تماس با ما آبان 1386 - پایگاه خبری ماهین نیوز
سفارش تبلیغ
صبا

 

In The Name of God

 

 

Dear Guests, Ladies and Gentlemen,

 

We felicitate holding the first summit of ECO member states" National Libraries, as and auspicious move to re-familiarize and expand the region"s culture and civilization.

 

Herewith, I do commend sincerely valuable attempts of those, who have been involved or attended the current event.

 

ECO member states, apart from geographical borders, political and economic systems, own common culture, thanks to their achievements and historical heritage, gained throughout thousands of years. A culture to which human being"s current progress in different scientific and industrial spheres are indebted. Such common culture is entitled to vast potentials to link various nations, and produce a new opportunity to develop ECO region in different areas and assume its remarkable role to breathe new life into human civilizations across the Globe. Looking upon such an ive, scientific, cultural centers, particularly National Libraries as scientific and cultural memories of the nations have a great role to play.

 

In the bed of time, and through experiencing good and bad events, they succeeded to maintain precious scientific and cultural heritage of their nations and provide a chance for the next generations to have access to them. New situation in the World and National, regional interests of the ECO states require that National Libraries to get together and collaborate in different areas of documentation or librarianship in order to provide with an opportunity for the researchers to utilize current cultural treasures.

 

The Islamic Republic of Iran wishes to see tight link between hearts and minds of the ECO member states to revive their enormous role in revolutionizing their civilizations.

 

 

Mahmoud Ahmadinejad

President of the Islamic Republic of Iran

 


تاریخ : دوشنبه 86/8/28 | 11:23 صبح | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر

متن پیام رئیس جمهور

روسای محترم کتابخانه های ملی کشورهای عضوسازمان همکاری اقتصادی ( اکو )

میهمانان عزیز جمهوری اسلامی ایران

خانم ها آقایان   

برگزاری نخستین اجلاس رؤسای کتابخانه های ملی کشورهای عضو همکاری اقتصادی ( اکو ) را به عنوان اقدامی مبارک در بازشناسی فرهنگ و تمدن این منطقه و راه های گسترش آن تبریک می گویم و از تلاش های ارزنده دست اندرکاران برگزاری و شرکت کنندگان در این اجلاس صمیمانه سپاسگزاری می کنم.

کشورهای عضو اکو، جدای از مرزهای جغرافیایی و نظام هایث سیاسی و اقتصادی ، دارای فرهنگ مشترکی هستند که دستآورد و میراث تاریخ چندین هزار ساله آنهاست. فرهنگی که پیشرفت امروز بشریت در عرصه های نخالف علمی و صنعتی ریشه در اعماق آن دارد. همین فرعهنگ مشترک، ظرفیت دارد که با پیوند عمیق بین ملت ها، فرصتی جدید را برای توسعه همه جانبه منطقه اکو و بازآفرینی نقش تمدن ساز خویش در عرصه جهانی به وجود آورد. در این راستا مراکز علمی و فرهنگی به ویژه کتابخانه های ملی به عنوان حافظه علمی و فرهنگی ملت ها نقش ویژه و ممتازی دارند. آنها توانسته اند در طول تاریخ با گذر از رخدادهای تلخ و شیرین کشورشان میراث ارزشمند علمی و فرهنگی ملت خود را حفظ کنند و در امتداد خط پیشرفت در اختیار نسل های جدید قرار دهند. شرایط جدید جهانی و اقتضائات ملی و منطقه ای ایجاب می کند، کتابخانه های ملی کشورهای عضو اکو دست در دست هم دهند تا با همکاری در زمینه های مختلف کتابداری فرصا یهره برداری پژوهشگران از میراث موجود در گنجینه های یکدیگر را ایجاد کنند.

امیدوارم برگزاری این اجلاس موجب پیوند هر چه محکم تر قلوب و اندیشه های ملت های عضو اکو در راه احیای نقش تمدن ساز این منطقه شود.

 

محمود احمدی نژاد

رئیس جمهوری اسلامی ایران   


تاریخ : دوشنبه 86/8/28 | 11:21 صبح | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر

 فیلمهای کوتاه باید در صدا وسیما جا بیافتد!

سالها زحمت کشیدیم تا صدا وسیما را قانع کنیم فیلمهای ایرانی هم از صدا وسیما قابل پخش هستند حالا همین حرکت را از نو باید آغاز کنیم برای فیلمهای کوتاه وتئاتر زیرا صدا وسیما بعلت بافت خود محوری غالبا سالها بدور از فرهنگ مردمی است وانتقادهای گزنده هم انرا نمیگزد فقط فشار از بالا میتواند کمی انرا راست کند!  تحلیل ماهین نیوز

سیگار در فیلم کوتاه تبلیغ میشد!

هیات داوران «پایگاه خبری فیلم کوتاه» متشکل از مهناز افضلی، محمد شیروانی و رضا بهرامى‌نژاد برگزیدگان خود را در سه بخش «مستند»، «داستانی» و «انیمیشن» بیست‌وچهارمین جشنواره فیلم کوتاه تهران به شرح زیر معرفی کردند.
محمد شیروانی به نمایندگی از هیات داوران پایگاه در مراسم اختتامیه جایزه بهترین فیلم کوتاه داستانی متشکل از لوح تقدیر «پایگاه خبری فیلم کوتاه»، یک‌سال عضویت در بخش «فیلم‌ها» و یک سکه بهار آزادی را به در آستانه ساخته علی بیات اهدا کرد.
بیات هنگام دریافت جایزه‌اش گفت: تشکر می‌کنم از محمد شیروانی که راهنما و استاد من بودند. از اساتیدم در قم و از تمام کسانی که راهنمایی‌ام کردند.
لوح تقدیر «پایگاه خبری فیلم کوتاه»، یک‌سال عضویت در بخش «فیلم‌ها» و یک سکه بهار آزادی بهترین مستند اهدا شد به سیانوزه ساخته رخساره قائم‌مقامی.
لوح تقدیر «پایگاه خبری فیلم کوتاه»، یک‌سال عضویت در بخش «فیلم‌ها» و یک سکه بهار آزادی بهترین انیمیشن به گرسنگی کشیدن در شکم نهنگ ساخته مهدی زرین‌قلمی رسید.
همچنین در این بخش هیات داوران از سازنده موسیقی انیمیشن مرغ آزاد تقدیر کردند.
جایزه ویژه هیات داوران شامل لوح تقدیر «پایگاه خبری فیلم کوتاه» و یک سکه بهار آزادی برای مجموعه تصویربرداری به عباس فتحی‌‌اشکانی اهدا شد.
اشکانی پس از دریافت این جایزه گفت: این جایزه را تقدیم می‌کنم به تمام فیلم‌بردارهایی که در بخش نگاه ملی و سینمای جوان بودند و هیج وقت از آن‌ها تقدیر نشده است.
گفتنی است مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سکه‌های جوایز «پایگاه خبری فیلم کوتاه» را تقبل کرده است


تاریخ : دوشنبه 86/8/28 | 10:11 صبح | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر

جشنواره آب ورسانه بار دیگر مار ایاد مافیای مطبوعاتی وزنجیره انداخت وبا دیدن نام فرقانی درسر لیست داوران فهمیدیم که حتی از یک جرعه آب هم نمیگذرند! امپریالیزم خبری ایران به رهبری ایشان باهدف اباحه گری وانتقادات بی منطق  وهجوم سلفی گری است  تحلیل ماهین نیوز!

همچنین به گزارش روز یکشنبه خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، نخستین جشنواره آب و رسانه با حضور مدیر عاملان، معاونین و تنی چند از مسوولان شرکت آب و فاضلاب استان تهران برگزار شد و طی آن از فرهیختگان مطبوعات و رسانه ها تقدیر به عمل آمد.
داوود ملایی، مدیر عامل آبفای استان تهران ضمن تشکر از تمامی رسانه ها برای شرکت در این جشنواره گفت: تردیدی نیست که در دنیای امروز رسانه های گروهی از جایگاهی والا، غیر قابل انکار و تاثیرگذار بر افکار عمومی برخوردارند و با اطلاع رسانی به مردم در رشد و توسعه جوامع نقش بسزایی بر عهده دارند.
وی تصریح کرد: بررسی های انجام شده روند فزاینده نیازهای آبی و افزایش تقاضا بر ظرفیت منابع آب قابل استحصال را نشان می دهد.
وی با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی و کنترل مصارف آب اذعان داشت: با توجه به معیارهای اجتماعی، اقتصادی و فنی برای دستیابی به تعادل بین منابع محدود آب و مصرف، نقش برنامه ریزی بیش از پیش مشخص می شود.
ملایی ضمن اینکه تمام تلاش مسوولین را در جهت افزایش ضریب امنیت آبی دانست، گفت: در شرکت های آب و فاضلاب که مسوول پاسخگویی به زیربنایی ترین نیاز شهروندان هستند توجه به فرهنگ عمومی و نگرش مردم به مقوله آب، نقش تعیین کننده ای در برقراری تعاملات مثبت با مشترکین دارد.
وی وظیفه خطیر فرهنگ سازی در مقوله آب را بر عهده رسانه ها دانست و تصریح کرد: رسانه های گروهی باید با ایفای نقش سازنده خود در اطلاع رسانی به آحاد جامعه و انعکاس دیدگاه های مردم نسبت به خدمات شرکت های آب و فاضلاب، کوشا باشند.
مدیرعامل آبفای استان تهران با تاکید بر اهمیت رسانه ها اعلام کرد: جایگاه رسانه ها در روان سازی جریان اطلاعات و آگاه سازی افکار عمومی بر کسی پوشیده نیست.
وی اظهار داشت: موضوع آب به دلیل نقش مهم، زیربنایی و تعیین کننده ای که در زندگی انسان ها دارد از اولویت بالایی برخوردار است و جا دارد که رسانه ها با نگاهی ویژه به این مقوله بنگرند.
ملایی اظهار داشت: در کنار آب، طرح های زیست محیطی فاضلاب و نقش جمع آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب شهرها در ارتقای سطح سلامت و رفاه شهروندان نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است و رسانه ها در این حوزه نیز با میدان وسیعی از ضرورت ها و نیازها مواجه هستند.
وی بیان کرد: این تلاش رسانه ها بود که شرکت آب و فاضلاب استان تهران را برآن داشت تا با برگزاری جشنواره ای با عنوان «آب و رسانه» از فعالان تجلیل به عمل آورد. برگزاری این جشنواره تلاشی برای ایجاد پیوند نزدیک تر و مستحکم تر با اهل رسانه است.
همچنین در این جشنواره احد جاودانی، مدیر روابط عمومی و دبیر جشنواره ضمن تشکر از تمامی دست اندرکاران گفت: شرکت آب و فاضلاب بنا دارد تا از همه ظرفیت ها در رابطه با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در استفاده بهینه آب و فاضلاب استفاده کند.
وی تصریح کرد: یکی از عرصه های اثرگذار در جامعه انسانی، حوزه رسانه است که کسی نمی تواند منکر خدمات آنان در زمینه های گوناگون باشد.
وی اذعان داشت: به همین دلیل طی یک فراخوان دو ساله از تیرماه 84 تا تیرماه 86 و بر اساس ایده های اصحاب رسانه ها، تصمیم گرفته شده تا از برگزیدگان تقدیر به عمل آید.
جاودانی افزود: در پی این برنامه ریزی، یک شورای سیاست گذاری با دعوت از اساتید مطبوعات و خبرگزاری ها برگزار شد و تبلیغاتی هم در این راستا صورت گرفت.
وی اظهار داشت: این کار از طریق فراخوانی که برای همه نشریات و خبرگزاری ها ارسال شده و استفاده از بریده جراید که در اختیار دستگاه های اجرایی آبفا قرار دارد، انجام شد.
دبیر جشنواره اذعان داشت: در این جشنواره در حدود 9 هزار اثر جمع شد که با هماهنگی اساتید حوزه در سه مرحله مورد بررسی و داوری قرار گرفته و آثار برگزیده انتخاب شدند.
در این میان در حیطه خبر، روزنامه خراسان، اطلاعات و ایران، سه برنده بودند و در قسمت گزارش توصیفی، از روزنامه جام جم، تهران امروز و قدس تقدیر به عمل آمد. در زمینه گزارش خبری از روزنامه پول، اعتماد ملی و شرق، در حیطه گزارش تحلیلی از رونامه اطلاعات، قدس و اعتماد، در قسمت سرمقاله و یادداشت از روزنامه اقتصاد پویا، در زمینه مقاله از مجله ساختمان شهر، روزنامه ایران و اطلاعات، در قسمت گفت و گو از روزنامه ایران و شرق و در حیطه ترجمه از اعتماد و همشهری، و سرانجام در قسمت شیوه مصرف بهینه از روزنامه قدس تقدیر به عمل آمد


تاریخ : دوشنبه 86/8/28 | 10:4 صبح | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر

 ملی یعنی خصوصی!  نه تین المللی  ملی یعنی غیر اسلامی  وملی یعنی غیر جمهوری ! این سه معنایی است که فعلا از ملی میشود! البته ماد صدد تشکیل حزب ملی ایران هستیم تا این مفاهیم را معکوس نماییم ولی تا آنموقع باید کلمه ملی در تمام ارمها حذف شود زیرا ما جمهوری اسلامی هستیم وصاحب حکومت جهانی وملی مخالف هرسه اینهاست! ماهین نیوز!

اجلاس کتابخانه ای اکو:

نشست خبری نخستین اجلاس رؤسای کتابخانه های ملی کشورهای عضو اکو ، صبح امروز با حضور علی اکبر اشعری مشاور فرهنگی رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
مشاور فرهنگی رئیس جمهور در سخنانی با اشاره به اقدامات صورت گرفته توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی  در سطوح ملی و بین المللی، گفت: ما در کنار تلاشهایی که برای ارتقای محتوایی و ورود بیشتر منابع به کتابخانه ملی انجام می دهیم، اقداماتی نیز در خارج از کشور و در راستای همکاری با کشورهای دیگر انجام می دهیم که امضای تفاهم نامه با روسای کتابخانه های ملی برخی کشورها و خرید منابع و نسخ خطی ایرانی از جمله آنهاست.
رئیس کمیته ملی حافظه جهانی همچنین ؛ ایجاد مرکزی دیجیتالی برای حافظه جهانی را ضروری دانست و اضافه کرد: با ایجاد یک حافظه جهانی دیجیتال از طریق کتابخانه ملی ؛ همه مؤسسه ها و پژوهشگاه هایی که در این زمینه فعالیت می کنند می توانند منابعشان را برای استفاده در اختیار پژوهشگران قرار دهند. ما در کتابخانه ملی بخشی از این کار را انجام داده ایم و کتب نادر، نشریات دوران قاجار و پهلوی را به صورت دیجیتالی درآورده ایم و این کار ادامه خواهد داشت.
اشعری از امضای موافقت نامه همکاری با کتابخانه ملی فرانسه در آینده نزدیک خبر داد و افزود :با آرشیوها و کتابخانه های ملی کشورهای مختلف در دوره جدید موافقت نامه های همکاری امضا نموده ایم که گسترش این  تفاهم نامه ها  از دیگر اقدامات سازمان خواهد بود .
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در ادامه با اشاره به پیشنهاد ایران برای تشکیل اتحادیه و یا تشکلی از کتابخانه های ملی 10 کشور عضو اکو خاطرنشان کرد: با همکاری موسسه فرهنگی اکو و حضور روسای کتابخانه های ملی کشورهای عضو، قصد داریم اتحادیه ای تاسیس کنیم که با توجه به اشتراکات فرهنگی این کشورها، نسبت به آینده این کار امیدواریم.
وی به اهداف چنین اتحادیه ای اشاره کرد و افزود: نخستین هدف ما ایجاد کتابخانه ای مشترک و مجازی است؛ به صورتی که پژوهشگران این کشورها به راحتی به منابع دسترسی داشته باشند. دومین هدفمان سروسامان دادن به وضعیت فهرست نویسی و کمک به این کشورهاست که در این راستا و در صورت لزوم، کارشناسان مان را به این کشورها اعزام خواهیم کرد. هدف بعدی از این همکاریها، آموزش مشترک و برگزاری دوره های تحصیلی است که در این راستا در ترمهای بعدی آموزشی که در کتابخانه ملی برگزار می شود، دانشجویانی را از این کشورها خواهیم پذیرفت.
اشعری ضمن اشاره به حمایت یونسکو  از تشکیل  این اتحادیه گفت: در سفر اخیری که به فرانسه داشتم موضوع را با دبیرکل یونسکو در میان گذاشتیم که او از این کار استقبال کرد .
اشعری همچنین افزود : اجلاس رؤسای کتابخانه های ملی کشورهای عضو اکو با پیام رئیس جمهور آغاز خواهد شد
لازم به ذکر است نخستین اجلاس دو روزه رؤسای کتابخانه های ملی کشورهای عضو اکو در تاریخ 28 و 29 آبان ماه در کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود


تاریخ : دوشنبه 86/8/28 | 9:52 صبح | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر

 نمایشگاه دستاوردهای آی تی در زمینه میراث فرهنگی وگردشگری وصنایع دستی

به گزارش خبر نگار ماهین نیوز  نمایشگاه دستاوردهای آی تی در زمینه میراث فرهنگی وگردشگری وصنایع دستی در محل نمایشگاههای مطبوعات یعنی کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان برقرار میباشد وبازدید آن برای عموم آزاد میباشد

همچنین به  گزارش میراث آریا ( CHTN)، "حمید بقایی" قائم مقام سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری با بیان این مطلب در نخستین همایش کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در حفظ و احیای هنرهای سنتی و صنایع دستی گفت: می‌توان با ایجاد بانک اطلاعاتی در حوزه آموزش صنایع دستی بسیاری از پروژه‌ها را سامان بخشید.

وی با بیان اینکه باید ابتدا نحوه ورود
IT به صنایع دستی را تعریف کرد، افزود:در حوزه صنایع دستی آموزش الکترونیک و بازاریابی می تواند کمک فراوانی به این حوزه کند.

بقایی تصریح کرد: برگزاری کلاس‌های دائمی صنایع دستی برای ما مشکل است و اگر بتوان تلفیقی از آموزش حضوری و مجازی را برگزارکرد با استفاده از نرم افزارهایی که قابلیت انجام این کار را داشته باشد می‌توان به این مهم دست یافت.

وی تأکید کرد:اینترنت را در آموزش الکترونیک جدی نمی بینم زیرا این موضوع را در شهرداری نیز تجربه کرده‌ام .چنانچه در موضوع
OFF LINE بیشتر نتیجه گرفته‌ایم .

قائم مقام سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری خاطرنشان کرد:اگر بتوان آموزش صنایع دستی را از طریق لوح فشرده و حضوری اجرایی کرد به مرور زمان در آموزش صنایع دستی قدم بزرگی برداشته‌ایم .

به گفته بقایی حضور نمایشی در اینترنت برای اجرای برنامه‌ها کارساز نیست و یکی از ضعف‌های ما نیز استفاده از سیستم‌های سخت افزاری دنیاست که چندی دیگر وارد بازار ایران خواهد شد.

وی تصریح کرد: باید مخاطب را درنظرگرفت و براساس آن برنامه ریزی کرد. ضمن آنکه به طورکلی باید کاربردی‌تر به این موضوع نگاه کرد.

بقایی با اشاره به این موضوع که آموزش الکترونیک را در صنایع دستی جدی بگیرید چون با آن آموزش صنایع دستی منطق می یابد، خاطرنشان کرد:یکی از بحران‌های اجتماعی بزرگ صنایع دستی این است که معمولا افراد برای سرگرمی به دنبال اشتغال دراین حوزه هستند .در مورد فروش نیز هرچه کاتالوگ و بورشور ارائه شود فایده ای ندارد ولی استفاده از
ITبرای معرفی اقلام ،تولیدات و تبادل اطلاعات می تواند مفید باشد.

قائم مقام سازمان میراث فرهنگی به این موضوع که سایتی برای بازاریابی و فروش صنایع دستی وجود نداشته است اشاره کرد و گفت: اگر پورتالی طراحی شود که به تولیدکنندگان خدمات ارائه دهد می‌تواند برای صنایع دستی موثر باشد.

وی تصریح کرد:لزومی ندارد دراین خصوص تک‌تک افراد اقدام به ایجاد سایت کنند بلکه سیستم‌های دولتی می‌توانند بستر ایجاد پورتال و سایت صنایع دستی را فراهم کرده و ادامه کار را به تولید کننده واگذار کنند.

بقایی ادامه داد :در تمامی حوزه‌ها حتی در حوزه کاوش و مرمت باید مردم را وارد کرد؛ چه درحال حاضر تعداد زیادی فارغ التحصیل در رشته باستان شناسی درکل کشور وجود دارد که سازمان میراث فرهنگی‌، صنایع دستی و گردشگری نمی‌تواند برای همه این افراد اشتغال ایجاد کند درحالی که این افراد در شرکت‌ها و مؤسسات غیر دولتی می‌تواند فعال شود واین سازمان به جای هیأت کاوش ،هیأت ناظرداشته باشد.

وی تصریح کرد: باید به سمتی حرکت کنیم که کارها را به مردم واگذار کنیم و این تنها راه نجات سه حوزه میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری است.

بقایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به بودجه سال 1387 اشاره کرد و گفت: دربودجه سال 1387 سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری نباید سایت ایجاد کند بلکه به سمت اجرایی شدن برود. باید به تشکیل موسسات مردمی کمک کرد و ما در این میان نقش ناظر داشته باشیم.

بقایی با تأکید بر اینکه تکنولوژی قوی‌ترین اهرم بازاریابی است افزود: باید از نقش فرهنگی، اقتصادی و در عین حال حفظ هویت ملی شناخت کاملی بدست آوریم.

وی ادامه داد: بازار محصولات
ICT یکی از پررونق‌ترین بازارهای جهان است.

به گفته قائم‌ مقام سازمان میراث فرهنگی در بخش آموزش، توسعه و ترویج نیازمند تعریف مشخصی از این حوزه هستیم که امروزه با استفاده از
IT می‌توان به راحتی با استفاده از لوح‌های فشرده به این مهم دست یابیم.

وی تأکید کرد: با استفاده از نوع‌آوری‌هایی که
ICT فراهم کرده می‌توان در راستای توسعه اقتصاد صنایع‌دستی در حوزه بازاریابی بسیار مؤثر عمل کرد.همچنین از طریق لوح‌های فشرده می‌توان زمینه‌های آموزش صنایع‌دستی را با بکارگیری ICT فراهم کرد

تاریخ : دوشنبه 86/8/28 | 9:41 صبح | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر
استاد گرامی جناب آقای سید احمد حسینی ماهینی
ضایعه درگذشت پدر گرامیتان را صمیمانه تسلیت عرض نموده از درگاه خداوند منان برای آن مرحوم طلب آمرزش و برای جنابعالی و سایر بازماندگان آرزوی صبر و شکیبایی مسالت می نماییم.

رضا رنجکش و پرسنل هفته نامه ماهین (نور
تاریخ : دوشنبه 86/8/28 | 9:34 صبح | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر

دیپلماسی وطرح‌های عمرانی

دیپلماسی در ظاهر یک نرم افزار فکری است که توسط سیاستمداران درجه یک هر کشوری تولید می‌شود، اما این نرم افزار هم در ابتدا به یک سخت افزار نیاز دارد تا مکان وموقعیت خود را مطرح نماید وهم نهایتاً به سخت افزار منتهی می‌شود که اینها همه مربوط می‌شود به عالم مادی وتولیدات وپروژه‌های اجتماعی و طرح‌های عمرانی. مثلاً ما می‌دانیم که بهترین ساختمان‌ها با بهترین تجهیزات باید در اختیار دیپلمات‌ها باشد زیرا دیپلمات در واقع آیینه تمام نمای یک کشور در تمام ابعاد آن در کشور دیگر است و هرگونه هزینه در این خصوص، یک سرمایه‌گذاری بسیار لازم و ضروری بحساب می‌آید. البته ادیان الهی با طرح مسأله تقوا خواسته‌اند از شدت این چشم و هم چشمی‌ها بکاهند ولی فقط در دوران‌های کوتاهی سفرایی مانند سلمان فارسی پیدا شده‌اند. می‌گویند مردم در دروازه‌ی شهر تیسفون (پایتختِ آن زمان ساسانی) ایستاده بودند و منتظر ورود نماینده حضرت علی«ع» به آنجا بودند. ناگهان دیدند پیرمردی به سمت آنها می‌آید. از او سؤال کردند تو که در این مسیر می‌آمدی، آیا به سفیر کبیر حضرت علی«ع» برخورد نکردی؟ ما منتظر او هستیم و همه تجهیزات خود را آماده کرده و اکنون دست به سینه‌ایم تا ایشان را استقبال کنیم. پیرمرد با کمال تواضع گفت: آن شخص من هستم. من سلمان فارسی هستم و حضرت مرا به نمایندگی به تیسفون فرستاده است و من از شما می‌خواهم هیچ‌گونه مراسمی برگزار نکنید و هزینه‌های آن را به فقرا بدهید و دست به سینه هم حتی نایستید..

کدام سفیری اینطور است؟ و اگر هم باشد چه کسی او را تحویل می‌گیرد؟ مردم علی‌رغم این‌که مدافع ساده زیستی مسؤولان هستند ولی به‌موقع لازم، آن را درک نمی‌کنند و بزرگ‌ترین مشوق مسؤولان به اسراف وتبذیر می‌شوند. آنها می‌گویند کسی که  ساده زندگی می‌کند و پولی ندارد که خرج خود کند، چگونه می‌تواند به مردم برسد؟ و لذا همه‌ی مسؤولین که در ابتدا شعار ساده زیستی می‌دهند، در اثر همین برخوردهای مردمی ناچار می‌شوند به تجمل روی آورند. البته سلمان فارسی تا پایان مأموریت خود دست از ساده زیستی برنداشت اما هرگز این ساده زیستی به دوران معاویه نرسید. یعنی آنها خوش درخشیدند ولی دولت مستعجل بودند و لذا در زمان معاویه ما شاهدیم مردم چگونه به سیم و زر و ساختمان‌های زیبا ولع نشان می‌دادند که حتی امام حسن مجتبی«ع» و امام حسین«ع» را به همین خاطر تنها گذاشتند زیرا کیسه‌های طلا و نقره بود که شبانه به خانه‌های فرماندهان سپاه سرازیر می‌شد و آنان گروه گروه سربازان خود را از لشگرگاه بیرون کشیده و به معاویه ملحق می‌شدند. معاویه نیز کاخ سبز خود را در شام به سبک پادشاهان ایران و روم ساخت و دوباره به تجملات روی آورد تا جایی‌که یزید در حالت مستی شعری می‌خواند و می‌گفت هاشمی‌ها با دین بازی کردند و در واقع نه خدایی هست نه آخرتی. آنها همه چیز را از خودشان ساختند تا برمردم حکم فرما شوند..

سفارتخانه‌ها، نمونه‌ی طرح‌های عمرانی

هرکشوری سعی دارد بهترین نمونه معماری و ساختمان سازی و طرح‌های عمرانی خود را در مقابل چشم دشمنان و دوستان خود در سفارتخانه‌های خود ایجاد کند لذا انتخاب محل رزیدنس یا محل مراجعات مردمی، حتی از لحاظ خیابان‌ها و کوچه‌ها و دو نبشه بودن یا در گوشه بودن؛ در معرض دید بودن یا منزوی بودن؛ همه و همه در هنگام خرید یا ساخت آن مورد توجه قرار می‌گیرد. مثلاً مردم چگونه از طرح ساختمانی رومی‌ها اطلاع پیدا می‌کنند؟ بدیهی است برای همه این امکان وجود ندارد که به روم سفر کنند و اگر هم بتوانند سفر کنند آیا  فرصت کافی خواهند داشت تا نمونه برداری کنند و آیا اطلاعات کافی به آنها  داده خواهد شد؟ بدیهی است که همه‌ی اینها مشکل است اما راه ساده‌ترِ آن، تماس با سفارتخانه مربوطه و دعوت از هنرمندان و معماران آنهاست. در این صورت بسیاری از مشکلات حل خواهد شد و چه بسا تمام امکانات و اطلاعات فنی حتی به صورت رایگان در اختیار قرار گیرد چرا که کشور میهمان تلاش دارد تا به این وسیله در میان آحاد ملتِ میزبان نفوذ کند تا بعدها بتواند در اجرای سیاست‌های مهم کشورش از آنها بهره ببرد.

یکی از این بهره‌ها انجام قراردادهای سنگین بعدی است، یعنی چنانچه مردم یک کشور دیگر به طرح‌های ساختمانی آنان علاقمند شوند، این به معنی بازار کار جدید، بازار مصرف جدید و بازار سرمایه‌گذاری جدید است و معمولاً چنین اتفاقی می‌افتد، چرا که مردم هر کشوری دنبال تنوع هستند و چنانچه بتوانند از معماری‌های گوناگون و حتی تلفیقی استفاده کنند، به عنوان روشنفکرانِ زمان خود معروف می‌شوند. در همین راستا ماشاهد رشد معماری کشورهای توسعه یافته در کشورهای درحال توسعه هستیم و حتی به عبارتی می‌توانیم توسعه یافتگی را در استفاده از همین طرح‌های ساختمانی و معماری تعریف کنیم. مثلاً در ایران اگر کسی با کاه‌گل سنتی، خانه‌ی خود را بسازد، هیچکس او را فردی مترقی نمی‌داند اما اگر او لوازم مورد نیاز ساخت خانه را از سنگ و آجر و آهن و سیمان از ایتالیا وارد کند یا از فرانسه بیاورد یا آلمان، او یک فرد متشخص است. درست بر عکسِ گذشته که در قرون وسطی اروپاییان چنین احساسی داشتند وسعی در تقلید از معماری ساسانی یا صفوی ویا حتی اسلامی بودند. بسیاری از کلیساها با گل بوته‌های ایرانی و به سبک گنبد و بارگاه ساخته شدند این در حالیست که معروف‌ترین مساجد ایرانی در دهه‌ی پنجاه در تهران به سبک کلیساها ساخته شدند! و ورود صندلی به مساجد از همان زمان‌ها آغاز شد و همه‌ی اینها نشان می‌دهد که تا چه اندازه طرح‌های عمرانی در فرهنگ‌سازی و روند تسهیل روابط دیپلماتیک مؤثر است تا جایی‌که می‌توان گفت سرعت در طرح‌های عمرانی یک کشور، در کشور دیگر نشان مهمی از پذیرش فرهنگی یا انفعال در مقابل دیپلماسی است زیرا اگر این انفعال وجود نداشته باشد، هر کشوری می‌تواند با جایگزین کردن موارد مشابه از تشدید نفوذ فرهنگی و اقتصادی و اجرای طرح‌های عمرانی توسط یک کشور خاص جلوگیری کند.

کنسولگری‌ها عامل تداخل فرهنگی

مردم هر کشوری آداب و رسوم وفرهنگ خاص خود را دارند  اما در وابستگی به فرهنگ خود معمولاً نسبت‌های متفاوتی دارند. برخی بسیار متعصب و برخی بسیار لاقید هستند و این دوگروه باحرکت‌های جهانی تغییر نسبت می‌دهند. مثلاً اگر جهان به فرهنگ آنها توجه نشان دهد، آنها نیز به فرهنگ خودی توجه و حتی تعصب نشان می‌دهند ولی اگر مردم دنیا به فرهنگ دیگری توجه کنند، اینها هم توجهشان کم می‌شود. در نمک آبرودِ مازندران منطقه‌ای وجود دارد که هر کشور با توجه به فرهنگ خود یک مجتمع یا چند واحد مسکونی در کنار مجتمع یا واحدهای مسکونی دیگر کشورها ساخته است. هرکس به آنجا رفته باشد با گونه‌های معماری چینی، روسی، اروپایی و امریکایی روبرو می‌شود و این مسأله، دست او را در انتخاب نوع ساختمان آزاد می‌گذارد ولی معمولاً مردم با گرایش‌های مسلط جهانی سبکی را انتخاب می‌کنند که معروف‌تر باشد و لذا نکات فنی و ایمنی و... همیشه در درجه دوم اهمیت است. سازه‌های روسی به دلایل آب و هوایی، دارای زمختی هستند. در حالی‌که سازه‌های ژاپنی بسیار ظریف هستند و این امر حتی در تولید خودرو و وسایل دیگر هم دیده می‌شود. اما کسی به این امر توجه نمی‌کند و انتخاب خود را بر آن پایه قرار نمی‌دهد. شاید بیشتر از مسایل فنی، مسایل ایدیولوژیکی و فرهنگی مطرح باشد مثلاً انتخاب نوعِ روسی در گذشته که اتحاد جماهیر شوروی کمونیستی وجود داشت یک نوع حمایت ایدیولوژیکی ومحبوبیتی داشت. یا ژاپنی و چینی گرچه از لحاظ ظاهری بسیار به هم نزدیک هستند ولی انتخاب بین آنها بستگی به سریال‌های تلویزیونی می‌تواند داشته باشد که خود یک خاستگاه فرهنگی است.

امروزه سازه‌های سنتی ایران در اصفهان و یزد و شیراز مورد توجه معماران و مشتریان آنها در سراسر جهان است و این نشان می‌دهد که فرهنگ ایرانی در حال بازیابی سوابق تاریخی خود است.  متأسفانه فرهنگ ایرانی با توجه به تبلیغات گسترده‌ی غرب زدگان در سال‌های اخیر از توجه به طرح‌های عمرانی خود بازماند تا جایی‌که همه شعار از فرق سر تا نوک انگشت فرنگی مآب شدن را می‌دادند. ولی در سال‌های اخیر همین امر به ضرر آنها شد چون وقتی فرنگی‌ها به سمت فرهنگ ایران آمدند آنها هم به تبع مجبور به اعتراف شدند!

وقتی فرانتز فانون، «دوزخیان زمین» را نوشت یا اگزیستانسیالیزم، بازگشت به طبیعت را مطرح کرد و بازگشت به خویش به عنوان یک تئوری روشنفکرانه اروپایی مطرح شد، فرنگی مآبان ودلدادگان فرنگ هم مانند طوطی آن را تکرار کردند ولی نمی‌دانستند این یعنی بازیابی فرهنگ و تمدن ایرانی! آن‌قدر این آش شور شد که حتی به زمان‌های هخامنشی وساسانیان هم بسنده نکردند و به پیش از آن رفتند و آثار معماری شهر سوخته را در سیستان پایه نهادند و از آنجا چشم مصنوعی پیداکردند تا ثابت کنند که طب ایرانیان حتی از طب امروزه هم پیشرفته‌تر بوده و شهرسازی و معماری را دنیا از ایران فراگرفته و البته این حرف، چندان غیر واقعی هم نبود.

منافع ملی در پروژه‌ها

در حالی‌که امارات از منابع مشترک گازی بیشترین برداشت را می‌کند و وزارت نفت به دلیل نقص فنی قادر به برداشت برابر نیست، دیپلماسی ایران نیز سکوت اختیار کرده و ازراه دیپلماتیک، مأخوذ به حیا شده و جلوی این کار را نمی‌گیرد! همینطور که جلوی کویت و عربستان را هم نمی‌گیرد! و کویت با استفاده از بسترهای زیر زمینی، منابع آبی زاگرس، حد فاصل دره‌های سنندج و سیرجان را می‌بلعد و عربستان با حفر بسترهای پایین دستی نفت ایران را برای خود می‌فروشد. اما همین نکته در دریای شمال یعنی خزر برعکس است. همسایه‌های شمالی حدس می‌زنند یا ایران را متهم می‌کنند که ممکن است برداشت بیشتری بکند. لذا ازراه دیپلماسی سران خزر و تحت عنوان رژیم حقوق دریای خزر باید مشخص شود و... اصلاً نمی‌گذارند برداشت شود و با این‌که امکانات فنی وزارت نفت بسیار بالاست ولی درِ چاه‌ها مهر و موم شده است! و مردم علمده  و نور باید نفت را و یا گازرا از مسجد سلیمان بیاورند. البته این امور وقتی به طور مستقیم از سخنگوی وزارت امور خارجه سؤال شد، دکتر سید محمد علی حسینی گفتند که درشمال کشور، سران خزر توافق کردند که همگی از برداشت از منابع مشترک تا تعیین تکلیف رژیم حقوقی خزر خودداری نمایند و در جنوب نیز از منابع مشترک به طور مساوی برداشت می‌شود و منابع غیرمشترک هم در اختیار خودشان است.

اما ما می‌دانیم که در شمال، جمهوری آذر بایجان به این تعهدات پایبند نیست و در جنوب هم امارات با طرح مالکیت برجزایر سه‌گانه سعی در فراموش نگهداشتن این امر دارد و این علاوه بر آن است که در رژیم حقوقی، هردو طرف یعنی شمال و جنوب حتی به اندازه‌ی زمان قبل از انقلاب هم حقوق ایران رعایت نمی‌شود! مثلاً دریای خزر در گذشته بین ایران و شوروی به صورت مناصفه تقسیم شده بود ولی اکنون آنها ادعا می‌کنند ایران فقط می‌تواند از یک پنجم  سواحل و امکانات ان استفاده کند و این است که دیپلماسی باید از این آزمایش موفق بیرون آید زیرا سالیان سال است که رعایت حسن همجواری باعث شده تا منافع ملی در تمامی مرزهای مشترک مورد هجوم قرار گیرد. در گذشته که ارتش منسجمی وجود نداشت و یک‌بار که در سال 1972 با حمله‌ی عراق، ایران مجبور به پذیرش قرار داد الجزایر شد و نفت شاه و دیگر پروژهای نفتی یا راکد شدند و یا طرف عراقی مخفیانه آن را به سود خود بهره‌برداری کرد و بار دیگر در قضیه خلیج فارس بحرین را از دست دادیم. در قضیه گرجستان و تفلیس و ارمنستان هم می‌بینیم با این‌که قرارداد بین ایران وروسیه صد ساله بوده وتمام شده ولی بازگشتی به مام میهن وجود ندارد و داستان فتحعلی شاه و موضوع افغانستان و هرات و حمله به جنوب وتشکیل حکومت‌های محلی در بلوچستان و کوچک سازی ایران هم که در تاریخ ضبط است و همه می‌خوانند.

مدرسه‌ی خارجیان

یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های عمرانی هر کشور بعد از کاخ‌ها و قصرها و سفارتخانه‌ها، مدرسه سازی در کشورهای دیگر است. مدرسه اروپایی‌ها در تهران یا مدرسه ایرانی‌ها در فرانسه و اروپا با هم تفاوت ماهوی دارند، یعنی از لحاظ معماری و طراحی ساختمانی و اداره و استخدامِ معلمان وکارکنان و حتی پذیرش دانش‌آموز یا دانشجو تقریباً در مقابل همدیگر هستند زیرا اروپا سعی دارد با تأسیس مدرسه‌ها و آموزش دانش‌آموزان ثابت کند که اروپا مطمئن است و ایرانی باید از او یاد بگیرد و برعکس، مدارس ایرانی در اروپا باید ثابت کنند که ایرانی متمدن‌تر است و اروپا باید از اینها یاد بگیرد  و حالا اگر عکس قضیه باشد یعنی هم مدرسه ایرانی‌ها در اروپا و هم مدرسه اروپایی‌ها در ایران، هر دو تبلیغ کنند یا طوری عمل کنند که مثل همدیگر باشند این فاجعه است. اگر هر دو مثلاً بگویند که اروپا متمدن‌تر است وبرای آموزش ایرانیان باید حق توحش بگیرند، آن‌وقت اساس تأسیس مدرسه و بودجه ریزی دولت و خرج بیت‌المال زیر سؤال می‌رود چرا که این کار را خود اروپاییان انجام می‌دهند و نیازی به بودجه دولت ایران نیست مگر این‌که قبول کنیم کاملاً تحت استعمار و استثمار اروپاییان قرار داریم و از خود اختیاری نداریم و این امر اهمیت تأسیس مدارس ایرانی در خارج و نقش آنان در ایجاد غرور ملی و معرفی تاریخ ایران دارد. نه تنها ایجاد مدارس لازم است بلکه همه طرح‌ها اعم از کلیسا و مسجد وکنیسه و یا کارخانجات از موارد مهم این رسالت دیپلماتیک است.

ساخت یک مدرسه در خارج یعنی ایجاد شغل برای ایرانیان و ایجاد یک فرصت برای سرمایه‌گذاران و یک موقعیت برای معلمان. ساخت یک کارخانه در خارج یعنی افزایش توانمندی‌های فنی و خدماتی و صدور آن در سطح بین‌المللی. حتی اگر این طرح‌ها زیان ده باشد و در دورترین نقاط جهان هم باشد همانند صنعت نفت ایران، حداقل آن اشتغال و افزایش توانایی‌های عمرانی ایران است و این ممکن نیست مگر این‌که یک دیپلماسی قوی در متقاعد کردن کشورهای دیگر داشته باشیم.

به نظر می‌رسد هنوز آثار فرنگی مآبی از سیاست خارجی ایران کاملاً زدوده نشده است زیرا آمارها نشان می‌دهد دیپلمات‌های ایرانی که نماینده ایران در سایر کشورها هستند غالباً تبدیل به نماینده آن کشورها در ایران می‌شوند و با وارد کردن کالاهای لوکس از آنجا واردات کشور را سرعت بیشتری می‌دهند. آمار واردات نشان می‌دهد که کوشش برای کاهش آن و یا بالانس کردن آن با صادرات همیشه شکست خورده و اگر صادرات نفت را از صادرات ایران حذف کنیم. اینک واردات غولی است و صادرات به سان یک مورچه‌ای بیش نمی‌باشد و همه اینها نتیجه‌ی دیپلماسی است زیرا وقتی یک دیپلمات فقط به فکر دریافت حق مأموریت، آنهم به دلار وخرج کردن تا آخرین برگ آن در محل مأموریت و وارد کردن کالاهایی به عنوان محمولات دیپلماتیک و فروش آن به قیمت‌های بسیار بالاست، انتظاری نباید داشت و البته در دولت جدید این امر مد نظر قرار دارد و دولت و مجلس به دنبال حذف مأموریت‌های ناخواسته و غیر ضرور هستند.

دیپلماسی و روابط فرهنگی

دیپلماسی و روابط فرهنگی فقط در محدوده ساخت مدارس یا اداره آنها توسط کشور میهمان نیست بلکه در مراحل پیشرفته‌ی خود به تمامی لایه‌های فرهنگی نفوذ کرده و خط مشی خود را اعمال می‌کند. در ایران متولی فرهنگ آموزشگاهی وزارتین آموزش و پرورش و آموزش عالی هستند و لکن متولی فرهنگ عامه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و صدا وسیما نیز از لایه دیگری در این حیطه قرار می‌گیرد، لذا  با توجه به این دسته بندی می‌توان گفت پس از ایجاد مدارس و دانشگاه‌های خارجی، نوبت به تولید محصولات فرهنگی خارجی می‌رسد. ساخت سینماها، تئاترها، موزه‌ها، مساجد و حتی خیابان‌ها با سبک آنها یک فرهنگ سازی محسوب می‌شود. دعوت از هنرپیشگان سینما درهتل‌ها و پذیرایی از آنها به سبک خودشان نیز همان‌طور است. مثلاً طبق اخبار، سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی وگردشگری، از آمیتا باچان و سلمان خان و یانگوم دعوت کرده که به ایران بیایند و شاید در تهیه فیلم همکاری نمایند. دعوت یانگوم به دیزی سرای میراث فرهنگی البته امری پسندیده است ولی قاعدتاً یک امر سینمایی باید از طریق سینما یا صدا وسیما انجام پذیرد، علاوه بر آن‌که این امر یک امر سینمایی است حتی امری ضد گردشگری است! یعنی به‌جای ارز آوری برای ایران باعث صدور ارز می‌شود و فرداست که یانگوم با سیل نامه‌ها و هدایا راهی کشورش شود و معلوم است که بابت سکونت و اقامت هم دلاری پرداخت نخواهد کرد و اینهم مانند واردات بی‌رویه در اقتصاد و بازرگانی، غولی خواهد شد تا دلارهای نفتی ایران را قبل از وصول در همان مبادی به باد فنا دهد زیرا بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران کشورهای چین و ژاپن هستند ولی آنها نفت می‌خرند و سریال‌هایی از قبیل یانگوم و اوشین تحویل می‌دهند تا لباس تاناکورایی و محصولات چینی را در ایران مد کنند و از سرمایه‌گذاری چینی‌ها و واردات آن سخنی به میان نیاید. آینده‌ی این حرکت هم مانند مالزی خواهد بود که هم اکنون بیش از 70 درصد اقتصادش به چین وابسته است ومالزیایی‌های باصطلاح مسلمان حتی در غذا خوردن آزاد نیستند. نمایشگاه صنعت حلال در مالزی نشان داد که صنایع غذایی حلال دریک کشور مسلمان تا چه حد ضعیف است و در واقع این سیاست‌های چینی است که نمی‌گذارد صنایع اسلامی در آن پا بگیرد. در هرصورت طرح‌های صنعتی و عمرانی کشور ما هم باید تابع شعارهای ما باشد و یکی از اصلیترین شعارها، شعار نه شرقی نه غربی است و این بدان دلیل است که ما نباید برای فرار از دست امریکا یا فرنگی مآبی در دامن چین و ژاپن قرار گیریم و از ترس مار به اژدها پناه ببریم!


تاریخ : دوشنبه 86/8/28 | 9:31 صبح | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر

گردشگری طرححهایی برای منقصه دارد

موسوی معاونت سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی وگردشگری وصنایع دستی گفت با تمام طرحهای سرمایه گذاری در هتل ذاری ودیگر امور گردشگری با دست باز برخورد خواهد شد وختی برای آنان تسهیلات وی»ه در نظر گرفته خواهد مهنس فاضل زاده در مقابل سوال خبرنگار مناقصه گفت براساس قاونو مناقصه ما قرار است 400 طرح مشاوره وخدماتی را به مناقصه بگذاریم

همچنین به گزارش میراث آریا (chtn)، معاون سرمایه‌گذاری و طرح‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دومین نشست مطبوعاتی خود در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب گفت: در افق چشم‌انداز سند 20 ساله در نظر داریم که گردشگر ورودی به ایران را از 2 میلیون گردشگر به 20 میلیون گردشگر در سال برسانیم.

"سید حسن موسوی" افزود: دولت در زیرساخت‌های گردشگری 30 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده است که از این مقدار 5 هزار میلیارد تومان سهم دولت و 25 هزار میلیارد تومان سهم بخش خصوصی است .

وی با بیان اینکه ما درصددیم این حجم سرمایه‌گذاری را در 4 سال آینده محقق کنیم و این نیازمند کمک همه دست‌اندرکاران دولت است، افزود: 234 میلیون شغل جدید در سال 2006 توسط صنعت گردشگری در دنیا ایجاد شده است .

موسوی با تاکید بر اینکه دولت نهم برای رسیدن به توسعه صنعت گردشگری گام‌های اساسی برداشته است، تصریح‌کرد: در همایش بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری هزار و 964 پروژه با ارزش 30 میلیارد دلار عرضه شد که 40 کشور خارجی نیز در آنجا حضور داشتند .

وی ادامه داد: همچنین دولت 3 هزار میلیارد تومان تسهیلات یارانه‌دار در سال 86 برای صنعت گردشگری اختصاص داده است و 3 هزارمیلیارد دلار هم تسهیلات بدون رایانه با توافق بانک‌های مرکزی و وزارت بازرگانی و دستگاه‌های مرتبط در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد .

وی اضافه‌کرد: سر جمع تسهیلات بنگاه‌های زودبازده اقتصادی در کشور در سال 86 در اعلام اول 15 هزار میلیارد تومان بوده است که 10 درصد آن در استان‌ها باید در حوزه گردشگری پرداخت شود .

وی در ادامه به تصویب 520 منطقه نمونه گردشگری در کشور اشاره کرد و از افزوده شدن این مناطق در دور دوم سفرهای استانی خبر داد.

معاون سرمایه‌گذاری و طرح‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه ‌کرد: در حال حاضر آمار هتل‌های سه ستاره و به بالا در کشور 750 هتل است و یکی از برنامه‌های امسال سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دولت نهم فراهم آوردن مقدمات ساخت هزار هتل در کشور است .

وی در ادامه از عضویت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در شورای عالی اشتغال و هیات امنای ذخیره ارزی و در کمیسیون اقتصاد دولت خبر داد و گفت: یکی از دغدغه‌های معاونت سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تسهیل در کار سرمایه‌گذران و ایجاد اطمینان برای آنهاست .

موسوی همچنین خاطرنشان‌کرد: تشکیل کمیته تامین منابع مالی خارجی و به کارگیری عناصر و شخصیت‌های نامدار حوزه اقتصادی و پولی در کشور که با این حوزه آشنا هستند ، از دیگر اقدامات این معاونت است .

وی با اشاره به پراکندگی استاندارد ساخت در کشور، ادامه‌‌داد: کمیته‌ای هم به منظور تدوین یک استاندارد مشخص در سازمان تشکیل شد .

وی در ادامه به ایجاد معاونت سرمایه‌گذاری در استان‌ها اشاره کرد و گفت: هنوز معاونت سرمایه‌گذاری در استان‌ها تشکیل نشده است ولی شرکت‌های توسعه گردشگری استانی در همین راستا که به عنوان بازوران سازمان در استان‌ها مشغول به فعالیتند.

موسوی تصریح کرد: از اول سال 86 طرح‌های گردشگری در هیات امنای ذخیره ارزی خارج از نوبت و با الویت بررسی خواهد شد .

وی ادامه داد: روز گذشته دستور پرداخت 600 میلیارد ریال یارانه به هتل‌‌هایی که آماده بهره‌برداری شده‌اند به سازمان ابلاغ شد .

وی در ادامه با اشاره به اینکه ما به طرح‌های گردشگری و طرح‌هایی که موجب افزایش گردشگر می‌شود به خصوص به هتل‌ها تسهیلات رایانه‌دار خواهیم داد، افزود: متقاضیان سخت هتل و مراکز اقامتی به سازمان مرکزی و استان‌ها مراجعه کنند .

"سید حسن موسوی" خاطرنشان کرد: همچنین در 23 آبان ماه به استانداران ابلاغ شد که از محل اعتبارات عمرانی و تملک و دارایی در سال 87، 5 درصد متعلق به زیرساخت‌های گردشگری استان باید با نظر سازمان میراث برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری اختصاص یابد که عددی در حدود 400 تا 500 میلیارد تومان در یک سال می‌شود. البته این عدد رقم متغیری است که باید در بودجه سال آینده در اختیار سازمان قرار گیرد .

وی همچنین گفت: 152 میلیارد تومان نیز از محل اعتبارات سفر دولت به استان‌ها برای پروژه‌های گردشگری و سفر در اختیار سازمان قرار می‌گیرد.

وی در ادامه به نهایی شدن طرح جامع گردشگری اشاره کرد و گفت: قریب به هزار و 900 پروژه گردشگری به بانک‌ها معرفی شده که در دست بررسی است.

وی خاطرنشان کرد: ایجاد کارگروه‌های مستقل گردشگری در استان‌ها زیر نظر شورای برنامه‌ریزی و توسعه استانی نیز از دیگر اقدامات معاونت سرمایه‌گذاری است .

موسوی همچنین گفت: بحث مطالعات 92 روستای هدف و مطالعات آن در حال انجام است .

وی همچنین گفت: دولت یک ردیف بودجه برای ساخت سرویس بهداشتی از بودجه سال 86 در اختیار سازمان گذاشته است .

وی افزود: از محل توازن منطقه‌ای 100 میلیارد تومان و از محل کمک‌های سفر 100 میلیارد تومان دولت به پروژه‌های گردشگری اختصاص داده است .

وی ادامه داد: ایجاد شهرک‌های گردشگری نیز از دیگر اقدامات معاونت سرمایه‌گذاری است که امیدواریم طی یک سال کلنگ این شهرک‌ها به زمین زده شود و به بهره‌برداری برسد .

وی در ادامه با بیان اینکه در تهران مشکل ظرفیت و ساخت هتل داریم ،گفت:ما در تهران باید 100 هتل ایجاد کنیم که توافق‌نامه‌هایی را با شورای شهر تهران برای ایجاد هتل در 5 نقطه تهران به امضا رسانده‌ایم .

وی همچنین اعلام کرد: برای نخستین بار پروژه‌های تکثیر حیات وحش که یکی از روش‌های جذب توریست است را به نتیجه رسانده‌ایم


تاریخ : دوشنبه 86/8/28 | 9:29 صبح | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر

 خیلی ها میخواهند از مسئولیت خود سوئ استفاده کنند وجو کشور را نا آرام وتهدید کنند ه جلوه دهند وبرای اینکه این حرفشان بکرسی بنشیند حتی از بحران سازی مصنوعی  وارا یه اطلاعات غلط به دشمن نیز ابایی ندارند آنان فقط در فکر برنده شدن در انتخابات هستند تا شکست خودرا جبران کنند ولو به شروع یک جنگ دیگر! هرچه مسئولین دولتی میگویند که ما در شرایط شاد وامیدوار کننده هستیم آنان سیاهنمایی کرده ومیگویند تهدید وجود دارد ! کار سیاهنمایی آنان از مرزهای ایران هم گذشته ومردم آزاد فلسطین را وعراق را بدلیل مبارزاتشان علیه اسراییل وآمریکا فاجعه میخوانند وسعی دارند تنها روزی دهنده به فلسطینیان وعراقیها وایران را آمریکا ییها بدانند وچون آمریکا ییها عصبانی هستند پس همه خواهند مرد! ولی ما مدارکی داریم که علیرغم مصلحت ، اطلاعاتی به جاهای فرستادند واگر از کارهایشان دست برندارند میگوییم که آنها مسئول تشخیص مصلحت نظام اسلامی نیستند بلکه مصلحت خودشان را ترجیح میدهند!


تاریخ : جمعه 86/8/25 | 9:54 صبح | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر
اخبار قدیمی‌تر >>