبی بحران قرار گرفت  اروپا پس از اینکه ایران میز مذاکره را ترک کرد واز تحریم انها نترسید بحرانشان اغاز شد. نویسنده قبلا در  در روزنامه کیهان نوشت که ایران بزرگترین ابر قدرت  جهان البته کیهانیها یک مقدمه زدند و انرا یک اظهار نظر شخصی اعلام کردند ولی در آنجا اثبات نمود که دوران کسانی که تکنولوژی را سپر قرار داده بودن تمام شد. وشعار معروف مشت بر شمشیر پیروز است جنبه علمی بخود گرفت وتمام بمبهای اتمی خاصیت خود را از دست  دادند امروز کسی از بمب اتمی نمیترسد چیزی که سالهای بعد از جنگ دوم جهانی با هیروشیما بر تمامی دلها وفکرها سایه افکنده بود. امروز در ایران نیز کسی از حمله آمریکا یا انگلیس نمی ترسد البته قبلا هم نم ترسید زمانیکه امام خمینی ره فرمود امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند برهمه ثابت شد که نمیتواند ولی بزدلان غرب زده می گفتند نمی خواهد کاری بکند اگر بخواهد میتواند والانهم آنها همین حرفها را تکرار می کنند بنظر آنها صدام شکست نخورده ! اعدام نشده ! در غزه هم اسراییل شکست نخورده است! اما دنیا برخلاف تصور آنها پیش میرود وجهان در حال تک قطبی شدن نه بسود امریکا که به ضرر آنها . دنیا در حال ایمان آوردن مجدد به خداوند و شکستن بتهای زر و زور  و تزویر است . زمان آن به سر آمده که مردم را از لولویی بنام عموسام یا پهلوان پنبه ای بنام انتلیجنت سرویس بترسانند. دیگر ده نفر اتاق شماره ده نیستند که جهان را می چرخانند. ودیگر حتی آنها نان شب هم ندارند بخورند. دنیای سرمایه داری که تا بن دندان برعلیه دولت تبلیغ می کرد امروز به گدایی دولتها روی آورده است اما دولتهایی که خود نیز گداتر از سرمایه داران شده اند. 700 میلیارد کو؟ 4 ماه از طرح مسله می گذرد ولی نه کنگره  آمریکا ونه مجلسین انگلیس آنرا تصویب نکرده اند چون میدانند دروغی بیش نیست .

 

         آیه الله جنتی چراتاریخ را بی هویت میداند؟

آیه الله جنتی در نمازجمعه اینهفته مطلب سیاسی مهمی را مطرح کرد  و آن این بود که بالاخره اعلام کرد که ایران مجبور نیست از اسراییل اجازه بگیرد البته این موضع روشن بود وهمانطور که احمدی نژاد توانست رسماایران را ابرقدرت اعلام نماید ایشان هم روشن کرد که برای ابرقدرت شدن ایران نیازی به اجازه از اسراییل یا آمریکا نیست . روشن بودن مسئله از زمان حضرت امام خمینی ولی ریییس جمهور های قبلی جرا این کاررا نداشتند و یا شاید خودشان راچون کوچک میدیدند آمریکا را بزرگ می دیدند! وقدرتهای بزرگ می خواندند. وتابو شکنی احمدی نژاد راه را برای بقیه باز کرد

اما مطلبی که از ایشان انتظار نمی رفت در مسایل فقهی وتاریخی تاریخ را بی هویت اعلام کرد بنظر ایشان تا سال69 هجری ماهیچ اثر مورخانه نداریم وتاریخ نویسی واقعی در قرن سوم آغاز شد وهمانطور که صراحتا اعلام کرد آنهم زمانی بود که مسایل بدست فراموشی سپرده شده بود. وسیره ابن هشام اولین تاریخ نویسی است در حالیکه اینطور نیست پیامبر اسلام از همان ابتدا به سواد آمزی اهمیت داد وبا اینکه خود نوشتن نمیدانست ولی به اسرای جنگی اعلام کرد هرکس ده مسلمان را با سواد کند آزاد می شود وحضرت علی ع اولین کسی بود که قرآن را جمع آوری کرد وبا اینکه همسرش را کتک می زدند از نوشتن آن دست برنداشت. وامام حسین ع فرزندان وخانواده  خود را در کربلا باخود برد تا راوی های خوبی برای واقعه عاشورا باشند. واین نشان میدهد که ثبت مسایل تاریخی از نظر پیامبر وائمه بسیار مهم بوده است . اما اینکه دسترسی ایشان به اسناد ونوشته های تاریخی کم بوده چند دلیل دارد اولا بسیاری از این نوشته ها در کتابخانه های مسیحیان نگهداری می شود واروپا مملو از کتب تا ریخی مسلمانان است که از ترس سوزانده شدن توسط مغولها به آنجا برده شده است . ثانیا بسیاری از این کتب سوزانده ویا نابود شدند ومخصوصا چون شیعیان به این کتب اهمیت میدادند با کشته شدن علویان کتب آنا هم سوزانده میشد. واما مهمتر اینکه ما میدانیم حضرت فاطمه سلام الله صاحب مصحف هست که بنابر روایات متواتره همه چیز در آن ثبت وضبط شده ونسل به نسل به ائمه رسیده واکنون تحویل امام زمان عج  میباشد. واین بی انصافی است که مسایل تاریخی را درهم برهم یا نا مشخص اعلام کنیم چون آنوقت مثل تورات ویا انجیل تاریخ تحریف شده بمردم آموزش خواهیم داد.   

 

 

گردان نمونه پیشکسوتان بسیج

سردار سید محمود حسینی  فرمانده ناحیه مالک اشتر سپاه شرق تهران در مسجد ایمه اطهار خ پیروزی حاضر شد وبرای پیشکسوتان بسیج سخنرانی نمود ایشان ضمن تقدیر از گردان پیشکسوتان بسیج اظهار امیدواری نمود این گردان نمونه که از 465 نفر بسیجیان سالهای اولیه انقلاب اسلامی تشکیل شده در همه نواحی در استان تهران تشکیل گردد. بعد از صحبت ایشان سرهنگ دانشجو که به تازگی به سرکلانتری منطقه  منسوب شده بود بابیاناتی گفت انقلاب اسلامی ایران در سن سی سالگی مانند یک انسان جاافتاده است ودیگر هیچ کس نمیتواند با آن در بیافتد وما امیدواریم باهمت همه مخصوصا پیشکسوتان بسیج بتوانیم پرچم پیروزی اسلام را بدست صاحب اصلی آن امام زمان برسانیم.

 

قطرات باران دلارهایی که فرومیریزد

اگر بگوییم هرقطره باران یک دلار است که فرومیریزد به گزافه نگفتیم زیرا اگر باران نبارد  اب خوردن نخواهیم داشت گندم نتوانیم کاشت ونان در سفره نخواهد بود آنوقت نان را چند خواهیم خرید؟ در واقع بسیاری از قیمت تمام شده کالاهای مصرفی ما را خدا با ارسال باران می پردازد . هوای پاک ولطیف واکسیژن رایگان در اختیار ما قرار می دهد. روزی حکیم ابوعلی سینا گفت که من میتوانم مس را به طلا تبدیل کنم ولی آنقدر گران تمام میشود که هیچکس حاضر نیست انرا بخرد هم اکنون برای بدنیا آوردن یک گوسفند یا بره ازمایشگاهی میلیاردها ریال ودلار توسط موسسه رویان  هزینه می شود در حالیکه با یک زایمان گوسفند تنها با مبلغ بسیار کمی در طبیعت بره متولد می شود! برای تولید شیر از سبزیجات باید کارخانه ای به اندازه یک شهر تاسیس شود درحالیکه در بدن گاو هرروز این محصول تولید می شودآیا زمان آن نرسیده که شاکر خداوند باشیم واز نعمتهای او درست استفاده کنیم واینهمه اصراف نکنیم ؟

واکنون به توصیه هایی در این زمینه توجه فرمایید


تاریخ : شنبه 87/11/26 | 5:8 عصر | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر

ایران بزرگترین ابر قدرت دنیا

      رییس جمهور ایران گفت ایران بزرگترین ابر قدرت دنیا است . البته این حرف از همان ابتدا باید گفته میشد ولی تعلل ویا کم توجهی مسئولین در گذشته باعث شده بود تا تمام قدرتها را به حساب بیاورند الا قدرت خود ایران را ما در این سی سال شاهد بودیم آمریکا یا انگلیس یا فرانسه وحتی هند وچین ومالزی وکره ابرقدرت حساب شدند ولی ایران اصلا به حساب نیامد البته از زبان دیگران بود اشکالی نداشت ولی این از زبان مسئولین ما بود! ما را سفارش می کردند از کره یاد بگیریم یا از مالزی الگو بگبریم یا شعار میدادند ما ژاپن اسلامی باید بشویم ! اما در همه این سالها ما شاهد بودیم که همه آنها فقط از ایران تغذیه می کردند: آمریکا کلیه حسابهای ایران را مسدود کرد و آنها راخرج نمود! انگلیس و اروپاییان دیگر  فقط از قرادادهای ایرانی سود می بردند زیرا در شرایط تحریم بالاترین قیمتها را ایران پرداخت می کرد کره جنوبی از موقعیکه ایران از آن کشور خریداری می کرد به ابرقدرت اقتصادی تبدیل  وبلافاصله باقطع خرید دوو وپراید وکیا وغیره اقتصاد آن سقوط کرد چین نیز تا موقعی که بازار ایران را از اجناس خود پرمیکرد رشد اقتصادی داشت ولی با مقاومت ایران در مقابل اجناس بی کیفیت ناگهان در سراشیبی بحران قرار گرفت  اروپا پس از اینکه ایران میز مذاکره را ترک کرد واز تحریم انها نترسید بحرانشان اغاز شد. نویسنده قبلا در سال1360 در روزنامه کیهان نوشت که ایران بزرگترین ابر قدرت  جهان البته کیهانیها یک مقدمه زدند و انرا یک اظهار نظر شخصی اعلام کردند ولی در آنجا اثبات نمود که دوران کسانی که تکنولوژی را سپر قرار داده بودن تمام شد. وشعار معروف مشت بر شمشیر پیروز است جنبه علمی بخود گرفت وتمام بمبهای اتمی خاصیت خود را از دست  دادند امروز کسی از بمب اتمی نمیترسد چیزی که سالهای بعد از جنگ دوم جهانی با هیروشیما بر تمامی دلها وفکرها سایه افکنده بود. امروز در ایران نیز کسی از حمله آمریکا یا انگلیس نمی ترسد البته قبلا هم نم ترسید زمانیکه امام خمینی ره فرمود امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند برهمه ثابت شد که نمیتواند ولی بزدلان غرب زده می گفتند نمی خواهد کاری بکند اگر بخواهد میتواند والانهم آنها همین حرفها را تکرار می کنند بنظر آنها صدام شکست نخورده ! اعدام نشده ! در غزه هم اسراییل شکست نخورده است! اما دنیا برخلاف تصور آنها پیش میرود وجهان در حال تک قطبی شدن نه بسود امریکا که به ضرر آنها . دنیا در حال ایمان آوردن مجدد به خداوند و شکستن بتهای زر و زور  و تزویر است . زمان آن به سر آمده که مردم را از لولویی بنام عموسام یا پهلوان پنبه ای بنام انتلیجنت سرویس بترسانند. دیگر ده نفر اتاق شماره ده نیستند که جهان را می چرخانند. ودیگر حتی آنها نان شب هم ندارند بخورند. دنیای سرمایه داری که تا بن دندان برعلیه دولت تبلیغ می کرد امروز به گدایی دولتها روی آورده است اما دولتهایی که خود نیز گداتر از سرمایه داران شده اند. 700 میلیارد کو؟ 4 ماه از طرح مسله می گذرد ولی نه کنگره  آمریکا ونه مجلسین انگلیس آنرا تصویب نکرده اند چون میدانند دروغی بیش نیست .

 

گردان نمونه پیشکسوتان بسیج

سردار سید محمود حسینی  فرمانده ناحیه مالک اشتر سپاه شرق تهران در مسجد ایمه اطهار خ پیروزی حاضر شد وبرای پیشکسوتان بسیج سخنرانی نمود ایشان ضمن تقدیر از گردان پیشکسوتان بسیج اظهار امیدواری نمود این گردان نمونه که از 465 نفر بسیجیان سالهای اولیه انقلاب اسلامی تشکیل شده در همه نواحی در استان تهران تشکیل گردد. بعد از صحبت ایشان سرهنگ دانشجو که به تازگی به سرکلانتری منطقه  منسوب شده بود بابیاناتی گفت انقلاب اسلامی ایران در سن سی سالگی مانند یک انسان جاافتاده است ودیگر هیچ کس نمیتواند با آن در بیافتد وما امیدواریم باهمت همه مخصوصا پیشکسوتان بسیج بتوانیم پرچم پیروزی اسلام را بدست صاحب اصلی آن امام زمان برسانیم.

 

قطرات باران دلارهایی که فرومیریزد

اگر بگوییم هرقطره باران یک دلار است که فرومیریزد به گزافه نگفتیم زیرا اگر باران نبارد  اب خوردن نخواهیم داشت گندم نتوانیم کاشت ونان در سفره نخواهد بود آنوقت نان را چند خواهیم خرید؟ در واقع بسیاری از قیمت تمام شده کالاهای مصرفی ما را خدا با ارسال باران می پردازد . هوای پاک ولطیف واکسیژن رایگان در اختیار ما قرار می دهد. روزی حکیم ابوعلی سینا گفت که من میتوانم مس را به طلا تبدیل کنم ولی آنقدر گران تمام میشود که هیچکس حاضر نیست انرا بخرد هم اکنون برای بدنیا آوردن یک گوسفند یا بره ازمایشگاهی میلیاردها ریال ودلار توسط موسسه رویان  هزینه می شود در حالیکه با یک زایمان گوسفند تنها با مبلغ بسیار کمی در طبیعت بره متولد می شود! برای تولید شیر از سبزیجات باید کارخانه ای به اندازه یک شهر تاسیس شود درحالیکه در بدن گاو هرروز این محصول تولید می شودآیا زمان آن نرسیده که شاکر خداوند باشیم واز نعمتهای او درست استفاده کنیم واینهمه اصراف نکنیم ؟


تاریخ : پنج شنبه 87/11/24 | 4:34 عصر | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر

  درست است که ملی گراها دیگر نیستند وملی مذهبی ها هم رفته اند ولی وابستگان فکری آنان گویا هنوز زنده هستند

رییس جمهور در همایش اقتدار ملی مانند همه همایشها در مورد شکستن انحصار علمی ونشر علم در اسلام را ذکر کرد واز امامت واسلام صحبت کرد اما چرا این رهنمودها را در همایشها رعایت نمی کنند وبا جملات ملی گرایانه به جلو می آیند .

چرا ملی گرایی نمیتواند اصل یاشد زیرا که ملت محدود به یک مرز است ومرزها راهم انگلیس تعیین کرده است وایران واقعی این ایران امروز نیست بلکه  کوچک شده آن است لذا با طرح ملی گرایی اولا به مرزهای تعیین شده توسط استعمار صحه می گذاریم ودرثانی دیگر ملتها را از شراکت دراین اقتدار منع می کنیم چه کسی می تواند نقش حزب الله را در زمان ما وشیخ بهایی لبنانی را درطول تاریخ انکار کند ویا چه کسی میتواند از نقش دیگر ملیتها در حوزه تمدنی ایران غافل باشد؟

جبهه ها وائتلافهای یک نفره !

در حالیکه ماهواره امید سوار بر ماهواره بر سفیر دو سینه آسمان را می شکافت  تا نام ایران را در فضا ثبت کند عده ای که از انگشتان دست تجاوز نمی کرد در بنیاد الهادی جمع شدند وبعنوان جبهه ها وائتلافهای مختلف نسبت به معرفی فرد ناشناسی برای انتخابات دهم اقدام کردند و با وجود اینکه جناب هادی غفاری ومهدی کروبی هم در جلسه حضور داشتند مانع افترا وتوهین به دولت نشدند. معلوم نیست آقایان که نقد را ول کرده اند آیا به نسیه عمل خواهند کرد آنها که انتخابات فعلی رامانند ارباشان در مورد انتخابات غزه عمل می کنند آیا بازهم غیر از خودشان کس دیگری رای آورد بازهم قبول خواهند کرد؟ ویا انتخابات فقط در موقعی درست است که این آقایان رای بیاورند؟


تاریخ : چهارشنبه 87/11/16 | 10:5 صبح | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران این جشنواره با حضو علی اکبر اشعری مشاورفرهنگی رئیس جمهور و استاد حمید سبزواری شاعر برجسته کشورمان دیروز عصر در سالن همایش های سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد.

دراین مراسم استاد حمید شاهنگیان رهبر گروه سرود خمینی ای امام و استاد حمید سبزواری به بیان خاطرات خود در زمان انقلاب و نحوه اجرای این سرود پرداختند.

همچنین شاهنگیان به همراه گروه خود که همگی در سال 57 نوجوان و جوان بودند با اجرای دوباره سرود خمینی ای امام و برخیزید ای شهیدان راه خدا بعد از 30 سال یاد و خاطره این سرودهای انقلاب را زنده کردند که با استقبال بسیار حاضران مواجه شد.

عبدالعلی حسینیون، احمدحسینی ماهینی، غلامعلی غلامی و حمید داوود آبادی از مبارزان دوران انقلاب ازدیگر کسانی بودند که در جشنواره ملی خاطره ها به بیان خاطرات خود پرداختند./

 


تاریخ : یکشنبه 87/11/13 | 4:35 عصر | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر

ما از دست کروبی به کجا شکایت کنیم؟

کروبی از سردار بخاطر اظهار نظرهای شخصی اش بشدت انتقاد می کند درحالیکه قوه قضاییه دربست در اختیار تبلیغاتی ایشان است هیچ مشکلی ندارد! دادستان کل کشور در همایش نوآوری ودیگر همایش ها همه چیز را به اعتماد ملی ربط می دهد و آقای جمشیدی مصاحبه اختصاسی با روزنامه اعتماد ملی در انتقاد از دولت می کند! حالا ماباید به کجا شکایت بریم؟

+ مخابره شده در  پنجشنبه دهم بهمن 1387ساعت 9:38  توسط ماهینی   |  < type=text/java>GetBC(173); نظر بدهید


خاطره گویی

    سید احمد حسینی ماهینی در سالن همایشهای کتابخانه ملی ایران

در این همایش که به همت کتابخانه ملی ایران واحد گنجینه واسناد ملی مدتهاست پیگیری می شود ودر تاریخ 12 بهمن ماه سال جاری ساعت 14 ببعد انجام خواهد شد به خاطره های برتر در مورد انقلاب اسلامی جایزه داده خواهد شد یکی از این خاطره ها نوشته سید احمد حسینی ماهینی از نهضت دانشجویی در دوران انقلاب اسلامی است که موردتقدیر خواهد گرفت ونامبرده بمدت ده دقیقه هم فرصت خواهند داشت تا چکیده این نوشتار را ارایه نمایند این خاطره ها مربوط به دورانی است که مبارزه به بن بست کشیده شده بود وانقلابیون یکی پس از دیگری یا فروخته می شدند یا می بریدند در سال 1354 پایان مبارزه اعلام شد ولی این تازه اغاز مبارزه ای بود که اینان شروع کردند در جاییکه سازمان مجاهدین خلق همگی یا مارکسیست شده بودند ویا ساواکی وتعداد اندکی هم که مقاومت کرده بودند اعدام شده بودند ودر شرایطی که وحید افراخته ها از ساواک بیشتر مهلت می خواستند تا بیشتر لو بدهند! وگروههای کمونیست که از شدت همکاری در لو دادن به کامیونیستمعروف بودند ودر جناح راست آنهایی که 15 سال زندانی کشیده بودند به امید عفو ملوکانه کفشهای خود را می پوشیدند وراه میرفتند تا لباس پوشیدن یادشان نرود!و در زمانیکه روسای گروه راست امام خمینی را انحراف در مبارزه میدانستند اینان قیام کردند و اما خمینی را در جامعه شناساندند. در آنموقع که به اعتراف راست میانه در زندان وبیرون زندان طاغوت هیچ برنامه ای برای پیروزی نداشتند اینها تحلیلهای علمی وبرنامه حکومتی می نوشتند وکتابهای حکومت اسلامی را منتشر می کردند..   


تاریخ : پنج شنبه 87/11/10 | 9:52 صبح | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر

بنام خداوبا سلام به پیشگاه ملت ایران که حماسه عظیم انقلاب اسلامی را ایجاد کرده واکنون از آن پاسداری می کنند، اینجانب که از سال 1352بعنوان دانشجو دردانشگاه تهران در کوران انقلاب اسلامی که اغلب با محوریت حرکتهای دانشجویی آغاز میشد بودم، تصمیم گرفتم این وقایع را از دیدگاه دیگری و بصورت داستان بنویسم . وقتی آماده شد با نشر آوا صحبت شد که آن را منتشر نماید ایشان هم  برای کسب مجوز به وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی فرستاد وآماده چاپ شد لکن ناشر گفت باید همه سرمایه را خود  بپردازم و چون اینکار امکان  نداشت  با اینکه ثبت کتابخانه ملی شده ودارای مجوز هم بود کتاب منتشر نگردید، لذا برای تشکر از مسئولین که این نوشته هارا شایسته جایزه دانسته اند ودر روز 12 بهمن در سالن همایشهای اسناد وگنجینه کتابخانه ملی جزء برگزیده شده ها در نظر گرفتند، بنده هم متقابلا امتیاز چاپ وانتشار آنرا به کتابخانه ملی جمهوری اسلامی واگذار می کنم تا هرطور صلاح دانستند چاپ ومنتشر نمایند 


تاریخ : چهارشنبه 87/11/9 | 10:26 صبح | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر

برخلاف تصور خیلیها که فکر می کنند آمریکاییها زرنگ هستند ودنیا را اداره می کنند باید گفت که این اعراب ومخصوصا شیوخ مرتجع آن هستند که آمریکا رافریب داده ودر آمد آنها را بسوی خود جذب کرده و آنان را دربدهیهای کلان تنها گذاشته اند. شاید بگویند تئوریهای سرمایه داری واقتصاد خرد وکلان و مدیریت و تبلیغات بازرگانی و استراتژیهای کلان در آمریکا تدریس می شود وساز مان سیا دارای بالاترین افراد تحصیلکرده وکارشناس متخصص در رشته های مختلف است  اما واقعیت این است که الان جیب اعراب هست که پرپول است و آمریکا وانگلیس به اعتراف خود اقتصا د دانان بزرگترین بدهکاران دنیا هستند وبحرانهای هستند. به سادگی میتوان حدس زد که بدهی های خارجی هزار میلیارد دلاری آمریکا به دودلیل ایجاد شده که نهایتا هردو دلیل یکی هستند دلیل اول اینکه اغلب بستانکاران انها از اعراب هستند ودلیل دوم اینکه بازار بورس آمریکا براثر افزایش بی دلیل قیمت نفت است که ورشکست شده است . افزایش بی رویه ان خواست امریکا یا کشورهای مصرف کننده نبود وانتقادهای صریح رییس جمهور آمریکا از افزایش آن نشان همین دلیل است اما این افزایش بنا بر خواسته اعراب بوده است . بسیار مهم است که بدانیم اولین بار افزایش بهاب نفت بدون دلیل در سالهای ایجاد اوپک بود اعراب با تشکیل این اتحادیه خواستار بهای بیشتری برای نفت خود شدند البته دراین میان ایران یا ونزویلا هم بهره مند می شدند ولی دیدیم که اعراب باتحمیل جنگ عراق که آنرا جنگ بین ایران واعراب تبلیغ می کردند خواستند تا مانع دریافت این درآمد از سوی ایران شوند وبعد که موفق نشدند قیمت نفت به حالت عادی برگشت باردوم هم اعراب با مکانیزم بازار ونفوذ در ارکانهای تصمیم گیری غرب آنها را مجبور به افزایش قیمت نفت نمودند. شراکت رییس جمهور بوش با بن لادن ویا دیک چنی با اعراب نشان از این حرکت آنان بود آنها حتی با دریافت سهام رایگان صاحب خیلی از شرکتهای آمریکایی شدند. اما تمام ئوعده های آنان به دولت بوش پوج از آب در آمد وهرکاری کردند که از بن لادن پولهایشان را پس بگیرند نتوانستند ووی در داخل قصر پادشاهان سعودی با رفاه کامل زندگی کرد وبه افسانه ها تبدیل شد وبطور موهوم هم مرد! در عربستان 99 تن از خاندادن سعودی همه کاره هستند حتی امام جمعه ها ویا گویندگان تلویزیون ورادیو باید از روی همان چیزی که نوشته شده بخوانند وکسی نمیتواند در داخل این خاندان نفوذ کند. آنها همه کار می کنند وسازمان ملل وینسکو وحتی آمریکا واسراییل از آنان تبعیت می کنند همه میدانند که در حمله به غزه اعتراف صریح المرت ووزیر خارجه اش نشان داد که دستور حمله ونابودی حماس از کجا صادر شده بود ویا در مسئله حزب الله لبنان هم ظاهر قضیه آمریکا بود ولی عملا اسراییل و آمریکا وهمه ارکانهای سازمان ملل فقط چیزی را می نوشتند که سعودیها به آنان دیکته می کردند گاه این دیکته تحت عنوان فتاوای شورای افتا بیان می شد وگاه از زبان رایس وگاه از زبان حسنی مبارک ویا شاه کوچک اردن . اما در هر صورت همین بود که در آخرین مرحله وقتی همه مورد هجوم افکار عمومی قرار می گرفتند ناچار مقصر اصلی را معرفی مر کردند وآنها نه تنها تکذیب نمی کردند حتی پیام رییس جمهور ایران هم باعث نشد تا آنرا تکذیب کنند. اما رسانه های صهیونیستی وامریکایی واروپایی همه بخاطر دلارهای نفتی تا آنجا که می توانستند از بیان مقصر اصلی خود داری مر کدند . علت این امر هم آن است که سعودیها بدلیل ترس از مسلمانها اسلام آوردند آنها در زمان شاه عباس در بصره بودند واز یهودیهای بصره محسوب می شدند وبعلت کینه ای که از صفوی داشتند به عربستان گریختند واسلام آوردند وبا وهابیون که از یهودی الاصلهای ترکیه ای بودند یکی شدند تا انتقام بگیرند. آنها با سیطره بر چاههای نفت در ایران وعربستان وقطر وبرنامه های طولانی که به صهیونیزم معروف شد پشت پرده قضایای قرن بیستم را رقم زدند . دراین میان بیداری علمای شیعه در بسیاری از مراحل از نفوذ آنا در ایران ودرسطح منطقه جلوگیری کرد ولی قدرت مالی آنان در نفت مانع این شد تا اینکه با ملی شدن نفت ایران در سال 1332 وقدرت یافتن ایرانیان کم کم موضوع آشکارتر شد ودر 1357 که همه ثروتهای ایران بدست ایرانیان افتاد قدرت مقابله آنان هم افزایش یافت واکنون در طی سه مرحله عربستان کوشید به پشتوانه مالی ونفتی خود جهان را برعلیه ایران بسیج کند ولی در هر سه مرحله شکست خورد وانقلاب سوم وجهانی غزه نشان داد که حزب الله لبنان وحماس بازوان ایران  در منطقه هستند واکنون هیچ کس نمیتواند تکذیب کند که پیروزی حماس پیروزی ایران وجمهوری اسلامی وانقلاب اسلامی بود زیرا هیچکس خواستار آزادی فلسطین نبود حتی با سیاسیتهای عرفاتی ویا محمود عباسی خود فلسطینیها نیز راضی شده بودند سیاست زمین دربرابر صلح ویا سیاست زمین دربرابر پول را بپذیرند واز سرزمینها بیرون بروند. این موضوع گرچه یک حقیقت تلخ است ولی باید گفت پول نفت حتی فلسطینیها را برای زندگی پرزرق وبرق در خارج از وطن خود راضی کرده بود اما حماس ومردم غزه تحت رهبری آن در جنگ غره حتی یک مورد درخواست پناهندگی ویا فرار از غزه را نداشتند وبه شهادت رسانه ها که منتظر اعلام عجز آنها بودند بقول دکتر شریعتی حتی حسرت شنیدن یک آخ را بردل آنها گذاشتند. ئماندن وزمینهای خودرا آباد کردند اکنون حتی غزه از برخی شهرهای اروپایی هم زیباتر ساخته خواهد


تاریخ : چهارشنبه 87/11/9 | 10:25 صبح | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر

سا ماندهی وضع معیشت مردم

پورمحمدی گفت که اگر 40 درصد از مصرف انرژی در ایران کاسته شود هیچ ضربه ای به اقتصاد کشور وتولید نخواهد خورد

وی که در محل سازمان بازرسی کل کشور با جمعی از نخبگان نیک اندیش سخن می گفت افزود :

درست است که وضعیت معیشت مردم بد است وبرخی جاها فقر هست اما باید قبول کنیم که مصرف هم در کشورما بالاست واگر 40 درصد انرژی صرفه جویی شود ما به درآمد هربشکه 40 دلار هم چیزی حدود سی میلیارد دلار در خزانه کشور پس انداز خواهیم داشت .

رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت در 50 سال پیش کارشناسان خارجی برآورد کرده بودند ایران باهمین امکانات موجود قادر است 200میلیون نفر را تامین کند همین امروز حتی اگر برنامه کوتاه مدت وبلند مدت هم نخواهیم فقط صرفه جویی در غذا ونان وخوراکیهایی که بیهموده تلف میشود قادراست تا دوبرابر جمعیت علی را اداره کند . محصولات کشاورزی ما از آغاز کشت تا به موقعیت مصرف بیش از 30 درصد پرت دارد ما فقط همین پرتها را درز بگیریم ومانع از تلف شدن آنها شویم غذای سی میلیون نفر فراهم می شود . در همین مصرف اب ما بسیار ابتدایی عمل می کنیم وباعث ازبین رفتن منابع آبی کشور می شویم . چه مقدار آب در اثر زهکشی نداشتن یا استفاده ناصحیح در آبیاریها بین میرود.

ایشان این حرفها را انتقاد ندانست گفت بطور مثال بنده وقتی به وزارت نیرو رفتم به آنها گفتم من آمده ام از شما تشکر کنم زیرا با اینکه ما کمبود آب وبرق داریم ولی شما کوشش خود را انجام میدهید ما مدیران لایق داریم من از کارکرد سی ساله انقلاب اسلامی دفاع می کنم من از جوانان تشکر می کنم بسیاری از فعالیت های آنان حتی در خیال هم نمی گنجید واین امر فقط در بعد علمی یا اقتصادی نیست بلکه حتی در ابعاد معنوی هم مطرح است مثلا در بعد معنوی من با اینکه در قم طلبه بودم ولی بیاد ندارم در سی سال پیش چیزی بنام اعتکاف داشته باشیم البته می گفتند در قم مسجد امام هست وبرخیها در ان اعتکاف می کنند ولی ما امسال اگر جا وامکانات داشتیم تا میلیون نفر متقاضی اعتکاف داشتیم که 70 درصد آنان از جوانان بودند و60 درصد این جوانان دانشجو بودند وشما ببینید درمیان اینهمه فساد وتبلیغات ماهواره ها ما چنین جوانانی داریم در دنیایی که هرکس می تواند یک دیش بخرد وهزارشبکه ماهواره ای فاسد را ببیند ویا سایتهای مستهجن را تماشا کند ببینید عزاداری برای امام حسین ع هرسال بیشتر می شود ممکن است مردم اعتراضاتی داشته باشند ولی همه اینها برای استحکام نظام است نه از بین بردن آن.

پور محمدی وزیر کشور سابق اشاره ای هم به بدهیای بالای آمریکا داشت وگفت : آمریکا برای حضور خودش در خاورمیانه هزار میلیارد دلار ا کنون هزینه کرده است وهمین هزینه هاست که در بحران مالی واقتصادی خود را نشان میدهد اما حالا همه دنیا میدانند نفوذ ایران در خاورمیانه بیشتر از آمریکاست .همین پیروزی حماس را نتیجه راهبردی ایران می دانند حال ایران برای این نفوذ چه مقدار هزینه کرده است ؟ هیچ ! آنقدر این مبلغ کم است که هرجا مطرح می شود همه فکر می کنند رقمها میلیاردی است وما دروغ می گوییم ! در همین جنگ غزه ایران بجز یک کشتی حامل کمکهای غذایی چه کار دیگری انجام داد؟ اما همه فکر می کنند بسیار بسیار بیشتر از هزار میلیارد دلار آمریکا هزینه کرده است ولی کدام پول ؟ از کجا آورده هزینه کرده وچرا تاکنون کسی این رقمها را بدرستی اعلام نمی کند ودر هیچ رسانه ای با آن عینکهای زیر ذرهبین چیزی ثبت نشده است ؟ممکن است بگویید چرا درعراق هینه می کند اولا هر کمکی که به عراق می شود درواقع همان خرجهای زایران خود ایران می شود! وهمانجایی هزینه می شود که ایرانیها بیشترین حضور را دارند ولی ازهمه مهمتر من بارها در سخنرانیهای مختلف که از من سوال شده گفته ام شما ببینید صدام چقدر به ما ضربه زد؟ فقط  خسارتهای مالی که ایران اعلام کرده هزار میلیارد دلار است که ساز مان ملل یکدهم ان یعنی صد میلیارد دلار را پذیرفته است حالا ما چقدر بدهیم تا دوباره یک صدام جدید ظهور نکند واین خسارتها را دوباره برای ایران ببار نیاورد یعنی از بعد امنیت خودمان اگر عراق در 8 سال جنگ تحمیلی صد میلیارد دلار به ما فقط خسارت تجهیزاتی وارد کرده باشد ما باید در این 20 سال بعد از جنگ باید دوونیم برابر آنرا هزینه می کردیم آیا تاکنون ایران به عراق 250 میلیارد دلار کمک کرده است ؟ واین تازه کف زیانها وخسارتهاست حالا شما بیاید تعداد شهدا را حساب کنید آیا میتوانید خسارت آنها را محاسبه کنید تعداد جانبازان واسرا تازه یکطرف قضیه است در اثر حمله صدام ما چه فرصتهای را از دست دایم وبه عقبماندگی دچار شدیم اگر چند سال جنگ را مثل بعد از جنگ در سازندگی بودیم وکسی آنها را تخریب نمی کرد بازهم پیشرفته تر از حالا بودیم واین است که باید از بعد امنیت داخلی وپیشرفت اقتصادی هم که شده ما هزینه کنیم هرچند که هزینه نکرده ایم.

وی در پایان همچنین به تغییر مبنا ومعیار اشاره کرد وگفت ما برای بررسی میزان پیشرفت یا توسعه باید معیار هارا بشناسیم . مثلا در بعد سیاسی ملت ما در جهان یک فعال سیاسی شناخته شده اما خروجی آن سازگار با این ظرفیتها نیست مثلا ما هرساله یک انتخابات داشته ایم هزینه این انتخابات بسیار سرسام اور است وهمه ارکان نظام هم براساس انتخابات بنا شده ( بقول هانتینگتون من نمیدانم چرا آمریکا با کشوری که اساسا دموکراسی در آن جایگاهی ندارد مانند عربستان دوست است ولی با کشوری که حتی قانون اساسی ونوع حکومت خود را براساس نظر مردم قرار داده وهرساله حداقل یک انتخابات داشته دشمن است !) اما خروجی ان متناسب با آن نیست یعنی قدرت خواهی کاندیا شدن بسیار خوب است ولی ابزار قدرت خواهی یعنی تحزب در آن خوب نیست ! اگر ما بگوییم می خواهیم کاندیدای ریاست جمهوری شویم واین بمعنی آن است که بالاترین قدرت اجرایی کشور را در دست بگیریم همه مارا تشویق می کنند ولی وقتی می گوییم باید برنامه داشته باشیم حزب وتشکل درست کنیم همه می گویند بداست !


تاریخ : سه شنبه 87/11/8 | 11:16 صبح | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر

American money in the Arabs pockets

Why the west bankrupt, because they send all money to Arabs sheikh pockets.

When we study the economy of American we saw that all things are opposite they thought that the Arabs are small country and the U.S.A is big and they have much money and Arabs eat the crocodile! But the Arabs can jape to American people and give them all money. They closed all wheel of American oil and then sale her oil high price! In two times this happened: at first they do this in 1978s. They organized OPEC and poll the price. They give all money from west. Although Iran keep some benefit but they attacked by Saddam and fool the America then began a war in 8 years. This action fell down the oil price in really. Recently they can cheat the Bush and share with him in little company and then the Bush wanted attack to Iran but he can"t and attack to Iraq and Afghanistan. They try again to pool the oil. But American has not any money so they pay the lone and give all American authority and all option. Today is the best way that autarchy. They must know the Israel and Arabs is the enemy of U.S people and Iran is the best friend.  Barrack Hussein Obama is an Iranian origin and he must not obey from sheikh Arabs and Israel.

 

 

سا ماندهی وضع معیشت مردم

پورمحمدی گفت که اگر 40 درصد از مصرف انرژی در ایران کاسته شود هیچ ضربه ای به اقتصاد کشور وتولید نخواهد خورد

وی که در محل سازمان بازرسی کل کشور با جمعی از نخبگان نیک اندیش سخن می گفت افزود :

درست است که وضعیت معیشت مردم بد است وبرخی جاها فقر هست اما باید قبول کنیم که مصرف هم در کشورما بالاست واگر 40 درصد انرژی صرفه جویی شود ما به درآمد هربشکه 40 دلار هم چیزی حدود سی میلیارد دلار در خزانه کشور پس انداز خواهیم داشت .

رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت در 50 سال پیش کارشناسان خارجی برآورد کرده بودند ایران باهمین امکانات موجود قادر است 200میلیون نفر را تامین کند همین امروز حتی اگر برنامه کوتاه مدت وبلند مدت هم نخواهیم فقط صرفه جویی در غذا ونان وخوراکیهایی که بیهموده تلف میشود قادراست تا دوبرابر جمعیت علی را اداره کند . محصولات کشاورزی ما از آغاز کشت تا به موقعیت مصرف بیش از 30 درصد پرت دارد ما فقط همین پرتها را درز بگیریم ومانع از تلف شدن آنها شویم غذای سی میلیون نفر فراهم می شود . در همین مصرف اب ما بسیار ابتدایی عمل می کنیم وباعث ازبین رفتن منابع آبی کشور می شویم . چه مقدار آب در اثر زهکشی نداشتن یا استفاده ناصحیح در آبیاریها بین میرود.

ایشان این حرفها را انتقاد ندانست گفت بطور مثال بنده وقتی به وزارت نیرو رفتم به آنها گفتم من آمده ام از شما تشکر کنم زیرا با اینکه ما کمبود آب وبرق داریم ولی شما کوشش خود را انجام میدهید ما مدیران لایق داریم من از کارکرد سی ساله انقلاب اسلامی دفاع می کنم من از جوانان تشکر می کنم بسیاری از فعالیت های آنان حتی در خیال هم نمی گنجید واین امر فقط در بعد علمی یا اقتصادی نیست بلکه حتی در ابعاد معنوی هم مطرح است مثلا در بعد معنوی من با اینکه در قم طلبه بودم ولی بیاد ندارم در سی سال پیش چیزی بنام اعتکاف داشته باشیم البته می گفتند در قم مسجد امام هست وبرخیها در ان اعتکاف می کنند ولی ما امسال اگر جا وامکانات داشتیم تا میلیون نفر متقاضی اعتکاف داشتیم که 70 درصد آنان از جوانان بودند و60 درصد این جوانان دانشجو بودند وشما ببینید درمیان اینهمه فساد وتبلیغات ماهواره ها ما چنین جوانانی داریم در دنیایی که هرکس می تواند یک دیش بخرد وهزارشبکه ماهواره ای فاسد را ببیند ویا سایتهای مستهجن را تماشا کند ببینید عزاداری برای امام حسین ع هرسال بیشتر می شود ممکن است مردم اعتراضاتی داشته باشند ولی همه اینها برای استحکام نظام است نه از بین بردن آن.

پور محمدی وزیر کشور سابق اشاره ای هم به بدهیای بالای آمریکا داشت وگفت : آمریکا برای حضور خودش در خاورمیانه هزار میلیارد دلار ا کنون هزینه کرده است وهمین هزینه هاست که در بحران مالی واقتصادی خود را نشان میدهد اما حالا همه دنیا میدانند نفوذ ایران در خاورمیانه بیشتر از آمریکاست .همین پیروزی حماس را نتیجه راهبردی ایران می دانند حال ایران برای این نفوذ چه مقدار هزینه کرده است ؟ هیچ ! آنقدر این مبلغ کم است که هرجا مطرح می شود همه فکر می کنند رقمها میلیاردی است وما دروغ می گوییم ! در همین جنگ غزه ایران بجز یک کشتی حامل کمکهای غذایی چه کار دیگری انجام داد؟ اما همه فکر می کنند بسیار بسیار بیشتر از هزار میلیارد دلار آمریکا هزینه کرده است ولی کدام پول ؟ از کجا آورده هزینه کرده وچرا تاکنون کسی این رقمها را بدرستی اعلام نمی کند ودر هیچ رسانه ای با آن عینکهای زیر ذرهبین چیزی ثبت نشده است ؟ممکن است بگویید چرا درعراق هینه می کند اولا هر کمکی که به عراق می شود درواقع همان خرجهای زایران خود ایران می شود! وهمانجایی هزینه می شود که ایرانیها بیشترین حضور را دارند ولی ازهمه مهمتر من بارها در سخنرانیهای مختلف که از من سوال شده گفته ام شما ببینید صدام چقدر به ما ضربه زد؟ فقط  خسارتهای مالی که ایران اعلام کرده هزار میلیارد دلار است که ساز مان ملل یکدهم ان یعنی صد میلیارد دلار را پذیرفته است حالا ما چقدر بدهیم تا دوباره یک صدام جدید ظهور نکند واین خسارتها را دوباره برای ایران ببار نیاورد یعنی از بعد امنیت خودمان اگر عراق در 8 سال جنگ تحمیلی صد میلیارد دلار به ما فقط خسارت تجهیزاتی وارد کرده باشد ما باید در این 20 سال بعد از جنگ باید دوونیم برابر آنرا هزینه می کردیم آیا تاکنون ایران به عراق 250 میلیارد دلار کمک کرده است ؟ واین تازه کف زیانها وخسارتهاست حالا شما بیاید تعداد شهدا را حساب کنید آیا میتوانید خسارت آنها را محاسبه کنید تعداد جانبازان واسرا تازه یکطرف قضیه است در اثر حمله صدام ما چه فرصتهای را از دست دایم وبه عقبماندگی دچار شدیم اگر چند سال جنگ را مثل بعد از جنگ در سازندگی بودیم وکسی آنها را تخریب نمی کرد بازهم پیشرفته تر از حالا بودیم واین است که باید از بعد امنیت داخلی وپیشرفت اقتصادی هم که شده ما هزینه کنیم هرچند که هزینه نکرده ایم.

وی در پایان همچنین به تغییر مبنا ومعیار اشاره کرد وگفت ما برای بررسی میزان پیشرفت یا توسعه باید معیار هارا بشناسیم . مثلا در بعد سیاسی ملت ما در جهان یک فعال سیاسی شناخته شده اما خروجی آن سازگار با این ظرفیتها نیست مثلا ما هرساله یک انتخابات داشته ایم هزینه این انتخابات بسیار سرسام اور است وهمه ارکان نظام هم براساس انتخابات بنا شده ( بقول هانتینگتون من نمیدانم چرا آمریکا با کشوری که اساسا دموکراسی در آن جایگاهی ندارد مانند عربستان دوست است ولی با کشوری که حتی قانون اساسی ونوع حکومت خود را براساس نظر مردم قرار داده وهرساله حداقل یک انتخابات داشته دشمن است !) اما خروجی ان متناسب با آن نیست یعنی قدرت خواهی کاندیا شدن بسیار خوب است ولی ابزار قدرت خواهی یعنی تحزب در آن خوب نیست ! اگر ما بگوییم می خواهیم کاندیدای ریاست جمهوری شویم واین بمعنی آن است که بالاترین قدرت اجرایی کشور را در دست بگیریم همه مارا تشویق می کنند ولی وقتی می گوییم باید برنامه داشته باشیم حزب وتشکل درست کنیم همه می گویند بداست !

توسعه میدان گازی وتغییر نقشه جهان

گاز روسیه همیشه یک ابزار قدرتمندی در دست روسها بوده است وبه بهانه همین گاز توانستند خود را یک کشور اروپایی جا بزنند و با اینکه بسیاری از سرزمینهای روسیه در آسیا واقع است و در گذشته هم که شوروی بود تمامی آنها در آسیا قرار داشتند ولی بعلت وجود همین معدن گاز ومعاملات با ار وپاییها آنها را قانع کرد تا جزو اتحادیه اروپا هم باشد درحالیکه همین شرایط را ترکیه دارد ولی گاز ندارد هنوز نتوانسته داخل اتحادیه ار.وپا شده در آن عضو شود. امروزه با اینکه بسیاری از مناطق از جمله اوکراین وبلاروس از روسیه جدا شدند ولی هنوز عضویت اتحادیه اروپا را دارد وهرساله همه امتیازات خود را جمع می کند ودر شبهای زمستانی وبسیار سرد شیرگاز را می بندد وتا تمام آن امتیاز هارا بدست نیاورد شیرگاز وصل نمی شود. متاسفانه این روزها شاهدیم در بحران جهانی غزه روسها دست از این امتیاز گیریها برنداشتند وبحران گازی را به اروپا منتقل کردند ومیتوان گفت زیر زمینی انها را تشویق به حمایت از اسراییل کردند . این همزمانی دوبحران به آن دلیل است که ایران توانسته هم در جبه غزه وهم در جبهه گازی دست بالاتری داشته باشد ایران با طرح اپک گازی ودعوت از سه دو کشور روسیه وقطر توانست ایده های برتر را در جهان به منصه ظهور برساند اما متاسفانه روسیه وقطر همچنان بر منافع بالای خود از این اتحادیه تکیه دارند وبه سهام برابر راضی نیستند روسیه از یکطرف به پشتوانه همین اپک گازی سخت تر از هرسال دیگر با اروپا برخورد کرد وتمامی امتیازات خواسته شده را دریافت نمود ودر حالیکه بحران بیکاری و ورشکستگی اروپا را رنج میدهد روسها کماکان با خشن ترین وضعیت با این بحران برخورد نمودند  و بدتر از آن ایران وقطر راهم شریک جرم خود معرفی نمودند زیرا این سختگیری بلافاصله پس از تشکیل جلسه وحتی حین تشکیل آن از سوی روسیه اعلام شد ونخست وزیر روسیه در داخل جلسه وبعد از آن خط و نشان برای اروپاییها کشید وبالاخره برخلاف سنوات قبل حتی به تهدید بسنده نکرد و شیر گاز را مسدود نمود وادعا کرد که مسئله گاز پروم از سطح کی یف ومسکو بالاتر رفته است.  ایران دراین خصوص باید به فکر منافع خود باشد حالا منافع اروپا پیش کش! به این معنی که از این بحران میتوانست برای توسعه خط لوله گازی به اروپا استفاده کند ومنافع خود را درارسال گاز ارزان تر از روسیه بدست آورد واین عمل هم بنفع ایران بود که میدانهای گازی بیهوده درحال سوختن است وهم به نفع اروپا که میتوانست از بازار رقابتی گاز با قیمت ارزانتر استفاده کند اما همانطور که گفته شد روسیه این راه را به بیراهه برد واز همان جلسه سو  استفاده کرد وایران را مات نمود! زیرا ایران پای بند تعهدات خود است وباید منافع همستیگان وحداقل اعضا تازه بدوران رسیده اپک گازی را حفظ کند ولی روسیه فقط منافع خود را درنظر می گیرد و خیلی ایران فشار آورد سازمان نوپا را هم منحل می کند! قطر نیز موقعیت بهتری دارد زیرا بدلیل امکانات بالاتر و موقعیت جغرافیایی مسلط به میادین گازی نه تنها سهم خود را می فروشد بلکه از سهم ایران نیز به سهم خود می افزاید و در میادین مشترک گازی دست بالاتر را دارد. افزایش فروش گاز روسیه وقطر  باعث شد ه که جهان امروز با کاهش قیمت نفت مواجه شود زیرا بسیاری از کشورها اکنون ترجیح میدهند از سوخت پاک استفاده کنند که هم حمل ونقل آن آسانتراست وهم آلودگی کمتری دارد. گرچه تاکنون روسیه بارها وبارها قیمت گاز خود را تغییر داده وهمیشه هم سهم افزایشی داشته ولی باز از نفت ارزانتر وسهل الوصول تر ودایمی تر است. لذا ما می بینیم که پیش بینی اقتصاد دانان برای سال 2009 کاهش بیشتر قیمت نفت است و دلیل عمده آنهم کاهش تقاضا عنوان شده است این کاهشن تقاضا یکی بدلیل افزایش فروش گاز و امید به توسعه آن است اما دلیل مهمتر آن تعطیلی بسیاری از کارخانجات  است این تعطیلی نیز به نوبه خود دودلیل دارد اول اینکه بحران اقتصادی باعث شده تا کارگران اخراج شوند وکارگاهها تعطیل شود وثانیا بسیاری از آنان با تغییر خطوط تولید خود ودر مبارزه با آلودگی محیط زیست به سوی مصرف انرژیهای دیگر راهبری میشوند.

خط لوله صلح

فشار روسیه و آمریکا برهند برای دست برداشتن از خط لوله صلح نیز یکی از دلایل کاسته شدن از قیمت نفت است. روسیه برای فروش گاز خود به هند تلاش می کند ولی آمریکا بیشتر بدنبال فروش انرژی هسته ای است که به هرحال این ایده مصرف نفت را کاهش میدهد وایران را درتنگنا ی فروش گاز میگذارد. البته هند برای منافع خود هراز چند گاهی پیغامی را میدهد تا هرسه را باهم داشته باشد از یکسو با آمریکا قراردادهای انرژی هسته ای می بندد واز سوی دیگر با روسیه معامله میکند واز سوی سوم هم می گوید ما به این خط لوله گازی صلح نیاز شدید داریم اما بحران جهانی به این جا خاتمه نمی یابد زیرا مصرف گاز در سطح جهان خود باعث تغییر سرزمینها می شود مثلا وقتی ایران وهند وپاکستان دارای یک خط لوله گازی مشترک باشند لذا باید از درگیری بین مرزی کاملا جلوگیری شود واین برای آمریکا و روسیه بسیار هزینه بر است زیرا کلیه منافع این دو کشور از اختلاف بین پاکستان وهند وایران تامین میشود ایران بعنوان مرکز خزانه های نفتی وهند بعنوان سرزمین رویای کنجها وپاکستان بعنوان مرکز فکری وتولید علم همیشه می بایست باهم درگیر باشند لذا می بینیم مثلا به بهانه عاشورا وتاسوعا سپاه صحابه شیعیان را قتل عام می کند ویا در بمبئی بمب گذاری می شود وبعنوان پاکستانیها نوشته می شود و همه اینها نتیجه ای جز این ندارد که  خط لوله از مسیر اصلی خارج ویا متوقف می شود . اکنون جهان در یک مسیر جدیدی قرار دارد که ایران می تواند آنرا سازماندهی کند یعنی همان سیاستی که روسیه برای عضویت در اروپا وتغییر نقشه آن داشت وموفق هم شد ایران میتواند از جنبه های انسانی  وارد شده وجهان را با این داشته های خود به مسیر درستی ونیکی هدایت نماید. از آنجا که دنیای ماده پرستان جز با دریافت پول معنی دیگری ندارد ایران میتواند با وارد شدن درعرصه های گازی بین المللی نقشه جدیدی برای صلح جهانی داشته باشد. اگر به نقشه های آمریکا واروپا وروسیه خوب دقت شود همه آنها حداکثری سود را می خواهند ولذا دچار یک دایره بسته شده اند آنها برای گران فروختن منابع رامعطل نگهداشته اند یعنی از تمام ظرفیتهای تولید استفاده نمی کنند بطور مثال آمریکا با اینکه دارای چاههای نفت بی شماری است که در جهان اول است اما هیچگاه از آن بهره برداری نمی کند یکی بدلیل اینکه خرید نفت برایشان ارزانتر است ودیگر اینکه خواهان قیمت های بالاتری است. کشور روسیه هم از لحاظ معادن گاز اولین رتبه را داراست اما همیشه بدنیال افزایش قیمت است نه افزایش تولید. لذا ایران می توان با انجام قراردادهای بسیار زیاد باتمام کشورها خط لوله صلح را درسراسر جهان گسترش دهد زیرا گاز ایران گاز شیرین است ودر جهان خواهان زیادی داشته و پر مشتری است وبا اینکه بهای بیشتری دارد همه کشورها مایلند از آن مصرف نمایند بطوریکه ما شاهدیم گاز ایران از طریق ترکیه به اروپا صادر می شود وگاز ترکمنستان بجای آن در لوله های داخلی جریان پیدا می کند واین فقط بدلیل قیمت است یعنی گاز ترکمنستان بسیار ارزانتر از گاز ایران است وبرای ایران سود آور است که گاز از ترکمنستان برای مصارف داخلی بخرد وگاز خود را صادر کند. یکپارجه شدن کشورهای صادر کننده گاز میتواندتمرکز صادرات را در برداشته وبا هزینه های کمتری قیمت ارزانتری را برای مشتریان به ارمغان بیاورد وتنها باید که  مواظب برخی انحرافها دراین پیمان مشترک بود. اصول اسلامی حکم می کند که در بحران گازی بین اروپا وروسیه ایران دخالت کند وراه ارزانتری پیش پای اروپاییان بگذارد زیرا همه اروپاییان که ثروتمند نیستند که بتوانند بهای سنگین این گاز  را بپردازند. واین گاز هم چیزی نیست که مانند نفت از تمام شدن آن ترسی داشت . از سوی دیگر گاز ارزان برای اروپا از طریق ترکیه میتواند به ارتقا سطح کشور ترکیه هم بیانجامد وشاید بتواند در نقش او بعنوان عضو جدید اتحادیه اروپا موثر واقع شود وبه ترتیب که پاکستان برای هند وترکیه برای اروپا مهم می شود با ارسال دورتر این کالا میتوان به کشورها اهمیت جدیدتری داد وآنها را صاحب نفوزذ بیشتری کرد. مثلا اگر خط لوله صلح بسوی چین ونپال وژاپن وغیره هم حرکت کند بترتیب اهمیت هند وپاکستان برای چین بالاتر می شود وچین ناچار است برای جلوگیری از قطع گاز خود بسیاری از مواضع دشمنی خود را اگر هم داشته باشد تعدیل کند . گرچه در شما ل ایران روسیه ودر جنوب قطر ممکن است بهمین شکل که الان عمل می کنند مانع توسعه روند صلح در جهان شوند ولی بترتیب جهان نیز به ماهیت منفعت طلبی آنان پی خواهد برد واین خود زمینه بسیار مناسبی برای راهبری ایران در زمینه انرژی های نو می شود یعنی ایران با رهبری داهیانه خود ورعایت اخلاق اسلامی در توزیع گاز وتوسعه صلح بین المللی کم کم بازار انرژی را بدست باکفایت خود می گیرد واز منفعت طلبی صرف به سود آوری جهانی می رسد

توسعه صلح در جهان با خط لوله گاز

امروزه مشکل بزرگ جهان جنگ وخونریزی است واین جنگ وخونریزی برای بدست آوردن منافع زیاد است وهمنطور که همه میدانند اولین شغل پردرآمد در عصر حاضر اسلحه سازی وفروش اسلحه است وبهمین خاطر جنگها بطور مصنوعی بوجود می آیند تا سلاحهای بیشتری بفروش برسد اما اگر این نیروی کار در میادین گازی بکار گرفته شود ما شاهد رشد جوامع انسانی در صلح طلبی خواهیم بود . درایران این تجربه های گرانقیمت بسیار هست شرکت سپاه وبسیج در قرارگاههای سازندگی از جمله این تجربیات است گرچه سپاه در قرار گاه خاتم الانبیا بسیار ضرر کرده است زیرا نتوانسته صورت وضعیت های مالی خود را استاندارد تهیه کند ودر بسیاری از آنها زیر قیمت تمامشده کارکرده است وتعدیل قیمتها هم نتوانسته کاری از پیش ببرد ولی حتی دراین صورت هم موفقیت محسوب می شود زیرا گروه زیادی مهندس وکارشناس تولید وتوسعه وعمران به جامعه تحویل داده است واز در گیر شدن آنها با شرایط جنگی در شرایط صلح هماهنگی بعمل آورده برای درک بهتر این منظور فرض کنید تمامی ارتشهای جهان در کار خط لوله باشند ویا در کارهای عمرانی عام المنفعه شرکت کنند آنوقت دیگر نیازی نیازی نیست تا جنگی شروع شود تا درآمدی حاصل شود واستخدام ارتش تنها منبع استخدامی جهان باشد. به این معنی که ما در سراسر جهان با مشکل استخدامی واشتغال روبرو هستیم وکارگران وجوانان بهترین راه درآمد خود را پیوستن به ارتش میدانند وتنها جاییکه در جهان همیشه استخدام دارد همین ارتشها هستند والبته بلافاصله شخص در اثر سختی کار اخراج می شود ویا خود استعفا می دهد اما بهرحال نقطه امید استخدامی است حال اگر این استخدام در جهت کارهای عمرانی وتوسعه باشد نتیجه امر چند برابر خواهد شد از یکسو مردم جهان به سرعت از انرژری های نو استفاده می کنند ومثلا خط لوله صلح به سالها وقرنها نمی کشد واز سوی دیگر خودکشی ها وبیماریهای روانی دراتشها کاهش می یابد زیرا ارتشها مجبورند بریا بروز نگهداشتن نیروهای خود آنان را همیشه آماده باش نگهدارند وبه کارهای تکراری وبعضا بیهوده مشغول سازند این ضرب المثل معروف است که می گویند دستور داده بودند سربازها چاههای را بکنند وپرکنند! یکی از سرباز ها اعتراض می کند که این چه کاری است این چاه ها آب ندارد واو گفته بود که برای ما که نان دارد! در مراکز نظامی ایران چون مبنای اعتقادی دارد بسیاری از اوقات سربازان را در کلاسهای عقیدتی سیاسی یا شرکت درمراسم ونمازجماعت وامثال آن پرمی کند ولی در ارتشهای دیگر ماری جوانا وسیگار ومشروبات ومواد الکلی وامثال آن وقت آنان را پر می کنند. لذا گرچه ارتشها در موارد عمرانی ضرر هم بکنند بدلیل حفظ آمادگی نیروهای خود ودرآمد زایی در حد نیاز باید به این موضوع بپردازند تا جهان از جنگ بسوی صلح حرکت کند وسربازان بجای کشتن دشمنان آنانرا درمیدانهای سازندگی به مبارزه بطلبند ونقشه جدید  جهان نه براساس جنگ وبمب اتم بلکه براسا عمران و آبادی وسازندگی طراحی شود


تاریخ : سه شنبه 87/11/8 | 11:16 صبح | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر
اخبار قدیمی‌تر >>