تماس با ما اردیبهشت 90 - پایگاه خبری ماهین نیوز
سفارش تبلیغ
سرور مجازی
سرور مجازی

ابعاد «جهاد اقتصادی» (19)
مسکن «طرح ماهین»!
شکست مسکن مهر در پایین آوردن اجاره‌بها نشان داد که الگوبرداری کامل از بیگانگان راه‌حل راهبردی مشکلات ایران نیست زیرا اصلاً الگوی مسکن ایرانی با هزاران سال سابقه‌ی تاریخی شباهتی به الگوی مسکن مهر ندارد. لذا اکثراً این ساختمان‌ها یا افغانی‌نشین شدند یا خالی ماندند!

 البته نفی همه‌ی طرح که با سرعت در همه جا خانه‌سازی ‌شود صحیح نیست ولی باید دید که چه کسانی ساکن آن می‌شوند؟ نخست آن‌که در هنگام پول دادن که 5 میلیون نقد و  بقیه وام است متقاضیان به سختی پول می‌دهند و بقیه وام است معمولاً بعد از ساخت هم چون از خانواده دور می‌افتند آن را اجاره می‌دهند و یا اگر مستأجر پیدا نشد برای روز مبادا نگهش می‌دارند! چرا که محل زندگی در فرهنگ بومی ایران با بیگانگان تفاوت دارد یعنی جوان تازه ازدواج کرده رفت و آمد زیاد دارد و حاضر نیست از فامیل‌ها دور باشد. از نظر مکان‌یابی اکثر این مکان‌‌ها در محیط شهری دور از دسترس است و با آن‌که افتخار آقایان این است که مثلاً شهر جدید پردیس برای خودش اروپایی شده است! دوم، این خانه‌ها اصلاً از نظر معماری تابع خواست ایرانی نیستند، به خصوص ساختمان‌سازی‌های صنعتی که خیلی تبلیغ می‌شوند و هدف آن در وهله‌ی اول بیکار نبودن انبوه‌سازان است نه صاحب خانه شدن مردم و شکل آن هم کاملاً کپی از غرب است مثلاً آشپزخانه‌ی اوپن برای یک خانواده‌ی غربی که همسرش فقط مشروبات سرو می‌کند یا خودش باردار است! خیلی خوب است ولی برای ایرانی که حاضر نیست ناموسش جلوی مهمان‌ها دست به یخچال ببرد و بعد آشپزی کند این موضوع خیلی سخت است! یعنی همه از محتویات یخچال او باخبر می‌شوند و از آشپزی او سر در می‌آورند و این تازه بخش محرم‌هاست بخش نامحرم‌ها که بد‌تر! مسکن «طرح ماهین» که در سال‌های 1360 از طرف انجمن اسلامی ماهین نوشته شد و به وزارتخانه‌ها و بنیاد مسکن ارسال شد و حتی چند بار در روزنامه‌های کثرالانتشار چاپ شد ناظر بر همین نکته است. ضد مهاجرت ضد خانه‌ی خالی یا اجاره خانه است و فرهنگ بومی را در ساخت اسکلت آن در نظر گرفته است.
بر اساس این طرح مکان‌یابی آن در کنار‌‌ همان مردمی است که روستا را دوست دارند یا آن را برای لقمه نانی‌‌ رها کرده‌اند. 3 نوع استاندارد برای این طرح‌ها در قالب ده دستگاه و چهل دستگاه و صد دستگاه تعریف شده که اولی برای روستاهای خالی از سکنه یا‌‌ رها شده است که مردم آن دوست دارند تابستان‌ها یا عاشورا و مراسم ختم و عروسی در آن‌جا حضور داشته باشند، لذا وجود یک سالن عمومی برای روستاییان لازم است. البته در طرح‌های درجه بعد با عنوان حسینیه از آن یاد شده اما در این سیستم از حسینیه هم ساده‌تر شکل کاروانسرا یا یک چهار دیواری با سقف ساده تعیین شده است. البته مسجد به عنوان مرکز تجمع در تمام این طرح‌ها مرکزیت را دارد علاوه بر مرکزیت بلند‌تر از همه ساختمان‌ها باید ساخته شود تا به عنوان شاخص روستا یا شهر از دور قابل دیدن باشد. در اطراف مسجد در روستاهای درجه سه یعنی طرح ده واحدی مغازه سوپری و میوه‌فروشی و قصابی یا مغازه‌های خیلی ضروری پیش‌بینی شده، اما چون ورود به مسجد برخی مسایل شرعی را دارد برای مراسم کاملاً رسمی و تعریف شده در نظر گرفته شده اما مثلاً همه‌ی افراد در حسینیه‌ها در تمام اوقات می‌توانند حضور پیدا کنند یا آمدن کودکان ضرر زیادی به عبادات مردم وارد نمی‌کند. در سیستم ده واحدی آن‌که در متراژ 300 متری در زمینی به مساحت 1400 متر مربع ساخته خواهد شد از زمین‌های منابع طبیعی استفاده و شرط داشتن خانه و یا مجرد بودن از آن حذف شده است. در اسکلت داخلی آن اندرونی و بیرونی طراحی و زیر زمینی برای نگهداری دام و حیات آن متناسب با نگهداری، طراحی شده است. یعنی روستایی بدون هیچ دغدغه‌ای می‌تواند ساکن این خانه شود در طرح 40 دستگاهی برای روستاهای بزرگ‌تر ساختمان‌های دو طبقه و دارای مرکز رفاهی و دینی و آموزشی است. مدرسه ابتدایی، درمانگاه، تعمیرگاه و پارکینگ از آن جمله است.
برای روستاهای بزرگ‌تر طرح صد دستگاه پیش بینی شده با ساختمان‌های 5 طبقه در شکل 5 ضلعی که در مساحتی 70 در 70 بنا می‌شود و دارای بیمارستان و دبیرستان و هتل و تعمیرگاه و پمپ بنزین است. مسجد در مرکز قرار دارد و اطراف آن را مراکز تجاری و اداری پوشانده و غرفه‌هایی هم برای زیر گذر میدان و پناهگاه منظور شده است. اعداد ذکر شده همه برگرفته از معماری است؛ اعداد مقدسی چون 4 وجهی بودن خانه کعبه یا 5 پر بودن ستاره 5 تن آل عبا و عدد 8 بهشت و 7 آسمان که اغلب در معماری اسلامی حرف‌های جدید و تازه‌ای دارد که هنوز بر جهانیان مکشوف نشده است. خیابان‌ها در این طرح به عنوان رابط معرفی و فضاهای خالی برای فضای سبز و نیز پارک بازی کودکان تعریف شده است. در ساختمان‌های پیشرفته آسانسور و پله‌ها از محیط خانه بیرون و در خیابان طراحی شده است تا مزاحمتی برای همسایگان و سر و صدا برای طبقات پایین‌تر نباشد. در شهر‌های جدید یا شهرک‌سازی‌ها نیز می‌توان از این طرح استفاده کرد، مشروط بر آن‌که نام‌نویسی به صورت خانوادگی یا جمعی باشد. زیرا جامعه‌شناسی ایرانی نشان می‌دهد که حتی مهاجرت از روستا‌ها هم به صورت فامیلی و گروهی است یعنی اگر یک نفر زمین یا خانه‌ای می‌خرید به دوستان و فامیل‌های خود هم راه و چاه را نشان می‌داد و آنان را ترغیب به مهاجرت می‌کرد؛ لذا در طراحی ضد مهاجرت هم باید این اصل باشد یعنی کافی است یک نفر ساکن شود و مطمئن شود برادر یا خواهر و یا فامیل او هم کنارش خواهد آمد.


تاریخ : شنبه 90/2/31 | 8:4 عصر | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر

نقش تعطیلات در اقتصاد

به گزارش فوژان معتضدی خبرنگار مناقصه مزایده  از دانشگاه قزوین بدن انسان خاصیت الاستیک داشته و دراثر فعالیت بیشتر قویتر می شود . وی که با چند تن از ورزشکاران مصاحبه کرده می گوید: کسانی که ورزش نمی کنند بدنشان چربی در خود ذخیره می کند واولین جائی که چربی در آن ذخیره می شود کبد است و 25 درصد مردم دچار چرب بودن کبد هستند. وی در خصوص بهروری بدن می گوید که بهرهوری در بدن با فعالیت آن رابطه مستقیم دارد بطوری که هرچه کار بیشتری بدن انجام دهد قوی تر شده برای کارهای بیشتر آمادگی پیدا می کند در حالیکه ماشین یا ابزار بی جان در اثر کار بیشتر فرسوده می شود.

به گفته آقای علیرضا موحدی نائینی مدیر عامل مؤسسه مطالعاتی آموزشی هنر ماساژ ایرانیان   با توجه به اینکه در انجام ماساژ گردش خون و تغذیه رسانی به سیستم های مختلف بهتر صورت می پذیرد و همچنین با توجه به انجام کاردست، لازم می نمود که ماساژ بصورت سازماندهی شده و بطور علمی دوره های آموزشی برای علاقمندان گذاشته شود تا بتوانند به بهترین نحو ممکن علاوه بر آموزش آناتومی، تکنیک های ماساژ را بصورت صحیح و علمی پیاده کنند مؤسسه مطالعاتی آموزشی هنر ماساژ ایرانیان سعی نموده تا با حضور اساتید مجرب بین المللی این آموزش ها در اختیار علاقه مندان قرار دهد. 

البته دکتر صادق جعفرآبادی فوق تخصص روانپزشکی عقیده دارد که درانسان سینر‍ژی وجود دارد یعنی تا 40 سالگی بدن انسان در اثر کار کردن قوی می شود ولی از 40 سالگی به بعد در اثر کار بیشتر فرسوده تر می شود . لذا در قهرمانان ورزشی ما کمتر کسانی را داریم که بعد از 40 سالگی که میانگین عمر بشری است بتوانند در میدان بازی دوام آورند . بعد از 40 سالگی مغز یا روان بشر رشد می کند یعنی برعکس ورزشکاران اساتید دانشگاه و یا محققان بزرگ جهان اغلب در سنین بالا به دستاوردهای علمی دست می یابند. در حالت کلی میتوان گفت نیروی انسانی با نیرو و امکانات مادی دیگر برای یک شرکت یا موسسه تفاوت دارد لذا نباید مانند ساختارگرا ها و یا کارگراها فقط به انسان به چشم یک ماشین نگاه کرد. لازم است در بخش بهره وری نیز انسان در معیاری جداگانه مورد ارزیابی قرار گیرد  حداقل دو دوره سخت افزاری و نرم افزاری برای انسان قابل ترسیم است: 40 سال اول دوره سخت افزاری و بدنسازی است و 40 سال دوم دوره نرم افزاری و تجربه اندوزی است وبه همین دلیل می گویند که پیامبر در سن چهل سالگی مبعوث شد زیرا در چهل سالگی عقل انسان کامل می شود.  برای ابزار یا ماشین عمر متوسط یا عمر مفیدی در نظر گرفته می شود که بعد از این مدت آن ماشین یا ابزار اسقاطی محسوب شده واز دور خارج می شود در مورد انسان هم برخی ها اینگونه فکر می کنند . خواجه شیراز می گوید :

چون پیر شدی حافظ ازمیکده بیرون شو

رندی و هوسناکی در عهد شباب اولی !

اما در جاهای دیگر از گفته خود پشیمان شده و پیر و مراد را یکی می کند

پیر میخانه سحر جام جهان بینم داد وندر آن آئیینه از حسن توکرد آگاهم

بنابراین در قسمت اول زندگی انسان یعنی دوران سخت افزاری  از ماشین برتر است یعنی دارای بهره وری بالاست که دارای شتاب می باشد در حالیکه شتاب در ماشین ها خط مستقیم است درانسان بطور غیر خطی ظاهر می شود . عمر متوسط یا عمر مفید هم متفاوت است در ماشین با ازدیاد ساعات کار استهلاک آن بیشتر شده و بسرعت از کار می افتد ولی در انسان فعالیت های بیشتر باعث پیدایش استعدادهای جدید می شود مثلا بدن بروس لی با بدن یک انسان معمولی در ابتدا تفاوتی نداشت ولی با تمرین های مداوم باعث شد که ضربات سنگین آهن و چوب و یا سنگ را تحمل کند. این کار در ورزشهای رزمی بسیار روشن است.

بهرحال تعطیلی نیز این تفاوت را دارد یعنی ممکن است تعطیلی برای دستگاه عمر مفید آن را زیاد کند ولی برای بدن انسان باعث رخوت و سستی بیشتر شود . اما این دو مورد در امور اداری صادق نیست یعنی تعطیلی دستگاه های اداری میتواند بر کارائی اثر های متفاوت داشته باشد لذا در برخی کشورها کار مفید را کم کرده اند و در برخی کشورها زیاد . مثلا در ژاپن یک ژاپنی باید به سرعت کار کند و زیاد کار کند اما در قانون کار اروپا ساعت کار به 40 ساعت در هفته کاهش یافته و روزهای 5 شنبه و جمعه تعطیل محسوب می شود زیاد بودن تعطیلات باعث شده تا به عنوان ویک اند   ( week end)     از آن یاد کنند. ومردم معمولا با گرفتن مرخصی در روز چهارشنبه یا کاهش ساعات آن روز مسافرت یا تعطیلات آخرت هفته خود را شروع می کنند. و لذا کار شناسان معتقدند که این تعطیلات باعث افزایش کارائی آنان در ساعات اداری می شود. و برعکس در آنسوی کشور آفتاب تابان هرنوع تعطیلی را قاتل کار میدانند. در ایران ما هم هنوز به درجه متوسط یا مشخصی نرسیده اند برخی معتقدند مانند ژاپن باید مثل ساعت کار کرد و برخی نیز می گویند مانند اروپائی ها خوش گذران بود و به تعطیلات اهمیت بیشتری داد. اکنو ن این بحث داغ به آموزش و پرورش کشیده شده و دانش آموزان هم اصرار دارند روز های پنجشنبه را تعطیل کنند! و به نظر می رسد که حرف دانش آموزان پیش باشد و روزهای پنجشنبه مانند همه ادارات آموزش و پرورش هم تعطیل شود دراین صورت بهترین راه حذف برخی دروس غیرلازم از جمله زبان انگلیسی است! زیرا زبان انگلیسی میتواند کاملا به بخش خصوصی واگذار شود و دانش آموزان 5 شنبه های تعطیل خود را دراین کلاس ها بگذرانند! هم سیاحت است هم تعلیمات. اکنون بخش خصوصی در آمزش زبان های بیگانه هم درامد ساز هستند و هم معلم خوب و نباید این فرصت را از آنان گرفت و دولت نیز دراین زمینه با حذف این ردیف از بودجه میتواند کسری بودجه آموزش و پرورش را جبران کند. سید احمد حسینی ماهینی


تاریخ : پنج شنبه 90/2/29 | 9:24 عصر | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر

مسکن طرح ماهین !

شکست مسکن مهر در پایین آوردن اجاره بها نشان داد که الگو برداری کامل از بیگانگان راه حل راهبردی مشکلات ایران نیست زیرا که الگوی نسکن ایرانی با هزاران سال سابقه تاریخی اصلا شباهتی به الگوی مسکن مهر ندارد. لذا اکثرا این ساختمان ها یا افغانی نشین شدند یا خالی ماندند! البته نفی همه کار صحیح نیست اینکه باسرعت در همه جا خانه سازی می شود ولی باید دید که چه کسی یاکن آن می شود؟ اولا هنگام پول دادن که حتی 5 میلیون تومان هم به سختی می دهند و بقیه وام است بعد از ساختن هم چون از خانواده دور می افتند معمولا آن را اجاره می دهند و یا اگر مستاجر پیدا نشد برای روز مبادا نگهمیدارند!  اینکه محل زندگی در فرهنگ بومی ایران با بیگانگان تفاوت دارد همین است یعنی شخص جوان مخصوصا تازه ازدواج کرده رفت و آمد زیاد دارد و حاضر نیست از فامیل ها دور باشد . این از نظر مکان یابی،  که اکثر اینها در محیط شهری دوراازدسترس است و افتخار آقایان  این است که مثلا شهر جدید پردیس برای خودش اروپایی شده است ! دوم از نظر معماری اصلا تابع خواست ایرانی نیست  مخصوصا ساختمان سازی صنعتی که خیلی تبلیغ می شود هدف آن در وحله اول بیکار نبودن انبوه سازان است نه اینکه مردم صاحب خانه شوند وشکل آن هم  کاملا کپی شده از غرب است مثلا آشپزخانه اپن برای یک خانواده غربی که همسرش فقط مشروبات سرو می کند یا خودش بارداری! می کند!خیلی خوب است ولی برای ایرانی که حاضر نیست ناموسش را کسی ببیند این خیلی سخت است که حلوی همه مهمان ها دست به یخچال ببرد و بعد آشپزی کند! یعنی همه از محتویات یخچال او باخبر می شوند واز آشپزی او سر در می اورند واین تازه بخش محرم هاست بخش نامحرم ها که بدتر! مسکن طرح ماهین که در سال های 1360از طرف انجمن اسلامی ماهین نوشته شد و به تمام وزارتخانه ها و بنیاد مسکن ارسال شد و حتی چند بار در روزنامه های کثرالانتشار چاپ شد ناطر برهمین نکته است . ضد مهاجرت است ضد خانه خالی یا اجاره خانه است و فرهنگ بومی را در ساخت اسکلت آن در نظر گرفته است

 براساس این طرح مکان یابی آن در روستاهاست در کنار همان مردمی که روستا را دوست دارند یا آن را برای لقمه نانی رها کرده اند.سه نوع استاندارد برای آین طرح ها در قالب ده دستگاه و چهل دستگاه و صد دستگاه تعریف شده است که اولی برای روستاهای خالی ازسکنه یا رها شده است که مردم آن دوست دارند تابستان ها یا روزهای عاشورا و مراسم ختم و عروسی در آن جا حضور داشته باشند لذا وجود یک سالن عمومی باصطلاح رو ستاییان برای خیر و شر لازم است . البته در طرحهای درجه بعدی با عنوان حسینیه از آن یاد شده است اما در این سیستم از حسینیه هم ساده تر شکل کاروانسرا یا یک جهار دیواری با سقف ساده تعیین گردیده است . البته مسجد بعنوان مرکز تمخ در تمام این طرح ها مرکزیت را دارد علاوه برمرکزیت بلند تر از همه ساختمان ها باید ساخته شود تا بعنوان شاخص روستا یا شهر از دور قابل روین باشد . در اطراف مسجد در روستاهای درجه سه یعنی طرح ده واحدی مغزه سوپری و میوه فروشی و قصابی یا مغازه های خیلی ضروری پیش بینی شده است .  اما چون ورود به مسجد برخی مسائل شرعی را دارد برای مراسم کاملا رسمی و تعریف شده در نظر گرفته شده اما در حسینیه ها مثلا زنان در تمام اوقات میتوانند حضور پیدا کنند یا آمدن کودکان زیاد ضرری به عبادات مردم وارد نمی کند.  در سیستم ده واحدی آن که در متراژ 300متری در زمینی به مساحت 1400مترمربع ساخته خواهد شد از زمین های منابع طبیعی استفاده وشرط داشتن خانه و یا مجرد بودن از آن حذف شده است . در اسکلت داخلی آن اندرونی و بیرونی طراحی و زیر زمینی برای نگهداری دام و حیات آن متناسب با نگهداری است طراحی شده است. یعنی روستایی بدون هیچ دغدغه ای میتواند ساکن این خانه شود در طرح 40 دستگاهی برای روستاهای بزرگتر ساختمان ها دوطبقه و دارای مرکز رفاهی و دینی و آموزشی است. مدرسه ابتدایی درمانگاه تعمیرگاه پارکینگ از آن جمله است .  

برای روستاهای بزرگتر طرح صد دستگاه پیش بینی شده با ساختمان های 5 طبقه در شکل 5 ضلعی که در مساختی 70در 70 بنامی شود و دارای بیمارستان  و دبیرستان و هتل و تعمیرگاه و پمپ بنزین است مسجد در مرکز قرار دارد و اطراف آن را مراکز تجاری و اداری پوشانده و غرفه هایی هم برای زیر گذر میدان و پناهگاه منظور شده است . اعداد ذکر شده همه برگرفته از معماری است اعداد مقدسی چون چهار وجهی بودن خانه کعبه یا پنج پر بودن ستاره پنج تن آال عبا و عددهشت بهشت و هفت آسمان که اغلب در معماری اسلامی حرف های جدید و تازه ای دارد که هنوز بر جهانیان مکشوف نشده است  خیابان ها دراین طرح بعنوان رابط معرفی شده و فضاهای خالی برای فضای سبز و نیز پارک بازی کودکان تعریف گردیده است در ساختمان های پیشرفته آسانسور و پله ها از محیط خانه بیرون ودر خیابان طراحی شده است . تا مزاحمتی برای همسایگان و سروصدا برای طبقات پایین تر نباشد.  در شهر های جدید یا شهرک سازی ها نیز میتوان از این طرح استقفاده کرد مشروط برآنکه نامنویسی بصورت خانوادگی یا جمعی باشد. زیرا جامعه شناسی ایرانی نشان می دهد که حتی مهاجرت از روستاها هم بصورت فامیلی و گروهی است یعنی اگر یک نفر زمین یا خانه ای میخرید به دوستان و فامیل های خود هم راه و چاه را نشاان میداد و آنانرا ترغیب به مهاجرت می کرد لذا در طراحی ضد مهاجرت هم باید این اصل باشد یعنی کافی است یک نفر ساکن شود و مطمئن شود برادر یا خواهر و یا فامیل او هم کنارش خواهد آمد.


تاریخ : چهارشنبه 90/2/28 | 3:37 عصر | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر

باید گفت ایرانیان در همه جا حضور دارند و شاید برخلاف مردم دیگر به گردش بسیار علاقه دارند اما همیشه مورد غفلت قرار می گیرند .با اینکه بیشتر ایرانیان در همه کشورها به نسبت جمعیت ایرانیان هستند اما کشورهای میزبان آنان را تحقیر می کنند درب سفارت خانه های اروپائی  همیشه مملو از ایرانیان ثروتمندی است که مایلند به آنجا بروند برای آمریکا گرچه ویزا صادر نمی شود ولی کسی نمیتواندمنکر وجود ایران کوچک در لس انجلس یا حتی محله هارلم نیویورک شود . در هندو ستان وژاپن و غیره هم همینطور است در کشورهای همسایه که اصلا می گویند ایرانی ها آنقدر زیادند که باید دنبال عرب یا ترک اصیل گشت!  

همچنین به گزارش امیر عباس احمدی کیسومی  با عنایت به اینکه اغلب آثار تاریخی کشورهای دنیا مربوط به دوران تمدن اسلامی و اغلب با زبان فارسی است لذا کشش و علاقه ایرانیان برای حفظ این حدود وثغور ولو بصورت حضور موقت یا نیمه وقت بسیار زیاد است برای تامین این نیاز روانی لازم است که دولت زمین هایی را در این کشورها که ترجیحا محل این آثار باشد. مثلا در کشورهای ترکیه یا دبی و یا پاکستان لازم نیست زیاد دنبال زمین یا جا گشت زیرا ایرانیان ثروتمند و مقیم و یا حتی ایران دوستان بسیار زیادند.  کافی است از آنان زمین درخواست شود با جان ودل می پذیرند بگزارش مجتبی  ملک عباسی خبرنگار ماهین نیوز  ایران حتی زمین بسیار بزرگی در برزیل نزدیک استادیوم اصلی آن خریداری کرده تا برای تمرینات ورزشی ایرانیان آماده شود و صاحب آن یک ایرانی بنام کریمی است وی که عضو فعال خانه ورزشکاران است برای جذب کمک های مردمی ورزشکاران  نامی را به رستوران لوکس طلائی دعوت کرد و موشع را با آنان در میان گذاشت . لذا چه در جنبه های ورزشی فرهنگی و چه در جنبه های اقتصادی ما نیاز به مکانی برای استقرار ایرانیان داریم که میتواند حتی توسط سفارت خریداری شود تا مانند زمین سفارت خانه جز و خاک ایران محسوب شود مانند باغ قلهک در تهران که انگلیس مدعی آن است . برای ساماندهی آن در سال جهاد اقتصادی طرح زیر ارائه می شود: زمین برای ایرانیان : از کاروانسرا تا هتل 5 ستاره : لازم است ایران در تمامی کشورها مکانی عمومی داشته باشد که ساده ترین شکل آن یک کاروانسرا است لذا باسد مانند دوران صفویه نهضت کاروانسرا سازی در گیرد و 198 عدد کاروانسرا به تعداد کشورها احداث شود . در کشورهایی که این امر کفایت کند آن را کشورهای درجه 4 می خوانیم . اما اگر کشوری این امر برایش کم بود یعنی ایرانیان بیشتری بودند برای آنان حسینینه ساخته شود وبا کاروانسرای موجود هماهنگ شود تعدادحسینیه ها میتواند دهها برابر 198 باشد چراکه میتواند در شهرهای بزرگ  تاسیس شود در حالیکه کاروانسرا فقط در پایتخت بوده است . این کشورها درجه سه منظور خواهد شد. در کشورهای درجه دو ایران در پایتخت دارای مهمانسرا حسینیه و زمین بازی می شود و در شهرهای بزرگ مهمانسرا و زمین بازی و در شهرهای متوسط فقط دارای مهمانسرا

اما در کشورهای درجه یک ایران دارای همه امکانات از قبیل بازار مخصوص ایرانیان هتل مخصوص ورزشگاه  در مانگاه و بیمارستان و مدرسه خواهد گردید .

    به همین نسبت نیز امکانات گردشگری در داخل نیز باید توسعه یابد

براساس آخرین آمار امسال در ایام نوروز بالغ بر 180 میلیون سفر تا 200میلیون ثبت گردیده است:    200 میلیون سفر در نوروز 90

جامعه > گردشگری  - مطابق جدیدترین آمار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، ایرانیان تنها در نیمی از تعطیلات نوروزی، حدود 95 میلیون سفر انجام داده اند.

 

شهباز یزدانی، رئیس ستاد تسهیلات سفرهای کشور دراین باره به فارس گفته است: «بر اساس آخرین آمار جمع‌آوری شده از استان‌های کشور تا پایان هفتمین روز از نوروز 94 میلیون و 640 هزار نفر سفر به ثبت رسیده است. در مدت زمان مشابه در سال گذشته نیز 77 میلیون و 790 هزار نفر سفر به ثبت رسیده بود که با مقایسه این آمار 27.7 درصد رشد در سفرهای انجام شده به چشم می‌خورد.»

وهمه میدانند که این تنها بخشی از سفرهایی است که ثبت می شود یعنی راننده ها لیست می دهند یا هواپیمایی آمار میدهد یا راه آهن اعلام می کند شاید برابر همین رقم سفر قاچاق ، مخفی یا بدون ثبت انجام می شود. مثلا در خود تهران فقط بامترو روزانه 3 میلیون نفر سفر می کند. :  ثبت 3 میلیون سفر در روز، در دسترس مترو

مترو > مترو تهران  - گروه شهری:

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه با اعلام کرد  تعداد جابه جایی مسافران مترو اکنون به حدود 2 میلیون نفر در روز رسیده است،

ولذا باید برای همه آنها ساماندهی مرتب و منظمی داشت با الگوی گردشگری خارجی و یا ختی الگوی دهه 1350 نمیتوان به اینهمه تقاضا جواب داد.  لازم است الگوها علاوه براینکه گذشته نگر نباشند بلکه حال نگر نیز نباشند و به آینده بیاندیشند. می گوویند خیابان مولوی را زمان رضاخان آلمان ها ساختند رضاخان اعتراض کرد که چرا اینهمه پهن ساخته شده و خودش رفت و شاهرضا ( خیابان انقلاب ) را باریک شروع کرد و می بینیم بعد از قریب صد سال خیابان مولوی جوابگو است ولی خیابان انقلاب به یک معضل ترافیکی تبدیل شده است .  اکنون نیز در اغلب برنامه های گردشگری فقط اصول و موازینی که در دهه 1350که جشن های شاهنشاهی جوی را ایجاد کرده بود باهمان معیارها هنوز برنامه ریزی می شود . بزرگترین خیانت این طرح آن است که طراحان و نویسندگان و گویندگان را در باستانگرائی صرف اسیر می کند حال اگر این باستانگرای مثلا برای یک نشریه امرداد باشد بسیار ممکن است زیبنده هم باشد چراکه بالاخره جایی باید به این موضوع بپردازد اما اگر همه کشور شود باستانگرائی علم روز و صناعات و فناوری جایگاه خود را از دست میدهد و بقول شاعر: گیرم پدر تو بود فاضل از فضل پدر ترا چه حاصل؟ همین امر باعث می شود تا اتوبوس شهری یا متروهمچنان اسیر پول خرد باشد تاخوگراف ها همه یا برداشته شوند یا دستکاری شوند تاکسیمتر ها کیلوچندی بشوند وقس علیهذا ...


تاریخ : چهارشنبه 90/2/28 | 3:33 عصر | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر

مناطق آزاد ی که نبودش بهتر است

بگزارش سید رضا قریشی خبرنگار ماهین نیوز نامتعادل بودن مناطق ویژه یا مناطق ازاد یکی از معضلات اقتصاد تجاری ایران  است زیرا  در حالیکه کشورهای عربی بیشترین حضور را در مناطق داخلی ایران دارند واز سرزمین ما بهره می برند ایرانیان در کشورهای عربی از کمترین حقوق برخوردارند. یعنی تاکنون این همه امکانات مناطق آزاد تجاری به کشورهای بیگانه فقط یک طرفه بوده و ما به بیگانگان اجازه دادیم تا سرزمین ما را لگد مال خودشان بکنند بدون اینکه از آن ها و زمین آن ها استفاده ای کرده باشیم ! اخیرا فقط در کویت چنین حرکتی دیده شده است :  به گزارش بنا(bena) احد امیر محمدی با اعلام این مطلب از برگزاری نهمین جلسه کمیته تجارت و بازرگانی ایران و کویت خبر داد و افزود:« نهمین کمیته تجارت و بازرگانی ایران و کویت با حضور "بابک افقهی"، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران و معاون وزیر بازرگانی در کویت برگزار می شود.»مدیر کل حوزه ریاست سازمان توسعه تجارت ایران افزود:« این کمیته به منظور بررسی راهکارهای توسعه و بازرگانی دو کشور بوده و در پایان آن یادداشت تفاهم همکاری بین دو کشور برگزار می شود.»  !

        لذا مسئولین باید با کشورها یی که درایران دارای منطقه آزاد هستند وارد مذاکره شد و متقابلا در خواست زمین و امکانات از آنان برای سرمایه گذاران ایرانی نمایند تا تعادل برقرار گردد . باید دانست  مناطق آزاد تجاری- صنعتی ایران سه منطقه آزاد  تجاری-صنعتی کیش، قشم و چابهاراست که  بر اساس تبصره 19 قانون برنامه اول توسعه ، اقتصادی، اجتماعی ، فرهنگی جمهوری اسلامی ایران  به ترتیب در سال های 1368، 1369 و 1370 بدون برخورداری از قانونی مشخص فعالیت خود را آغاز نمودند. قانون چگونگی اداره این مناطق نیز در شهریور ماه سال 1372 به تصویب مجلس  رسید

لازم به ذکر است سه منطقه آزاد دیگر  اروند،ارس و انزلی طی مصوبه جلسه 2/6/1382 مجلس شورای اسلامی تایید و در سال 82 تا 83 تشکیل شد

  رسالت و ماموریت های مناطق آزاد در سطح ملی طبق  اهداف مندرج در ماده پنج اساسنامه سازمان های این مناطق « ایفای نقش شایسته در اقتصاد ملی »، « بهبود رفاه اجتماعی همه جانبه » و نیز « اهمیت و نقش مناطق در ارتقای امنیت ملی » تعریف شده است. به علاوه برای هر کدام از مناطق آزاد بر اساس توانائی ها و امکانات آنها ماموریت های خاصی تعریف شده است علاوه برمناطق آزاد تعدادی هم مناطق وی‍ژه اقتصادی بوجود آمده که عبارتند از مناطق ویژه شیراز،عسلویه ،پتروشیمی ، ارگ جدید،سلفچگان، خلیج فارس، لرستان، کشتی سازی خلیج فارس، بندر امیرآباد بهشهر، بندر بوشهر،بندر شهید رجایی، سرخس،یرجان، یزدومنطقه ویژه  پیام . با معرفی سازمان منطقه آزاد کیش به شکل زیر اشنامیشویم

اداره امور منطقه آزاد کیش بر عهده سازمانی است که مسئولیت های آن از سوی شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی کشور تهیه و تصویب شده است. اهداف اساسی این سازمان انجام امور زیر بنایی مورد نیاز در جزیره، عمران و آبادانی، رشد و توسعه اقتصادی، ایجاد اشتغال مفید سازنده، جذب سرمایه گذاری های داخلی وخارجی، تنظیم بازار کار و کالا، حضور فعال در بازارهای جهانی به منظور توسعه صادرات غیر نفتی، تدارک مقدمات تولید کالاهای صنعتی و راه اندازی صنایع تبدیلی و بالاخره بهره برداری از موقعیت های اختصاصی جزیره آزاد کیش شامل مجمع عمومی، هیات مدیره ، مدیرعامل و رئیس هیات مدیره و بازرسان قانونی است. مجمع عمومی رئوس کلی اهداف منطقه را تعیین می کنند که شامل موافقت با تاسیس و یا انحلال شرکتها و موسسات وابسته ، تدوین و اصلاح اساسنامه ها، اعمال نظارت عالیه بر عملکرد سازمان، نصب و عزل اعضای هیات مدیره و مدیر عامل و همچنین تعیین میزان و چگونگی اخذ عوارض از اشخاص و موسسات و هرنوع عملیاتی است که در جزیره انجام می گیرد. سازمان منطقه آزاد کیش توسط هیات مدیره ای مرکب از سه یا پنج اداره میشود. این هیات مدیره دارای همه گونه اختیار در چارچوب قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری - صنعتی برای اجرای وظایف مصرح در اساسنامه می باشد. رئوس این وظایف شامل تعیین روشهای اجرایی، انعقاد قراردادها، چگونگی وصول عوارض و نحوه ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی و معنوی، کشتی ها، هواپیماها ( بدون ایجاد حق امتیاز انحصاری) است هیات مدیره همچنین در کارها تعیین نحوه کاربری اراضی منطقه آزاد، استفاده از منابع ملی و فروش و یا واگذاری آنها برحسب قانون و آیین نامه های اجرایی مصوب مجمع عمومی مسئولیت دارد. مدیر عامل سازمان که ریاست هیات مدیره را برعهده دارد به حکم ریاست جمهوری و از میان اعضای هیات مدیره به این سمت منصوب می شود.

 ماده 1 قانون می گوید:  به منظور تسریع در انجام امور زیربنایی، عمران و آبادانی، رشد و توسعه اقتصادی، سرمایه‏گذاری و افزایش درآمد عمومی، ایجاد اشتغال سالم و مولد، تنظیم بازارکار و کالا، حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه‏ای، تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی و ارایه خدمات عمومی، به دولت اجازه داده می‏شود مناطق ذیل را به عنوان مناطق آزاد تجاری و صنعتی براساس موازین قانونی و این قانون ادراه نماید:

ماده 2هم می گوید: درآمد سازمان‏های مناطق آزاد صرفا بایستی در چارچوب بودجه سالیانه که به تصویب هیأت وزیران می‏رسد هزینه شود. کمک‏های سازمان جهت عمران و آبادانی سایر نواحی (با اولویت نواحی همجوار) صرفا با تصویب هیأت دولت امکان‏پذیر بوده و هر گونه کمک دیگری تصرف غیرقانونی در اموال عمومی محسوب خواهد شد

عملا این مناطق بجای اینکه در جهت اهداف تعیین شده حرکت نمایند برضد آن حرکت می نمایند . مثلا اغلب به کار واردات مشغول هستند! وبسیاری از بازارها در اختیار خارجی ها و یا کسانی است که بیشترین ارتباط را با خارجی ها دارند آن هم نه بخاطر ایران بلکه بخاطر آن کشورها! یکی دیگر از رفتار نا صحیح آنان استفاده از معافیت مالیاتی است بااینکه قانون گذار آن را محدود کرده ولی هرسال تمدید می شود واکثر شرکت ها برای فرار مالیاتی فقط دفتری در کیش افتتاح می نمایند و یا فقط شرکت را در آن جا ثبت می کنند.


تاریخ : چهارشنبه 90/2/28 | 3:32 عصر | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر

ساماندهی اماکن زیارتی

به گزارش مجید ملک عباسی خبرنگار ماهین نیوز یکی از سوراخ های بزرگ کیسه ارزی کشور همین اماکن زیارتی می باشد بطوریکه ارز فراوانی خارج می شود مثلا در حج عمره یا حج تمتع یک محاسبه سرانگشتی نشان میدهد اگر صد هزار زایر ایرانی هرکدام 12000دلار بابت فیش حج پرداخت کنند و همین مبلغ هم خرید داشته باشند بالغ بر 4/2 میلیارد ریال ارز از ایران خارج و به جیب عربستان می رود علاوه برتبعات اقتصادی ما می دانیم که این مبلغ مستقیما به رژیم صهیونیستی کمک می شود و یا صرف کشتار مردم بحرین و یا شیعیان داخل عربستان می شود و حداقل آن است که به گروهای وهابی دامنه فعالیت بیشتری می بخشد. اگر 12 ماه هرماه هم اعزام داشته باشیم مبلغ فوق به ده برابر می رسد یعنی سالانه بیش از 24 میلیارد ارز نفتی ایران به جیبعربستان می رود واین علاوه بر آن است که عربستان از طریق سفره های زیر زمینی منابع پائین دستی نفت خود را از مخازن بالادستی ایران تغذیه می نماید و اگر نشت حوزه نفتی ایران که در فلات قاره ودر نقطه ارتفاعی منطقه قرار گرفته به حوزه نفتی عربستان که در نقاط پست قراردارد نباشد شاید اصلا عربستان فاقد منابع نفتی شود. مانند حوزه های گازی ایران و قطر که اگر قطر هرچه بیشتر برداشت کند سهم ایران کمتر می شود.

بهرحال فقط عربستان نیست که چنین اقتصاد ایران را فلج می کند بلکه ما شاهد اعزام کاروانها ی مشتاق مردم به عراق و سوریه وترکیه و... هستیم. که ارز بری آن ها بیشتر نباشد کمتر نیست. لذا به نظر می رسد یک تحول عمیق و برنامه ریزی دقیق برای این کار نیاز است براین اساس ابتدا باید ستادی در سازمان اوقاف یا سازمان حج بوجود آید که کار این ستاد ابتدا شناسایی تمام مکان های زیارتی در سرتاسر جهان باشد. چراکه براساس روایات اسلامی الاسلام وطن المسلم است یعنی هرجا اسلام باشد وطن هم همانجا و مرز بندی های انگلیسی نباید مانع این همبستگی ها شود. یک روز هارون الرشید خدمت امام موسی کاظم رسید و به امام موسى بن جعفرعلیهما السلام عرض کرد: مى‏خواهم ‏فدک را به تو برگردانم. امام فرمود: من فدک را نمى‏خواهم مگر باحدود آن. هارون گفت: حدود آن رامشخص کن. امام فرمود: اگر حدودش‏را بگویم آن را به من نخواهى داد. هارون اصرار کرد و گفت: فدک‏ را با حدودش به امام خواهد بخشید. امام فرمود: حد اول فدک، عدن‏است. هارون باشنیدن این جمله درهم کشیده شد. امام فرمود: حد دوم آن سمرقند، حد سوم آن آفریقا و حد چهارم آن نواحى دریاى ‏خزر و ارمنستان است. هارون الرشید در حالى که به شدت عصبانى‏شده بود، گفت: با این حال چیزى براى ما باقى نمى‏ماند. امام‏ فرمود: من از اول گفتم که: اگر فدک را بخواهم با حدود آن است و تو آن را به ما نخواهى داد. این حدیث نشان مى‏دهد که بیان فدک،رمز حکومت، عدل است و امام ‏با بیان این مطلب برمشروعیت حکومت‏ بنى‏عباس خط بطلان کشید (بحارلانوار چاپ قدیم جلد هشتم )

حال اگر این مراکز در دست دیگران بود باید از آنان خریداری یا معامله شود زیرا باقی ماندن در دست گروههای دیگر همانند عربستان باعث وهن اسلام می شود. به گزارش سید مجید حسینی ماهینی از مکه معظمه  رفتار سعودی ها سال ها بود که توجیه می شد و آن ها را نه تنها تکذیب نمیکردند بلکه در بسیاری از موارد تایید هم می شدند! قبل از نوشتن کشف الاسرار وهابیون حتی مهر نماز را بت پرستی ایرانیان می دانستند اما دراین کتاب گفته شده که سجده برخاک باید باشد نه برمصنوعات ساخت دست بشری : کتاب کشف الاسرار  که اثری است سیاسی ، عقیدتی و اجتماعی درسال 1323 هجری شمسی یعنی دو سال پس از عزل رضاخان از سلطنت نوشته شده است . در این اثر امام به شبهات و تبلیغات ضد دینی و ضد روحانی جزوه « اسرار هزار ساله » یک وهابی گرا پاسخ گفته و به استناد حقایق تاریخی و ضمن طرح و نقد آراء فلاسفه یونان قدیم ، فلاسفه اسلام و فلاسفه معاصر غرب ، بر حقانیت تشیع و نقش سازنده روحانیت اسلام تأکید ورزیده است . در همین کتاب اندیشه حکومت اسلامی و ولایت فقیه در عصر غیبت مطرح شده است و به تفصیل سیاستهای ضد ملی و لائیک رضاخان و همفکران او در ممالک اسلامی ( در آن زمان ) افشا شده اند. همین رفتار سعودی ها در سطح نازلتری در سوریه یا عراق انجام می شود و حتی فقط به مراکز زیارتی ختم نمی شود مثلا انگشت نگاری از ایرانیان به اصرار سعودیها حتی در مراکز آمریکایی هم صورت می گرفت و یا توهین به شیعیان در پاکستان و هندوستان هم ادامه دارد.لذا وظیفه است که این مراکز ساماندهی شود و زیر نظر و ملکیت و تصرف ایران باشد.و زمین وبارگاه آنان به ملکیت سفارتخانه های ایران درآید. سپس باز سازی آنان شروع شود برای باز سازی بهترین الگو باز سازی حرم ثامن الائمه است فرضاً اگر حوزه حضرتی را یک حوزه پنج ستاره بدانیم لازم است حرم تمامی ائمه به همین شکل بازسازی شود حتی شاید حرم پیامبر و حضرت فاطمه سلام الله علیها از این هم بهتر بازسازی شود. حرم امام زادگان بلا فصل مانند حضرت معصومه در قم یا شاه چراغ در شیراز حتما باید با یک درجه پایین به شکل چهار ستاره بازسازی شود . حرم صحابه و یاران درجه یک پیامبر نیز باید با احترام تمام حداقل به صورت درجه سه یا سه ستاره درآید. در بسیاری از شهرها حرم اشخاصی وجود دارد که از نوادگان ائمه هستند و مثلا منصوب به برادران امام رضا ع می باشند درصورتیکه اصالت آنان تایید شود لازم است مانند هم و حداقل به صورت درجه چهار یا دو ستاره بازسازی شوند . دراین گونه موارد لازم نیست دولت بودجه ای را صرف کند استان قدس رضوی در تمام مکان های دنیا موقوفه دارد واگر خوب دقت شود یک شرکت یا تراست و کارتل بین المللی است . و میتواند همه اینها الگوی اقتصادی برای همه مکان های شناسائی شده باشد


تاریخ : چهارشنبه 90/2/28 | 3:31 عصر | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر

 

تنوع کتاب خیلی زیادبود به طوری بود که هرکس به کتاب مورد نیازوعلاقه ی خود دسترسی پیدا می کردویا شبیه آن راخریداری می نمود،همچنین مقا م معظم رهبری (ره) ازاین نمایشگاه درتاریخ 21/02/1390 بازدید گسترده ای به عمل آوردند، مشتری مداری توسط فروشند گا ن بسیارعالی بود وهرشخص به اندازه ی توان مالی ومیزان دلخواه خود خریداری می نمود وازتمام شهرهای ایران وجهان آثارفرهنگی وهنری درقالب کتاب ولوح فشرده به نمایش گذاشته شده بود وهمچنین برای تهیه کتاب ازاقصی نقا ط دنیا برای خرید کتاب به این نمایشگاه عالیقدر مراجعه نمودند.

 

               تهیه وتنظیم :سید عباس حسینی ماهینی


تاریخ : یکشنبه 90/2/25 | 8:6 عصر | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر

 

به کار گردانی مجید عباسی به چشنواره رسید

 

این فیلم با همکاری نیروی انتظامی و ماهین نیوز تهیه شده است


تاریخ : چهارشنبه 90/2/21 | 7:4 عصر | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر

تاریخچه شورایایر محله ابوذر

نویسنده :سید حسین موسوی

رحمت خدا انسان هایی را شامل می شود که وظائف خود را نیکو ومحکم و صحیح انجام دهد      

       مقام معظم رهبری حضرت آیه الله خامنه

 

اینجانب سید حسین موسوی فرزند میرشعبان متولد 1327 ازاعضا شورایاری محله شش ابوذر شهرداری ناحیه 3 منطقه 14 بنده افتخار چهاردوره خدمت دراین شورا را دارم دو دوره بعنوان دبیر و دودور بعنوان جانشین و دراین مدت سعی کردم با تمام توان با تمام همکاران خوبم در شورا صادقانه خدمت کنم امیدوارم قبول درگاه حق تعالی و مردم شریف و قدر شناس این محل قرار گیرد . در باره تاریخچه محله 6 ابوذر ناحیه 3 منطقه 14 خدمت شما عزیزان عرض کنم محله ابوذر یکی ازمحلات منطقه 14 شهرداری تهران می باشد.در قدیم قسمت شرقی این محله بویژه از چهار راه کوکا کولا به طرف جنوب شرقی را زمین های وسیع بایری تشکیل می داده که از باغ سلیمانیه تا انتهای خاوران، سه راه افسریه و بلوار ابوذر را شامل می شده است. این زمینهای وسیع در زمان قاجاریه به وثوق الدوله واگذار شده بود. در اواخر دهه 1330 و اوایل دهه 1340 به تدریج به آقایان جنتی، طبری، محرابیان و محمد صادق فروخته شد که پس از اخذ نقشه و بلوک بندی به مردم واگذار شد که بتدریج به شکل امروزی در آمد.در حال حاضر محدوده این محله از شمال به خیابانهای شهید رصاف و آخوندی، از شرق به بزرگراه بسیج، از غرب به خیابانهای نبرد و از جنوب خیابان شهرابی می باشد.مساجد ائمه اطهار، حضرت رقیه (س)، حضرت صاحب الزمان (عج)، مسجد فاطمه الزهرا(س)، مسجد انقلاب اسلامی ومسجدتن آل عبا و جعفری مراکز مذهبی این محله را تشکیل می دهند. و بوستان ائمه اطهار نیز از مراکز تفریحی این محله است.تعداد شهدای محله 200 نفر می باشد که در دوران دفاع مقدس به فیض عظمای شهادت نایل آمده اند.از جمله افتخارات این محله حضور خانواده شهیدان افراسیابی است که با تقدیم 5 شهید به انقلاب اسلامی نهایت ایثار در راه آرمانهای امام خمینی (ره) را به اجرا گذاشته اند. . البته تعداد 8 باب نیز تکیه و حسینیه وجود دارد. مرکز تفریحی اینجا بوستان ائمه اطهار می باشد . این محله به لجاظ شهدا رتبه اول را دارد و تعداد 200 نفر شهید ثیت شده در بنیاد شهید ارمغان این محله به انقلاب اسلامی ایران و دفاع مقدس است از جمله افتخارات این شهیدان خانواده شهیدان بزرگوار افراسیابی است. که باتقدیم 5 شهید و دریافت نشان ایثار نهایت ایقار در راه آرمان های مقدس بنیانگذار جمهوری اسلامی را می رساند. اسامی قبلی خیابان های این محله نیز به شرح زیر است که نشان توجه ویژه رژیم طاغوت به این محله بوده است: . بیست متری ائمه اطهار قبلا بیست متری شهناز بوده ، بلوار ابوذر بلوار رضا پهلوی، خیابان شهید کریمشاهیان خ همایون پسرشاه بوده خیابان برادران شهید افراسیابی خ نهم آبان تولد پسر شاه بوده. خ ÷رستار خ 25 شهریور بوده خ صاحب الزمان خ فرحناز بوده است. خ نبرد قبلا خ کوکاکولا بوده است و بعدا به خیابان شاه اسمعیل هم تغییر کرده بود. حوادث مهم این منطقه شکل گیری اولیه انقلاب اسلامی دراین منطقه بوده زیرا اولین بار محدوده 25 ساله اعلام شد و همه این محله خارج از محدوده تعین گردید و اهالی به لحاظ رفاهی آب و برق وامکانات مورد محرومیت وفشار قرار گرفتند و خیزش و هسته های انقلابی تشکیل گردید البته گروههای دیگری دراین منطقه خانه های تیمی داشتند ولی بیشتر هسته ها مذهبی بودند و وجود 7 مسجد دراین محله کوچک و 8 حسینیه نشان این حرکت ها بود . در میدان 13 آبان فعلی نهم آبان سابق در سال 1352 سید عزیزالله حسینی هنگام چهارشنبه سوری با زرنیخ ومواد آتش زای دیگر دچار انفجار شد و بدن تکه پاره شده اش در اطراف میدان پخش گردید که در روحیه محله تاثیر زیادس داشت و روزنامه ها گزارش مفصلی از آن نوشتند..امیر پرویز پویان نیز دراین میدان مورد اصابت تیر ساواکی ها قرار گرفت و خون سرش به دیوار پاشیده شد که مدتها شعر خون عزیران را به دیوار در صدا وسیما بیاد او خوانده می شد. هسته های اولیه انقلاب در خانواده شهیدان سلمان ماهینی شکل گرفت و این برادران جزو اولین شهدای جنگ تحمیلی بودند.

مساحت محله ابوذر 112800متر مربع اسن جمعیت این محله 42153نفر که شامل 10538 خانوار که تعداد 20710نفر آن زن و21443نفر مرد میباشد اتباع بیگانه ساکن دراین محله 500 نفر و اقلیت مذهبی نیز 150نفر می باشد. 90درصد جمعیت را باسوادان تشکیل می دهند وفقط 10 در صد بیسواد هستند. میانگین سنی زنان 18 تا 25 سال و مردان نیز 18 تا 25 است . 4909نفر دانشجو هستند و میانگین درامد خانوار ماهانه 3000000ریال است . تعداد واحد های مسکونی 13219میانگین مساحت 55متر و ارزش میانگین هرمتر مربع 12000000ریال تعداد واحد های اداری 6 عدد میانگین متراژ واحد های اداری 100متر و ارزش آن 20میلیون ریال می باشد . میانگین فضای سبز 1500متر مساخت کل فضای سبز 123000متر یک میدان اصلی 13 آبان 7 فقره خیابان اصلی : 18متری پرستار 20متری کریمشاهیان   20متری نبرد 20متری افراسیابی 20متری صاحب الزمان وائمه اطهار و 22متری ابوذر علاوه بر 8 مسجد و7 باب حسینیه یک باب نیز اماکن زیارتی چهل تن وجود دارد که جمعا 16 باب می شود. حانه سلامت یک باب مراکز خرید 4 باب مهد کودک 16 فقره


تاریخ : یکشنبه 90/2/11 | 7:14 عصر | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر

 

حضرت ایه الله ابراهیمی رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در کلاس اخلاق بسیجیان منطقه 14 تهران گفت : این سونامی اسلامی تازه شروع شده و بنیان همه ظلم ها را برخواهد کند واز بین خواهد برد بنر مذهبی شهادت حضرت فاطمه زهرا سلا الله علیها هیئت گرافیک fatemeh zahra 

به گزارش ماهین نیوز وی که وی که به مناسبت ایام فاطمیه در جمع بسیجیان منطقه 14 تهران در مسجد امام حسن مجتبی سخن رانی میکرد گفت بزودی در کنفرانس غیرمتعهد ها وزیر خارجه ایران و مصر بایکدیگر ملاقات و روابط ایران و مصر از سرگفته خواهد شد وی همچنین گفت که راس الحسین ع در مصر است و مردم فاطمی مصر با اهدا هدایایی به حاکم سوریه آن را از شام به قاهره منتقل کرده و همگی مردم مصر فاطمی و دوستدار اهل بیت هستند و دانشگاه الازهر راهم به یا زهرا مرضیه در زمان حکومت فاطمیون در مصر ساخته اند..دراین جلسه فرمانده بسیجیان ناحیه شهید محلاتی دکتر جعفر نژاد و جمعی از روحانیون بویژه حجه الاسلام قربانی عضو جامعه روحانیت و مسئول دفتر سوالات شرعی حضور داشتند.


تاریخ : یکشنبه 90/2/11 | 7:5 عصر | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر
اخبار قدیمی‌تر >>